سیل در ۲۸۰ هزار هکتار مناطق بحرانی کنترل شد

تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از اجرای طرح ضربتی و بهره برداری ۲۸۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری و کنترل سیل در مدت ۶ ماهه نخست امسال در مناطق بحرانی ۱۰ استان خبرداد.

به گزارش روز شنبه وزارت جهاد کشاورزی، « ابوالقاسم حسین پور» افزود:  عملیات آبخیزداری و کنترل سیل امسال در ۲۴ حوزه بحرانی آبخیز و در ۱۰ استان کشور اجرا و قبل از بارش های مهر و آبان ماه مورد بهره برداری قرار گرفت.

مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور این اقدام را با اعتباری بالغ بر ۲۶۵ میلیارد تومان و با رویکرد نیاز فوری این مناطق به پیشگیری ازسیل انجام داد.

وی اضافه کرد: اعتبار یاد شده علاوه بر سهم استانی گلستان، لرستان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان، ایلام، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد و خراسان رضوی از اعتبار ملی آبخیزداری و آبخوانداری برخوردار است.

حسین پور، عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در سطح ۷۴۰ هزار هکتار از عرصه های آبخیزداری تمام استان های کشور را از دیگر اقدام های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ظرف یکسال اخیر نام برد.

وی توضیح داد: علاوه بر این، از محل مصوبه های امسال در ۶۰۰ حوزه آبخیزداری کشور، فعالیت های اجرایی آبخیزداری و آبخوانداری در حال اجرا است که در بیش از ۶۱۸ هزار هکتار عملیات مکانیکی و در ۱۸۲ هزار هکتار عملیات بیولوژیک انجام شده است.

مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: اکنون در حوزه های باقیمانده نیز تا سطح یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اقدام های حفاظتی و مدیریتی در حال انجام است که ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی نشان می دهد.

وی گفت: مجموع اقدام های انجام شده در این سه فاز، در چارچوب اهداف پیشگیرانه از سیل، ایمن سازی مناطق، بهره برداری از ظرفیت سیلاب برای مقابله با کم آبی و خشکسالی، احیای عرصه های منابع طبیعی، تقویت و استمرار مشاغل کشاورزی و بهبود سکونت روستاییان انجام شده است.

حسین پور گفت: تاکنون ۶۱ سازه آبخیزداری و کنترل سیل در قالب بند سرشاخگی مشبک برای کاهش سرعت و غلظت سیل و ایمن سازی در شمال کشور انجام شده که ۱۲ مورد آن در یکسال گذشته عملیاتی شد و هزینه اجرای ۱۲ سازه آبخیزداری و کنترل سیل در شمال کشور را ۳۰ میلیارد تومان ذکر کرد.

این مقام مسوول افزود: ۲۶ پروژه دیگر برای حوزه های آبخیز شمال کشور در برنامه های آتی در حال مطالعه و طراحی است که انتظار می رود در فاز بعد با تخصیص اعتبارات عملیاتی شوند.

وی با اشاره به این که اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری در کاهش خسارات ناشی از سیلاب اخیر در کشور تاثیر محسوسی داشته اند، تصریح کرد: امروز در استان بوشهر در مناطقی که فعالیت آبخیزداری انجام شده، مانند دشتستان و برازجان از خسارات سیل پیشگیری شد و برخی از سازه ها مانند سازه آبخیزداری در منطقه شاه پسر مرد در شهرستان بوشهر با بارندگی های شدید در آذرماه برای نخستین بار آبگیری شد.

حسین پور توضیح داد: در پایین دست این سازه چند روستا قرار داشت که با بارش بیش از ۱۱۴ میلیمتری درچند ساعت هیچگونه خسارتی به آنها وارد نشد.

به گزارش ایرنا، آبخیزداری ویژگی‌های یک حوضه آبخیز و فرایند بررسی و اجرای طرح‌ها و برنامه‌ها با هدف توزیع پایدار منابع حوضه آبخیز و تضمین پایداری کارکردهای آن باتوجه‌به تاثیری است که بر جوامع گیاهی و جانوری و انسانی آن حوضه دارد.

طبق آمارها ۳۸۲ سایت آبخوان‌داری و پخش سیلاب شامل ۳۴۵ سایت اجرایی پخش سیلاب به وسعت ۱۴۳ هزار هکتار و ۳۷ ایستگاه آبخوان‌داری در زمره سایت‌های پژوهشی به مساحت ۶۳ هزار هکتار در کشور اجرا و به بهره‌برداری رسیده است.

براساس گزارش های موجود، طی دو سال اخیر از محل منابع اعتباری صندوق توسعه ملی دو هزار و ۸۳۵ رشته قنات در ۶۱۳ حوزه آبخیز کشور تحت پوشش طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری قرار گرفته است.

امسال تعداد یک‌هزار و ۹۱۳ رشته قنات در ۴۰۸ حوزه آبخیز با اختصاص ۵۱۰ میلیارد تومان اعتبار در برنامه طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری مصوب شده و عملیات اجرایی آن در حال انجام است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

سرخط اخبار اقتصاد