ذخیره آب در سد مهاباد به حدود ۷۶ میلیون مترمکعب رسید

مهاباد- ایرنا- رییس امور آب مهاباد گفت: هم‌اکنون حجم آب پشت سد این شهر به ۷۵.۶ میلیون مترمکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ میلیون مترمکعب کمتر است.

رضا جهین روز ‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در حال حاضر تراز سد مهاباد به یک‌هزار و ۳۴۳ متر از سطح دریاهای آزاد رسیده که این مقدار نیز یک متر و ۴۸ سانتی‌متر کمتر از تراز سد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون حجم ورودی آب به سد مهاباد به ۱.۳ مترمکعب بر ثانیه رسیده، ادامه داد: دبی خروجی آب از سد این شهرستان هم ۰.۷ متر مکعب بر ثانیه است که از این میزان ۰.۶ (شش دهم) متر مکعب برای مصرف شرب و صنعت است.

رییس اداره امور آب مهاباد با بیان اینکه در سال آبی جاری ۱۴۴.۶ میلی‌متر بارندگی در ایستگاه باران‌سنجی سد مهاباد ثبت شده، اضافه کرد: این در حالی است که نظیر سال گذشته در این مدت ۶۵.۳ میلی متر بارندگی در این ایستگاه ثبت شده بود.

جهین همچنین از شهروندان خواست نسبت به رعایت نظافت اطراف سد و جلوگیری از آلودگی آب در بالادست سد حساس باشند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، موارد را از طریق شماره تماس ۴۴۴۲۲۲۲۰۸۱ بلافاصله مراتب را به اداره اطلاع دهند.

وی همچنین بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۵۲ حلقه چاه غیرمجاز آب‌های زیرزمینی واقع در این شهرستان با تعامل و همکاری کشاورزان مسدود شده است.

جهین با اشاره به اینکه سهمیه انسدادهای چاه های غیرمجاز امسال مهاباد ۱۲۰ حلقه تعیین شده است، گفت: با انسداد این تعداد چاه، سالانه از تخلیه و برداشت غیرمجاز بیش از ۳۳۰ هزار متر مکعب آب‌های زیرزمینی در این شهرستان جلوگیری شد.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

این سد که در ضلع غربی این شهر احداث شده است تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیک‌ترین سد به مناطق مسکونی در جهان به شمار می‌آید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها