ساماندهی گلفروشان حاشیه بزرگراه شهید هاشمی و بهشت زهرا

تهران- ایرنا- شهردار منطقه ۱۹ تهران از اجرای طرح جمع آوری و ساماندهی گل فروشان دستفروش و بساط گستر مزاحم در حاشیه بزرگراه شهید هاشمی، علامه عسگری و مسیرهای منتهی به بهشت زهرا (س) خبر داد.

به گزارش ایرنا از شهرداری مطنقه ۱۹، علی توکلی روز شنبه با اشاره به آسیب های ناشی از حضور گل فروشان در حاشیه بزرگراه شهید هاشمی بویژه اواخر هفته و روزهای پایانی سال گفت: استقرار این افراد بویژه سوء استفاده از کودکان کار در این محور علاوه بر احتمال وقوع تصادفات و آسیب به این کودکان، مشکلات زیادی در خصوص ایجاد ترافیک برای شهروندان مراجعه کننده به بهشت زهرا (س) ایجاد کرده و در همین راستا نیز ساماندهی و انتقال آنها به مکان های از پیش تعیین شده در دستور کار شهرداری این منطقه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه طرح جمع آوری گل فروشان مزاحم با اخذ مجوز از مقام قضایی و شورای تأمین استان و نیز با مشارکت نیروی انتظامی و راهور، نیروهای شهربان و حریم بان و نیروهای یگان حفاظت منطقه در حال اجرا است، اظهار کرد: طی گشت های انجام شده در این مسیرها نزدیک به ۲۰ مورد توزیع کننده غیر مجاز نیز شناسایی و جمع آوری شده اند.  

توکلی افزود: علاوه بر حاشیه بزرگراه شهید هاشمی در مسیر رفت و برگشت تا در اصلی ورودی بهشت زهرا (س)، گل فروشان مستقر در زیر پل علامه عسگری و روی پل خلیج فارس تا درب های اصلی یک و دو بهشت زهرا (س) جمع آوری شدند.

به گفته این مسئول بیش از یک دهه است که این گل فروشان بدون رعایت قوانین در حاشیه بزرگراه به حال خود رها شده اند و برخلاف تذکرات متعدد و اختصاص غرفه هایی در سال های گذشته برای استقرار آنها، متأسفانه در کنار تصرف این غرفه ها همچنان به تردد در حاشیه و فروش گل مشغول هستند که عمدتاً نیز از کودکان کار به صورت غیر مجاز بهره گیری می کنند که در این راستا متأسفانه در برخی موارد این کودکان مورد صدمه جانی توسط خودروهای عبوری نیز قرار گرفته اند.

شهردار منطقه ۱۹ بیان کرد: بعد از جمع آوری کامل و تثبیت این فعالیت، در فاز بعدی نیز با همکاری اداره ساماندهی مشاغل شهر تهران و انعقاد قرارداد حقوقی با شهرداری، غرفه هایی برای ساماندهی گل فروشان در نقاطی که امکان استقرار و توزیع گل وجود دارد، ایجاد می شود.

براساس این گزارش به منظور اجرای این طرح پنجشنبه گذشته نشستی با حضور نیروهای امنیتی، انتظامی و پلیس راهور و یگان حفاظت شهرداری این منطقه برگزار شد.

به گزارش ایرنا منطقه ۱۹ شهرداری تهران با وسعت  ۸۹ کیلومترمربع در جنوب شهر تهران واقع شده و با مناطق ۱۶، ۱۷، ۱۸ و ۲۰ شهرداری همجوار است؛  این منطقه از شمال به اتوبان جوانه، از جنوب به اتوبان آزادگان، از شرق به اتوبان نواب، خیابان بهمنیار و از غرب به اتوبان آیت‌الله سعیدی محدود می‌شود.

منطقه ۱۹ دارای پنج ناحیه و ۱۲ محله است که خانی‌آباد نو، شهرک شریعتی، عبدل‌آباد، نعمت‌آباد، صالح‌آباد، دولتخواه، شهرک احمدیه و شهرک بخارائی از جمله محله‌های این منطقه است.

همچنین کوره‌های آجرپزی، میدان تره‌بار مرکزی شهر تهران، بهشت زهرا، مرقد مطهر امام راحل (ره)، مرکز خرید و فروش همگانی خودرو از مکان‌های شاخص منطقه ۱۹ به شمار می‌رود.

اجرای پایلوت طرح محله پاک  در محلات طرشت و دریان نو

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۲ تهران نیز گفت: در راستای سیاست های سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در زمینه تفکیک و کم حجم سازی پسماندها، محلات طرشت و دریان نو به عنوان  پایلوت برای اجرای طرح محله پاک انتخاب شد.

علی اکبر کریمی پور با اعلام این خبرگفت: با توجه به برنامه  جدید مدیریت شهری در کاهش تولید پسماند ونحوه جمع آوری و انتقال، در حال حاضر با همکاری نواحی ۵ و ۶ و اداره مدیریت پسماند شهرداری منطقه، عملیات اجرای طرح کاپ در محلات دریان نو و طرشت آغاز شد.

وی افزود: برهمین اساس برنامه های آموزشی و معرفی کامل طرح در این محلات  از طریق آموزشگران پسماند انجام و بیش از ۱۲ هزارنفر تحت پوشش این آموزش ها قرار گرفتند.

کریمی پور بر لزوم مشارکت شهروندان در موفقیت اجرای طرح کاپ تأکید کرد و گفت: در ادامه روند کار پس از اطلاع رسانی های لازم، جمع آوری پسماند های تر  به ۳ روز در هفته کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: پس از جذب همراهی و مشارکت مردم  به تدریج مخازن زباله از سطح این محلات جمع آوری می شود.

معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه ۲  در ادامه از پیوستن ۸۹ درصد مراکز اداری واقع در منطقه دو به طرح کاپ خبرداد و گفت: پس از انعقاد تفام نامه مشترک جهت همکاری دراجرای طرح کاپ، از ۲۴۹ مرکز اداری موجود در منطقه ۲۱۹  دراجرای طرح مشارکت می کنند.

 وی همچنین به جلب مشارکت ۱۰۰ مجتمع مسکونی  بالای ۸۰ واحداشاره کرد و گفت: با توجه به برنامه های آموزشی و اقدامات صورت گرفته از ۱۳۲ مجتمع مسکونی منطقه ۷۶ درصد با پیوستن به طرح کاپ در این اقدام زیست محیطی مشارکت می کنند.

منطقه دو تهران در غرب تهران قرار دارد، این منطقه از جنوب به خیابان آزادی، از غرب به بزرگراه اشرفی اصفهانی و بزرگراه محمدعلی جناح و از شرق به بزرگراه شهید چمران محصور است.

محله‌های پونک، آریاشهر یا صادقیه، شهرآرا، ستارخان، فرحزاد، گیشا، شهرک ژاندارمری یا مرزداران، شهرک غرب، سعادت‌آباد و طرشت از محله‌های منطقه ۲ است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها