تکلیف بیش از ۴۷۰ میلیارد ریالی صنایع برای توسعه خطه مرزی خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: صنایع بزرگ استان موظف شده‌اند بیش از ۴۷۰ میلیارد ریال برای توسعه شهرستان مرزی راز و جرگلان کمک کرده و نسبت به زدودن غبار محرومیت و فقر از چهره این خطه مشارکت کنند.

به گزارش ایرنا محمدعلی شجاعی روز شنبه در جلسه توسعه شهرستان مرزی راز و جرگلان که در قالب طرح توسعه ۳۱ شهرستان کشور برگزار شد، اظهار داشت: اکنون زمان آن رسیده است که صنایع منطقه به ایفای وظیفه و نقش اجتماعی خود در قبال مردم و توسعه استان پرداخته و خیر خود را به مردم و منطقه برسانند.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی افزود: مجتمع های پتروشیمی بجنورد، آلومینای جاجرم، سیمان بجنورد و فولاد اسفراین باید بخشی از عملیات توسعه شهرستان مرزی و محروم راز و جرگلان را متقبل شوند.

وی با بیان اینکه سهم کارخانه ها در توسعه راز و جرگلان مشخص و مصوب شده است، گفت: راز و جرگلان در حوزه راههای ارتباطی با مشکلات مختلفی مواجه است و به همین دلیل کارخانه آلومینای جاجرم باید تامین، حمل و پخش مصالح لازم برای زیرسازی آسفالت ۷۵ کیلومتر از راههای این شهرستان را به ارزش ۱۷۰ میلیارد ریال متقبل شود.

 شجاعی با بیان اینکه تامین بولدوزر و اخذ مجوز کمک ۳۰۰ میلیاردی نیز بر عهده کارخانه فولاد اسفراین است، اظهار داشت: اگر صنایع به ما و توسعه استان کمک کنند ما نیز به آنها کمک خواهیم کرد، همچنان که در مورد تامین گاز مجتمع پتروشیمی وارد عمل شده و مشکل این کارخانه را که به ضرر چند هزار میلیاردی آن منجر شده بود، حل کردیم.

وی افزود: در اختیار قرار دادن ۵ هزار ساعت ماشین آلات مورد نیاز حوزه عمرانی و تامین سازه های مورد نیاز قابل تولید در کارگاه های پتروشیمی بجنورد وظیفه تکلیفی این مجتمع است که باید مدیرعامل آن در راستای اجرایی کردن آن اقدام کند و از دیگر سو کارخانه سیمان بجنورد نیز باید نیمی از سیمان مورد نیاز پروژه های عمرانی راز و جرگلان را تامین و نیمی دیگر را با تخفیف ۵۰ درصدی در اختیار این شهرستان قرار دهد.

استاندار خراسان شمالی همچنین خواهان تخصیص کامل اعتبارات تملک دارایی شهرستان رازو جرگلان شد و افزود: سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید نسبت به تخصیص صد درصدی اعتبار این شهرستان محروم اقدام کرده و مضاف بر آن برای جذب کمک و اعتبارات ویژه ای که برای شهرستان های محروم کشور در نظر گرفته شده است، تلاش کند.

وی با بیان اینکه بخشی از ادارات استان هنوز در شهرستان مرزی راز و جرگلان استقرار نیافته اند، از فرماندار این شهرستان و مدیرکل دفتر جذب و سرمایه گذاری استانداری خواست تا فهرستی از اداراتی که هنوز در این منطقه مستقر نشده و یا در تامین نیروی انسانی مشکل دارند، تهیه کنند.

مقام عالی دولت در خراسان شمالی با اشاره به کلنگ زنی طرح ساخت نخستین بیمارستان راز و جرگلان توسط قرارگاه حضرت خاتم (ص) در چند هفته اخیر، افزود: تا زمان ساخت بیمارستان در این شهرستان، باید برای راه اندازی حداقل یک درمانگاه شبانه روی در این منطقه مرزی اقدام شود و عملکرد دستگاههای اجرایی در زمینه تعهداتی که برای اجرا در این شهرستان داشتند نیز پیگیری شود تا مشخص شود این تعهدات چقدر عملیاتی شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی نیز در این جلسه تاکید کرد: باید پروژه هایی که برای اجرا در این شهرستان دیده شده است پیگیری و در اولین فرصت آغاز شود.

محمود قنبری افزود: استان های دیگری که در این طرح (توسعه ۳۱ شهرستان کشور) شرکت دارند از کارخانه ها و صنایع خود کمک گرفته و موفق نیز عمل کرده اند اما در استان ما گویا برخی مدیران عامل صنایع بزرگ اختیاراتی در حد رییس یک دبیرخانه نیز ندارند.

استاندار خراسان شمالی تاکنون بارها با انتقاد از آنچه بی‌مسوولیتی صنایع بزرگ مستقر در استان نسبت به وضعیت پیرامونی خود خوانده، خواستار احساس مسوولیت اجتماعی بیشتر آنها و مشارکت در توسعه منطقه و گره گشایی از کار مردم محروم این استان شده است.  

شهرستان مرزی راز و جرگلان ۷۰ هزار نفر جمعیت دارد و مرکز آن شهر راز در ۱۲۰ کیلومتری شمال بجنورد واقع است.  

این شهرستان ۴۰۰ کیلومتر راه دارد که بیش از ۱۰۰ کیلومتر از راه های روستایی این شهرستان نیاز به بازسازی و مرمت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها