دفاتر اسناد رسمی فارس حدود یک میلیون خدمات به مردم ارائه کردند

شیراز-ایرنا- مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان فارس با بیان اینکه از ابتدای سال ۹۹ تا پایان آذرماه در دفاتر اسناد رسمی این استان نزدیک به یک میلیون خدمت ارائه شده است، گفت :این خدمات در رونق اقتصاد و در تحکیم روابط اقتصادی بسیار موثر است و در حوزه مشروعیت بخشیدن به معاملات نیز نقش آفرین هستند.

مهدی هاشمی، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در مدت یاد شده، در ۴۰۰ دفتر اسناد رسمی استان فارس، بیش از ۷۱۶ هزار سند تنظیم شده است که بیشترین سند تنظیمی مربوط به وکالت و بیع بوده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک فارس، با بیان اینکه سندی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود بدون مراجعه به مراجع قضایی لازم الاجراست، اظهار داشت: با سیاست‌گذاری که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دارد، بخش زیادی از خدمات به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود.

هاشمی ادامه داد: ثبت آنی معاملات که در دفاتر اسناد صورت می‌گیرد از همین باب است و استعلامات دفاتر اسناد رسمی بیش از ۹۰ درصد استعلامات برخط و در کمتر از ۴۸ ساعت جواب داده می‌شود و بیش از ۹۹ درصد معاملات دفاتر به صورت الکترونیک ثبت می‌شود که در مشروعیت بخشیدن به حقوق عمومی اشخاص موثر است.

وی، با بیان اینکه هیچ گونه اخلالی در تنظیم اسناد به صورت الکترونکی ایجاد نمی‌شود بلکه خلاصه معاملات هم ثبت می شود، گفت: برای نخستین بار نیز انتخابات کانون سردفتران در فارس به صورت الکترونیک و پایلوت برگزار شد.

هاشمی بیان کرد: دفاتر اسناد رسمی، نخستین تجربه برون سپاری تشکیلات نظام اداری است و تجربه موفقی بوده است و بر اساس همین تجربه، بخشی از خدمات ثبتی هم به دفاتر واگذار شده است و امروزه صدور اجراییه که قبلا دستی بود به صورت الکترونیکی صادر و از این طریق به اداره ثبت اسناد ارسال می‌شود.

به گفته وی، دفاتر اسناد رسمی از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند و می‌توانند در توسعه اقتصادی و مشروعیت بخشیدن به نظام حقوقی کشور موثر باشند.

جایگاه دفاتر اسناد رسمی برای مردم شناخته شده نیست

رییس کانون سردفتران استان فارس نیز در این نشست با اشاره به ششم دی ماه سالروز تاسیس دفاتر اسناد رسمی، گفت: این دفاتر از زمان‌های قدیم وجود داشته و جابگاه آن به صدر اسلام و حتی قبل ار اسلام باز می‌گردد.

حسین ساجدی، با اشاره به جایگاه مهم دفاتر در تتظیم اسناد بیان داشت: متاسفانه جایگاه دفاتر در بین مردم شناخته شده نیست و برخی هنوز تفاوت سند رسمی و غیر رسمی را نمی‌دانند. 

وی افرود: سند رسمی در محاکم قضایی نیاز به ضمانت ندارد و اعتبار آن تثبیت مالکیت مردم و کمک به حاکمیت و دولت است.

ساجدی، با بیان اینکه جایگاه دفاتر اسناد رسمی بسیار مهم است و باید به مردم آن را شناساند، گفت: این موضوع در تثبیت مالکیت مردم مهم است و جایگاه سند رسمی در دنیا برای همه شناخته شده است.

رییس کانون سردفتران استان فارس، با اشاره به اینکه ثبت اسناد و دفاتر اسناد رسمی این استان در کشور ممتاز و الگو است، اضافه کرد: مردم هر گونه شکایتی که از این دفاتر دارند می‌توانند در این کانون مطرح کنند و این شکایت ها بررسی و نتیجه آن اعلام می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها