۷ دی ۱۳۹۹،‏ ۰:۰۰
کد خبرنگار: 1279
کد خبر: 84162554
۱ نفر

برچسب‌ها

توسعه گردشگری سلامت در خوزستان مستلزم حذف دلال‌ها است

اهواز- ایرنا-  معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان وجود برخی دلال‌ها را مانع توسعه حوزه گردشگری سلامت در استان دانست و گفت: برخی از این دلال‎‌ها مبالغ هنگفتی از مسافران عراقی که وارد خوزستان می‌شوند دریافت می کنند.

به گزارش ایرنا غلام شجاعی شنبه در کمیسیون گردشگری که در محل اتاق بازرگانی اهواز برگزار شد اظهارداشت: حوزه گردشگری زنحیزه‌ای به‌هم پیوسته است که هتل، آژانس‌های مسافرتی و شرکت‌های گردشگری سلامت را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه مهمترین بازار گردشگری سلامت خوزستان، کشور عراق است بیان‌داشت: در این رابطه اقدامات و فعالیت‌هایی صورت گرفته است اما هنوز انتظارات پیش‌بینی شده برای جذب مسافرانی که نیازمند خدمات درمانی هستند محقق نشده است.

این مقام مسئول در اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان یادآورشد: ساماندهی مسافران عراقی که از مرزهای شلمچه و چذابه به‌منظور دریافت خدمات سلامت وارد استان خوزستان می‌شوند ضروری است.

وی وجود دلال‌های حوزه گردشگری سلامت را آسیبی جدی به وجه صنعت گردشگری در استان خوزستان دانست و گفت: این موضوع تهدیدی جدی برای تلاش‌های فعالان حوزه گردشگری سلامت محسوب می‌شود.

شجاعی با تاکید بر اینکه حوزه گردشگری سلامت با وجود شیوع کرونا همواره به فعالیت خود ادامه داده است گفت: تداوم این امر مستلزم هماهنگی‌ بین بخشی در دستگاه‌های اجرایی و همچنین نهادهای مرتبط با بخش خصوصی است تا جذب حداکثری مسافران عراقی محقق گردد.

وی بیان‌داشت: اطلاع‌رسانی صحیح در زمینه خدمات و همچنین نرخنامه‌های مربوط به گردشگری سلامت از جمله راهکارهایی است که حذف دلال‌های این حوزه را درپی خواهد داشت.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان خواستار اختصاص محل‌هایی در پایانه‌های مرزی خوزستان به‌منظور اطلاع رسانی در این رابطه ‌شد و ادامه‌داد: در صورتی که اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان با اختصاص چنین مکان‌هایی به شرکت‌های گردشگری سلامت در پایانه‌های مرزی شلمچه و چذابه موافقت کند، بخش مهمی از مشکلات این حوزه در زمینه ساماندهی مسافران عراقی در استان خوزستان رفع خواهد شد.

شجاعی همچنین از تدوین تفاهمنامه‌ای مشترک بین اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان و اتاق بازرگانی اهواز در راستای ساماندهی حوزه گردشگری سلامت اشاره کرد و گفت: در این تفاهمنامه وظایف دستگاه‌های متولی و همچنین تعهدات بخش خصوصی برای بهبود فعالیت‌ها در زمینه گردشگری سلامت مشخص خواهد شد.

ساماندهی صنعت گردشگری از طریق برنامه توسعه هفتم

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی اهواز با اشاره به اینکه برنامه توسعه هفتم کشور ظرفیت مناسبی برای ارائه پیشنهادات بخش خصوصی کشور به منظور ساماندهی صنعت گردشگری است بیان‌داشت: در این رابطه نظرات فعالان این بخش بخصوص با محور گردشگری سلامت در اختیار مجمع نمایندگان استان خوزستان قرار خواهد گرفت.

نادر بهشتی‌نسب ارتقاء جایگاه گردشگری سلامت را مستلزم توسعه همکاری‌های بخش خصوصی و دستگاه‌های دولتی عنوان‌کرد و افزود: یکی از مهمترین پیشنهاداتی که بخش خصوصی در زمینه توسعه صنعت گردشگری دارد، ساماندهی فرآیند ورود مسافران خارجی بخصوص از کشورهای همسایه از جمله عراق است.

وی ادامه‌داد: با مشخص شدن هدف مسافر از سفر به ایران، امکان ارائه خدمات مورد انتظار او در چارچوب‌های تعریف شده با نرخ مصوب و بدون دخالت دلال‌ها فراهم خواهد شد.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی اهواز یادآورشد: یکی از نگرانی‌هایی که در زمینه گردشگری سلامت وجود دارد، ارائه خدمات استاندارد با نرخ تعیین شده است تا از سوء استفاده‌های احتمالی توسط دلال ها پیشگیری شود.

بهشتی‌نسب افزود: برخی از بررسی‌ها نشان می‌دهد که دلال‌های حوزه سلامت در مرزهای استان مستقر می‌شوند تا بعد از ورود مسافر آنها را به استان‌های دیگر هدایت کنند؛ در صورتی که امکان ارائه خدمات درمانی مرتبط با بخش سلامت در خوزستان وجود دارد.

وی یادآورشد: فعالیت‌های گردشگری سلامت در استان خوزستان می‌بایست بیش از پیش مورد حمایت دستگاه‌های متولی قرار گیرد تا دیگر زنجیره‌های این صنعت مانند هتل‌ها و آژانس‌های مسافرتی از حضور این مسافران در استان بهره‌مند شوند.

ارائه خدمات غیر رسمی به مسافران عراقی

یک فعال حوزه گردشگری سلامت در خوزستان با بیان اینکه برخی خدمات درمانی به مسافران عراقی بصورت غیر رسمی انجام می‌شود گفت: برخی از این مسافران بعد از اینکه وارد استان می‌شوند در منازلی اسکان داده می‌شوند که جایگزین هتل‌ها شده‌اند.

احمد کرایی افزود: علاوه بر این نیز بخشی از خدمات بخش سلامت ویژه این مسافران مانند "کاشت مو" در مراکزی انجام می‌شود که هیچگونه نظارتی بر آنها صورت نمی‌گیرد و شرایط ارائه این خدمات غیر رسمی توسط دلال‌ها فراهم شده است.

مدیرعامل شرکت سینا طب آرنا بیان‌داشت: این دلال‌ها از مسافران عراقی هزینه‌های هنگفتی دریافت می‌کنند تا خدمات اقامتی و یا درمانی به آنها ارائه دهند.

وی یادآورشد: این شرایط باعث شده تا بخش قابل توجهی از تلاش‌های صورت گرفته به منظور جذب این مسافران به استان خوزستان دچار آسیب جدی شود.

کرایی با بیان اینکه ارائه خدمات بی‌کیفیت و همینطور برخی سوء استفاده‌ها از مسافران، باعث شده تا هند و ترکیه به مقصد عمده گردشگران سلامت (از کشور عراق) تبدیل شوند گفت: باید توجه داشت که استان خوزستان در حال از دست دادن ظرفیت خود در پذیرش چنین مسافران از کشور عراق است.

این فعال حوزه گردشگری سلامت خاطرنشان‌کرد: در حال حاضر با وجود کرونا، شرکت هایی در استان وجود دارند که ماهانه اجازه پذیرش ۳۰ نفر از مسافران با هدف دریافت خدمات درمانی را دارند اما دلال‌ها در این زمینه بدون هیچگونه محدودیتی در حال فعالیت هستند. 

وی مرز مشترک با کشور عراق را به‌عنوان یک ظرفیت با ارزش در راستای توسعه حوزه گردشگری سلامت دانست و اضافه‌کرد: به نظر می‌رسد که استان خوزستان می‌بایست برای دوران پسا کرونا از انسجام و برنامه مدونی در راستای پذیرش گردشگران سلامت برخوردار باشد.

بر اساس این گزارش، بیماران عراقی برای مراجعه درمانی به ایران معمولا یا از طریق آشنایان خود در ایران اقدام کرده و یا اینکه پس از ورود به ایران به‌ جستجوی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مجهز برای درمان بیماری خود می‌پردازند که در این بین با دلال های حوزه سلامت روبه‌رو می شوند و از بیماران هزینه‌های کلانی (بعضا تا ۱۰ برابر قیمت نهایی درمان) دریافت می‌کنند که سبب به وجود آمدن آسیب‌های بسیاری به حوزه گردشگری سلامت شده است.

این درحالی است که  ۱۱ بیمارستان در خوزستان وجود دارند که گواهینامه پذیرش بیمار بین‌المللی را از وزارت بهداشت دریافت کرده و نام همه آن‌ها در وب‌سایت سفارتخانه‌های ایران در سراسر دنیا قابل‌مشاهده است.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی اهواز،  سالانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر از مرزهای خوزستان با عراق برای درمان وارد کشور می‌شوند اما فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد آن‌ها در خوزستان مانده و به مراکز پزشکی مراجعه می‌کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها