۶ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۴۷
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 84162119
۰ نفر

برچسب‌ها

روزنه‌های امید برای صلحی پایدار در لیبی

تهران - ایرنا - عملیات آزادی و تبادل اسرای طرف‌های درگیر در جنگ لیبی دیروز (جمعه) با نظارت فرماندهان و افراد برجسته از مناطق «مصراته، زنتان و زاویه» در منطقه «شویرف» در غرب این کشور انجام شد و امیدهایی را برای برقراری صلح پایدار در لیبی به وجود آورد.

به گزارش ایرنا، شبکه تلویزیونی «العربی» امروز گزارش داد که در این عملیات، ۳۳ اسیر ارتش لیبی در مقابل ۱۵ اسیر نیروهای «الوفاق» که بیشتر آن‌ها از شهرهای الزاویه، صبراته، طرابلس، صرمان و تاجوراء بودند، مبادله شدند.  

آزادسازی و مبادله این اسرا بر اساس توافق‌نامه سیاسی سال ۲۰۱۵ بین دو طرف درگیر جنگ لیبی و نتیجه نشست «کمیته نظامی ۵ + ۵ » برای کاهش درگیری‌ها در این کشور انجام شده است. 

مساله اسیران همیشه یکی از مهمترین موضوعات بحث برانگیز پرونده جنگ لیبی است و موجب شده تا شدت اختلاف بین نیروهای مستقر در شرق و غرب این کشور افزایش یابد، زیرا هیچ یک از طرفین از تعداد نیروهایی که به اسارت طرف مقابل در آمده است، اطلاع ندارد و فرآیند مستندسازی شده‌ای در این زمینه انجام نشده است. 

در همین حال «فتحی یاشاغا» وزیر کشور «دولت وفاق ملی» با ابراز خرسندی از تبادل زندانیان در حساب شخصی خود در توئیتر نوشت که این شب خانواده‌های لیبیایی پس از مدت‌ها تلاش و نظارت کمیته ۵ + ۵ توافق آتش‌بس، از بازگشت فرزندان خود بسیار خوشحال شدند.  

 وی تاکید کرد که برای تشکیل دولت راهی به جز توافق و پیروی از روش‌های مسالمت‌آمیز برای مدیریت اختلاف ما وجود ندارد. 

از سوی دیگر «احمد حمزه» گزارشگر کمیته حقوق بشر در یک پست در صفحه فیس بوک خود، تبادل اسرای طرف‌های جنگ لیبی را گامی مثبت برای کاهش تنش و باز شدن دروازه حسن نیت دانست و افزود: این اقدام امیدواری را برای حل بزرگترین بحران پیش روی لیبی و اجرای تفاهمات دیگر در راه رسیدن به وحدت در این کشور را به وجود آورد. 

 «محمد العری» فرمانده تیپ «شهدای صبراته» و هماهنگ کننده امنیتی عملیات تبادل اسرا نیز در توئیتی نوشت: تبادل اسرا با نظارت کمیته نظامی، بزرگان، حکما و شیوخ انجام شد و  ۱۵ اسیر از منطقه غرب و ۳۴ اسیر از منطقه شرق به خانواده‌های خود بازگشتند.  

وی افزود:  تلاشها برای همکاری موثر بین طرفین جهت انجام عملیات مشابه ادامه دارد.  

هیأت‌های طرف‌های درگیر در لیبی (دولت وفاق و ارتش ملی) دوم آبان امسال در مذاکرات ژنو به توافقی برای آتش‌بس فراگیر دست یافتند. 

این توافق درحالی میان طرفین درگیر در لیبی انجام شد که این کشور پس از سرنگونی دولت «معمّر القذافی» توسط ائتلاف ناتو به سرکردگی آمریکا در سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۵ فاقد دولت بود تا اینکه بر اساس توافق «صخیرات» در مغرب، دولت وفاق ملی با نظارت سازمان ملل تشکیل شد. با این حال یک دولت موازی نیز در شرق لیبی تشکیل شد که دولت وفاق ملی را به رسمیت نشناخت و نیروهایش را به جنگ علیه طرابلس فرستاد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

سرخط اخبار جهان