اخذ مجوز منطقه آزاد اقتصادی اینچه برون پیگیری می‌شود

تهران- ایرنا- عضو مجمع نمایندگان استان گلستان گفت: نمایندگان استان گلستان با همکاری استاندار، به‌دنبا اخذ مجوز منطقه آزاد اقتصادی اینچه برون برای توسعه روابط با کشورهای شرقی و بویژه قزاقستان هستند.

به گزارش ایرنا،  غلامرضا منتظری در دیدار با آیداشف سرکنسول جمهوری قزاقستان در استان گلستان ضمن تبریک روز ملی قزاقستان با بیان اینکه توسعه روابط و پیوندهای فرهنگی زیربنای همه تحولات است، پیشنهاد کرد هفته فرهنگی بین ایران و قزاقستان به میزبانی استان گلستان در دستور کار قرار گیرد

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی با استقبال از پیشنهاد برقراری پروازهای مستمر بینگرگان - آکتائو برای توسعه روابط همه‌جانبه بیان کرد: پتانسیل و ظرفیت بالقوه مرزی اینچه برون در ایران با دیپلماسی فعال‌تر وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و همکاری کشور همسایه، ترکمنستان، می‌تواند به ارتباط زمینی گسترده تجاری بین دو کشور منجر شود.

منتظری افزود: در همین راستا مجمع نمایندگان استان گلستان با همکاری استاندار، به‌دنبال پیگیری اخذ مجوز منطقه آزاد اقتصادی اینچه برون هستند تا توسعه روابط همه‌جانبه با کشورهای شرقی و بویژه کشور دوست و برادر قزاقستان صورت پذیرد.

آیداجان آیداشف سرکنسول قزاقستان در استان گلستان هم ضمن قدردانی از حضور نایب رییس کمیسیون فرهنگی و هیات همراه بمناسبت روز ملی قزاقستان در سرکنسولگری، اظهارکرد: با توجه به حضور قشر عظیمی از مردم قزاق در جمهوری اسلامی ایران و بویژه استان گلستان انتظار داریم روابط سیاسی و اقتصادی و فرهنگی دو کشور بیش از پیش گسترش یابد و در این مسیر آماده هر نوع همکاری هستیم.

وی در ادامه افزود: با توجه به امضای تفاهمنامه خواهر خواندگی میان شهر گرگان در ایران و شهر آکتائو در قزاقستان و برقراری خط پروازی میان این دو شهر  انتظار میرود در روابط تجاری و فرهنگی و رفت و آمدها تسریع شود.

سرکنسول قزاقستان در استان گلستان همچنین بیان کرد: آکتائو بعنوان یکی از اصلی‌ترین شهرهای نفتی و اقتصادی قزاقستان فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری ایرانیان علاقه‌مند به این حوزه تجاری است.

آیداشف تصریح کرد: خوشبختانه ایران ظرفیت‌های خوبی در حوزه گردشگری و پزشکی و صنایع مختلف و سرمایه‌گذاری دارد و باتوجه پیشرفت‌های چشمگیر پزشکی ایران، در صورت فعال‌تر شدن دستگاه دیپلماسی علاقمند به توسعه صنعت توریسم درمانی و توریسم گردشگری با پایلوت قرار دادن استان گلستان هستیم.

وی افزود: سالانه جمع کثیری از بیماران قزاقستانی برای درمان به کشورهای اروپایی سفر می‌کنند که در صورت توسعه روابط با ایران و ورود بیماران قزاق به استان گلستان هم هزینه‌های ملت قزاقستان کاهش پیدا می‌کند و هم ارز وارد کشور همسایه ایران می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha