استان کربلای معلی علیه آمریکا شکایت بین المللی می‌کند

بغداد- ایرنا- معاون استاندار کربلای معلی از قصد این استان برای شکایت بین المللی علیه آمریکا به دلیل بمباران فرودگاه بین المللی در حال ساخت آن خبر داد.

به گزارش ایرنا، «علی المیالی» معاون استاندار کربلای معلی شنبه شب در گفت و گو با شبکه تلویزیونی «العهد» تصریح کرد: شکایتی قضایی علیه بمباران فرودگاه بین المللی در حال ساخت این استان توسط نیروهای آمریکایی انجام داده‌ایم.

وی افزود: آمریکایی‌ها چندین بار به خواسته ما برای پرداخت غرامت به دلیل بمباران فرودگاه پاسخ نداده‌اند و شکایتی مدنی درباره خسارت‌های ناشی از تعطیلی فرودگاه خواهیم کرد که هشت میلیون دلار برآورد می‌شود.

المیالی گفت: از قانون علیه نیروهای آمریکایی استفاده می‌کنیم و برای جلوگیری از تکرار این حادثه به دستگاه قضایی بین المللی رجوع خواهیم کرد.

این درحالی است که آستان مقدس حسینی (ع) در شکایت خود درباره خسارت‌های وارده به خود فرودگاه توانسته است آمریکا را در دادگاه محکوم کند.

المیالی در این باره امروز به پایگاه خبری «بغداد الیوم»  گفت که آستان مقدس حسینی (ع) در پرونده قضایی طرف آمریکایی را محکوم و ملزم به پرداخت غرامت کرده است ولی نماینده حقوقی این آستان مقدس به علت متناسب نبودن غرامت با میزان خسارت‌های وارده به این حکم اعتراض کرده و خواهان آن شده است که آمریکا غرامت بیشتری پرداخت کنند.
 

ارتش آمریکا در سیزدهم ماه مارس سال جاری فرودگاه بین المللی در حال ساخت کربلای معلی را بمباران کرد که در جریان آن یک غیرنظامی جان باخت و چند نفر دیگر زخمی شدند. در این حمله همچنین خسارت‌های زیادی به این فرودگاه وارد شد. این حمله باعث توقف پروژه از آن زمان تا سه ماه پیش شد.

آستان مقدس حسینی (ع) در آن زمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: این فرودگاه کاملا غیر نظامی است و این آستان با چند شرکت عراقی و پرسنل غیر نظامی بر ساخت آن نظارت دارند.

آستان مقدس حسینی (ع) ضمن محکوم کردن این تجاوز که هیچگونه توجیه ندارد، از رسانه‌های محلی و خارجی خواست تا این تجاوز را مستند سازی کرده و ماهیت غیر نظامی امکانات فرودگاه و حجم خسارت‌های ناشی از آن را اطلاع رسانی کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

سرخط اخبار جهان