مراسم فاطمیه در زنجان بصورت مجازی برگزار می‌شود

زنجان - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان گفت: امسال با توجه به شیوع کرونا، مراسم فاطمیه در مناطق نارنجی و قرمز کرونایی به صورت مجازی و در مناطق زرد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود و دسته‌ روی نیز در هیچ‌کدام از مناطق نخواهیم داشت.

خدابخش مرادی نافچی روز شنبه در جلسه ستاد قرارگاه کرونا در استان با اشاره به نتایج محدودیت‌های اعمال شده در کشور طی آذرماه افزود: این اقدام به پیشگیری از بستری ۵۰ هزار مبتلا به کرونا و فوت هفت هزارو ۵۰۰ نفر ناشی از این بیماری منجر شده است.

وی اظهار داشت: کاهش ترددها به نوبه خود به کاهش ۲۰ درصدی تصادفات جاده ای منجر شد که این اقدامات یعنی اعمال محدودیت ها سلامت مردم را تضمین و حفاظت کرده است.

این مسوول ادامه داد: بر این اساس طرح شهید قاسم سلیمانی نیز با هدف جداسازی بیماران مبتلا به کرونا از خانواده ها و در صورت نبود امکانات لازم، نگهداری آنان در نقاهتگاه‌ها اجرا می شوند که در زمان حاضر و با اقدامات انجام گرفته این مراکز در تمامی شهرهای استان مهیا حتی در مدارس شبانه روزی نیز لحاظ شده است.

مرادی افزود: هدف از جداسازی و قرنطینه مبتلایان، جلوگیری از ابتلای سایر اعضای خانواده به این نوع ویروس است و این درحالی است که طی ماههای گذشته شهرهای خرمدره، زنجان و ابهر وضعیت کرونایی مافوق قرمز را تجربه کردند که همین محدودیت ها  موجب شد که اکنون شرایط کرونایی آنها نارنجی شود.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان ادامه داد: اعمال محدودیت ها در این استان به کاهش میزان فوتی و بستری کرونایی در استان منتهی شده و اکنون رویکرد کلی جهان، کشور و این استان توجه به مساله یاد شده است.

وی با اشاره به اینکه مناسبت هایی که گذشت با توجه به شیوع کرونا نسبت به صیانت و تکریم آنها مبادرت شد، اظهار داشت: در این راستا از بروز تجمعات در مراسم هایی نظیر شب یلدا جلوگیری شد و محدودیت های کرونایی با هدف حفظ سلامت مردم انجام گرفته است.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان، با اشاره وضعیت جدید انتشار ویروس کرونا در جهان و افزایش شدت نفوذ و ابتلا و قرار گرفتن در فصل سرما، ادامه داد: طبق اعلام  سخنگوی ستاد ملی کرونا برگزاری مراسم فاطمیه در شهرهای  وضعیت قرمز و نارنجی بصورت مجازی خواهد بود.

وی اضافه کرد: رویکرد این ستاد این است که هر خانه یک بیت‌الزهرا باشد تا هم مراسم‌ها برگزار و هم دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود و از طرفی در وضعیت زرد هم پروتکلهای بهداشتی خاصی تدوین خواهد شد.

مرادی افزود: در همه تمامی وضعیت ها مراسم  فاطمیه همانند دهه محرم برگزار می شود و انتظار بر این است که سازمان تبلیغات اسلامی نسبت به توجیه و اقناع سازی هیات های مذهبی، مادحین و مبلغان وضعیت کرونایی را تبیین کنند.

وی اظهار داشت: سازمان تبلیغات اسلامی، اداره اوقاف و امور خیریه، مادحین، مسوولان هیات ها و روحانیون نسبت به توجیه شرایط کرونایی و رویکرد ستاد ملی و استان اقدام کنند.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان ادامه داد: هر گونه برگزاری مراسم از سوی هیات ها بر اساس پروتکل های بهداشتی است و دانشگاه علوم پزشکی و دستگاههای متولی امر نظارتهای دقیق را به این مهم داشته باشند.

وی یادآوری کرد: برگزاری مراسم در بقاع متبرکه نیز مجازی خواهد بود امسال برای برگزاری مراسم فاطمیه از ظرفیت فضای مجازی و صدا و سیمای استان استفاده خواهد شد.

مرادی نافچی با تاکید بر اینکه امسال در مراسم فاطمیه همانند ایام محرم هیچ‌گونه دسته‌روی در استان زنجان نخواهیم داشت، اظهار داشت: نذورات باید به سمت نقاهتگاه‌ها و حمایت از اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی، بیماران کرونایی و آسیب‌دیدگان از شیوع این بیماری سوق داده شود.

وی در رابطه با ایجاد فضا و محیطی برای مراسم فاطمیه، خاطرنشان کرد: امسال همانند سال‌های گذشته تبلیغات محیطی برای مراسم فاطمیه در استان انجام می‌شود ولی نباید مردم را به جلسه روضه و عزاداری حضوری دعوت کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها