آمریکا به دنبال بستن راه‌های دور زدن تحریم‌ها توسط ایران است

یزد- ایرنا- نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا به دنبال شناسایی و بستن راه‌های دور زدن تحریم‌ها توسط ایران است.

به گزارش ایرنا محمدصالح جوکار روز شنبه در نشست راهبردی سپاه الغدیر استان یزد با بیان اینکه آمریکا چون عرصه‌ای برای تحریم باقی نگذاشته پس تحریم موضوعی جدیدی علیه ایران نخواهد داشت اظهار داشت: اگر اعمال فشار بیشتر شود، در حوزه افزایش اثربخشی این تحریم‌ها خواهد بود و این اثربخشی هم صرفا در راستای کسب اطلاعات جدید است.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به وسیله این اقدام، آمریکایی ها سعی دارند راه های دور زدن تحریم ها را به خوبی مطلع شوند و جلوی آن را بگیرند؛ تاکنون هم دولت آمریکا بر همین اساس عمل کرده است.

جوکار با اشاره به طرح های مطرح شده در این نشست گفت: تمام مباحثی که در بحث سنتی و اسلامی انجام می‌دهیم منوط به این است که زیرساخت های آن را فراهم کنیم وگرنه با شعار دادن کار جلو نمی‌رود و خیلی از مواقع شعارهایی داده می‌شود که هیچ زمانی رنگ عملیاتی شدن به خود نمی گیرد.

وی افزود: ما از طرح تحول بنیادین آموزش و پرورش صحبت می‌کنیم اما الان از یک معلم در مدارس سوال کنید که این طرج چیست و چه شاخص‌ها و سنجش‌هایی دارد و تاکنون چقدر اجرایی شده است؛ خیلی از معلمان و مدیران اطلاع دقیقی از آن ندارند ولی روی سند ۲۰۳۰ و نهادینه سازی آن تلاش کردند.

وی یادآور شد: وقتی می گوییم عوامل غربگرا امروز در کشور هستند به این معنی است که غربگرایی در ذات این افراد نهادینه شده و در تفکر آنها وجود دارد به همین دلیل هم طرح تحول بر زمین می‌ماند و تربیت و آموزش بر اساس طرح تحول صورت نمی‌گیرد.

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی افزود: تا زمانی که نگرش دینی و قرآنی در سطح کشور و سطح عالی آموزش و پرورش وجود نداشته باشد، چنین تربیتی شکل نخواهد گرفت.
جوکار افزود: الان نهایتا یک میلیون نفر تحت پوشش مدارس غیرانتفاعی هستند که همه این مدارس هم دینی نیستند و بسیاری از آنها با ولنگاری های زیادی روبرو هستند؛ حتی برخی افراد و احزاب سیاسی مدرسه ایجاد کرده اند تا بتوانند انسان های مورد نیاز آینده خود را تربیت کنند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که چند درصد مدارس و نظام تربیتی کشور در راستای تحقق اهداف نظام و انقلاب حرکت می کنند گفت: طرح های خوب دینی و قرآنی زمانی در سطح کلان شکل می گیرد که ارکان مهم آموزش و پرورش از معلم تا مدیران و ساختار و نظامات آموزش و پرورش و محتوای آموزشی و تربیتی یک راستا شوند که تاکنون صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه طرح تعالی جمعیت و خانواده الان در دستور کار مجلس قرار دارد بیان کرد: اینکه تاکید شده که شوراهای مشورتی و راهبردی از جمله شواری راهبردی سپاه الغدیر استان یزد پیش از تصویب قوانین نظرات خود را مطرح کنند به دلیل این است که پس از تصویب اعمال نظرات برای تغییر بسیار سخت است اما الان این طرح در حال بررسی است و باید پیش از تصویب پیشنهادات ارائه شود.

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی به مباحث مطرح شده در حوزه دپوی کالاها در گمرک پرداخت و گفت: در حال حاضر واردات نهاده های دامی در کشور تنها با ارز دولتی انجام می شود اما در بازار این نهاده ها با دو قیمت دولتی و آزاد عرضه می شود.

وی تصریح کرد: الان کمبودی که در این حوزه وجود دارد بر روی گوشت، لبنیات، مرغ، تخم مرغ و موارد مختلف دیگر تاثیرگذار است؛ الان مشکل است است که نهاده ها با ارز دولتی وارد می شود ولی در شبکه توزیع مشکلات بسیاری وجود دارد و بخشی از نهاده ها به بازار آزاد راه پیدا می کند و بخش دیگر به سختی به دست مرغدار و دامدار می رسد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ارز دولتی در کشور ما انحصارا در عهده عده ای خاص قرار گرفته و شبکه توزیع هم در دست افرادی خاص است، همین می شود که الان در گمرک فردی هزینه ها را کامل داده ولی اجناسش شش ماه است که ترخیص نمی شود.

جوکار خاطرنشان کرد: واقعیت امر این است که تا زمان وجود ارزهای چند نرخی و انحصار در زمینه های مختلف کشور این مشکل را خواهیم داشت، اگر قرار است دولت یارانه بدهد، باید به آخر زنجیره تولید که تولید کننده یا مصرف کننده است پرداخت کند و اگر به میانه این زنجیره یارانه تعلق گیرد جز فساد و فشار به مردم چیزی به وجود نمی آید.

وی تفاوت نرخ ارز را یک مصیبت جدی دانست و گفت: این تفاوت نرخ ارز سبب شده که تولید کننده ای ارز ۷ هزار تومانی دریافت کرده و الان که سررسید بازپرداخت آن است باید ارز ۳۰ هزار تومانی بدهد؛ این موضوع مشکلی است که در نظام بانکی ما وجود دارد.

انتقاد امام جمعه یزد از "سطحی نگری در سیستم آموزش ایران"
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد هم در این نشست با انتقاد از سطحی نگری در سیستم آموزش ایران گفت: رفع مشکلات کشور نیازمند تفکر و مدیریت انقلابی است.

آیت‌الله محمدرضا ناصری اظهار داشت: نواقص در کارها زیاد است و رفع کامل آن زمان زیادی نیاز دارد.

وی گفت: رفع این مشکلات و نواقص نیاز به یک حرکت جهادی با حضور نخبگان در داخل و خارج مجلس دارد و لازمه این موضوع هم مدیریت انقلابی است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: سیستم آموزشی ما تحقیقی، تفکری و تعقلی نیست و نتوانستیم به یک سبک کاربردی در جامعه برسیم و به همین دلیل هم فرزندان ما در آموزش و پرورش به بلوغ علمی نمی‌رسند.

ناصری یادآور شد: بلوغ علمی زمانی در بین فرزندان ما در آموزش و پرورش ایجاد می‌شود که سه مرحله تفکر، تعقل و تدین در وجود آنها تقویت شود و در مباحث آموزشی آنها وجود داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه آموزش در کشور ما باید به بلوغ دست پیدا کند گفت: در ابتدای انقلاب حضرت امام خمینی(ره) به این موضوع اشاره فرمودند ولی کسی توجه نکرد و همینطور با سطحی‌نگری بالا آمدیم و نتوانستیم در این ۴۰ سال ۱۰ هزار فرد نخبه به بلوغ علمی رسیده تربیت کنیم.

امام جمعه یزد گفت: در طول این ۴۰ سال میلیون‌ها دانش‌آموز داشتیم که در مدارس ما حضور داشتند ولی ما نسبت به این سه اصل اساسی در وجود آنها بی‌توجهی کردیم.

ناصری با بیان اینکه این موضوع را ۳۰ سال قبل در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نهادهای مختلف دیگر مطرح کردم اضافه کرد: الان سبک آموزشی ما یک سبکی است که انگلیسی‌ها به ما تحمیل کردند و طرح‌ریزی آن به این صورت است که ما تا یک سطحی بیشتر پیشرفت نکنیم و همیشه به علم و اقدامات آنها نیاز داشته باشیم.

امام جمعه یزد تصریح کرد: در هر کشوری هم تا زمانی که مسئول یا مدیری برنامه‌ریزی و طرح لازم برای اجرای انجام کارهایش را نداشته باشد افرادی از پشت پرده برای آنها تصمیم‌گیری می‌کنند؛ در ارتباط با سیستم آموزشی ما هم غربی‌ها چنین تنظیم کردند که ما درس بخوانیم ولی به صورت کاملا سطحی‌نگری شده و بدون اینکه پیشرفت خاصی داشته باشیم.

وی اظهار داشت: لازم است که یک حرکت انقلابی در کشور به وجود بیاید و با ایجاد تحول گسترده در عرصه آموزش کشور، فرزندانمان را از ابتدا متفکر، متعقل و متدین تربیت کنیم.

امام جمعه یزد با بیان اینکه مدیران فعلی ما به دلیل اینکه تربیت شده همین سیستم آموزشی ناقص هستند توان اجرای اقتصاد مقاومتی را نداشتند گفت: متاسفانه ابتکار، نوآوری و تحول در بین مدیران ما خیلی جایی ندارد و تنها بعضی مواقع با جرقه‌هایی که به ذهن برخی افراد می‌خورد پیشرفت می‌کنیم.

ناصری با بیان اینکه کشور ما باید در تمام زمینه‌ها به بالاترین حد توانایی و قدرت برسد گفت: الان متاسفانه این باور در جامعه ما نیست که ما باید همه کاری را خودمان بتوانیم انجام دهیم؛ لازم است که این خودباوری در بین متخصصان و مهندسین ما نهادینه شود.

مردم توان افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از مالیات‌های مضاعف را ندارند
نائب رئیس شورای مرکزی حوزه‌های علمیه استان یزد هم با بیان اینکه‌ نمایندگان در بررسی بودجه فریب هارت و پورت‌ها را نخورند، گفت: مردم توان افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از مالیات‌های مضاعف را ندارند.

آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی یزدی اظهار داشت: الان یک به هم ریختگی بین مسئولان تصمیم‌گیر کشور در بعد وارد کردن کالاهای دپو شده در گمرکات وجود دارد.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی، وزارت صمت و گمرک در این زمینه دخیل هستند و شاید در کلان کشور نتوان فعلا کاری به سرعت انجام داد ولی در استان شرایط متفاوت است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با بیان اینکه در استان یزد دو نوع کالای دپو شده داریم گفت: بعضی از کالاهای ما کارخانه‌ای و موثر در بحث تولید و اشتغال هستند که هزینه‌های آن پرداخت شده و تسویه حساب آن گرفته شده است پس چرا و به چه مجوزی الان می‌خواهند هزینه اضافه از آن بگیرند.

مدرسی یزدی تصریح کرد: بحث بعدی فشار در ارتباط با جابجایی کارخانه‌ها از طریق شهرداری است که در شرایط فعلی و با توجه به شرایط اقتصادی و اشتغال، باید مهلت لازم چندساله به واحدهای صنفی و کارخانه‌ها برای این جابجایی داده شود.

نائب رئیس شورای مرکزی حوزه‌های علمیه استان یزد بحث تضاد آب و هوا و اشتغالات کارخانه‌ای را یکی دیگر از مسائل مبتلابه استان یزد دانست و گفت: در این رابطه هم باید تصمیم‌گیری مناسبی صورت گیرد چرا که از یک طرف بحث اشتغال و تولید مطرح می‌شود و از طرف دیگر آب و هوا و محیط زیست و سلامت مردم مورد نظر است.

وی خاطرنشان کرد: مردم مطالباتی دارند و از طرف دیگر شرایط کشور در این برهه اقتصادی باید مورد توجه باشد به همین دلیل مسئولان باید با اولویت به این موضوع کار دقیق کارشناسی انجام دهند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد به لایحه بودجه و ضرورت کاهش وابستگی به نفت اشاره کرد و گفت: در این زمینه نمایندگان مجلس حتما باید توجه لازم را به کار ببندند که چقدر قرار است در ارتباط با مالیات‌ها به مردم فشار بیاید؛ مردم الان در شرایطی نیستند که بتوانند فشارهای مضاعف مالیاتی را تحمل کنند.

مدرسی یزدی گفت: باید توجه داشت که فشار مالیاتی سبب افزایش قیمت‌ها می‌شود و فشارهایی که به مردم وارد می‌شود هم طبیعتا افزایش پیدا می‌کند، مسئولان باید برنامه دقیقی برای این موضوع ارائه کنند.

نائب رئیس شورای مرکزی حوزه‌های علمیه استان یزد با تاکید بر اینکه در بررسی بودجه نمایندگان مجلس نباید فریب هارت و پورت برخی افراد را بخورند گفت: نمایندگان مجلس باید در ارتباط با بودجه با شجاعت و دقت نظر موضوع را بررسی کنند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

سرخط اخبار استان‌ها