سیاهپوستان آمریکا؛ قربانی نژادپرستی سازمان یافته در مبارزه باهمه‌گیری

تهران- ایرنا- یک پزشک سیاهپوست آمریکایی که تنها چند روز پیش از درگذشت بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹، در پیام‌هایی که به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته، از مراقبت‌های پزشکی و درمانی نژادپرستانه در کشورش، حکایت و گلایه کرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری اسوشیتدپرس؛ ویروس کرونا به صورت نامتناسب و چند برابر، شهروندان سیاهپوست ایالات متحده را تحت تاثیر قرار داده است که نرخ بالاتر چاقی، دیابت و آسم آنها را در برابر این ویروس آسیب پذیرتر می‌کند.

 دکتر سوزان مور ۵۲ ساله بر اساس پیام‌هایی که در روزهای پایانی عمر در شبکه اجتماعی فیسبوک منتشر کرده، در اواخر ماه گذشته میلادی (نوامبر۲۰۲۰) با تشخیص بیماری کووید-۱۹ در بیمارستانی در ایالت ایندیانا پذیرش شد.

این پزشک عمومی در هنگام بستری شدن، با توجه به آگاهی کامل از شرایط و روندهای درمانی و پزشکی، نوشته که باید بارها درخواست دارو و امکانات درمانی، اسکن و معاینه‌های عادی روزانه می‌کرد. او با اشاره به پزشک سفیدپوستی که ظاهرا درد و رنج او را نادیده می‌گرفته، نوشته که به این بیمارستان اعتماد نداشته است.

این پزشک در پیام تصویری روز چهارم دسامبر (۱۴ آذر ماه) با صدایی لرزان تاکید کرده بود که اگر سفید پوست بود، این مشکلات برایش پیش نمی‌آمد. سیاهپوستان این گونه کشته می‌شوند که از بیمارستان مرخص و به خانه‌هایشان فرستاده می‌شوند، در حالی که نمی‌دانند چگونه با بیماری، برای بهبودی خود مبارزه کنند.

بر اساس این پیام‌ها؛ دکتر مور در هفتم دسامبر (۱۷ آذر ماه) از بیمارستان تحت نظر بخش بهداشت و درمان دانشگاه ایندیانا ترخیص شد، اما ۱۲ ساعت بعد با دمای بالای بدن، تب و افت فشار خون دوباره پذیرش و این بار در بیمارستان دیگری بستری و به او گفته شد که از مراقبت‌های بهتری برخوردار خواهد شد.

اما وضع جسمانی‌اش بدتر شد به گونه‌ای که مجبور به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی شد و هنری محمد پسر ۱۹ ساله‌اش در ۲۰ دسامبر (۳۰ آذر ماه) خبر درگذشت او را به رسانه‌ها اعلام کرد، در حالی که نتوانسته برای آخرین بار با مادرش خداحافظی کند.  

این خبرگزاری آمریکایی می افزاید: شهروندان سیاهپوست آمریکا به علت نژادپرستی سازمان یافته و نابرابری در دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و درمانی و فرصت‌های اقتصادی، آسیب پذیرتر از دیگر شهروندان این کشور هستند.

بسیاری از شهروندان سیاهپوست ایالات متحده گلایه می‌کنند که کارشناسان حرفه‌ای پزشکی، بیماری‌های آنان را در هنگام درخواست دسترسی به درمان، کمتر از دیگر شهروندان جدی می‌گیرند.

کارشناسان بهداشت و درمان همگانی ایالات متحده با پذیرش نقش نژادپرستی در مراقبت‌های بهداشتی و درمانی در یک سال گذشته (۲۰۲۰) در ده‌ها شهر، بخش و ایالت این کشور، نژادپرستی را تهدید بهداشتی و سلامتی سراسری اعلام کرده‌اند. با اینکه کارشناسان بهداشت همگانی مبارزه با نژادپرستی را نخستین گام دانسته‌اند، اما بسیاری هنوز در این مورد تردید دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان