عادی انگاری اوضاع زنگ خطری برای بازگشت موج جدید کروناست

یزد - ایرنا -سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: با توجه به فصل زمستان،کاهش دما هوا و عادی انگاری اوضاع از سوی مردم، این موضوع زنگ خطری برای بازگشت مجدد ویروس کرونا و ابتلای برخی شهروندان به بیماری کووید۱۹ در استان است .

دکتر سید ابراهیم سلمانی روزشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی شهروندان افزود: آمار نزولی بستری‌های مشکوک به کرونا در استان همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد :در حال حاضر کاهش آمار بیماران مرهون همراهی مردم و رعایت دستورالعمل های بهداشتی و تلاش کادر درمان استان است،برای ادامه  روند نزولی به تداوم همکاری و رعایت موارد بهداشتی نیاز است.

 وی اظهار کرد: هم اکنون ۲۰۸ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، ۶۶ نفر به دلیل وخامت حال آنها در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند.

 سلمانی افزود: شهروندان همچنان از شرکت در تجمع های خانوادگی و مراسم  در فضاهای سربسته خودداری کنند تا زنجیره کرونا قطع شود. 

استان یزد چندی قبل از لحاظ شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار داشت، هفته قبل در شرایط ناریجی قرار گرفت و از امروز شنبه ششم دی ماه در حالت زرد قرار دارد.

 اعلام وضعیت سفید به همکاری مردم در استفاده از ماسک، ضدعفونی یا شستشو دست با آب و صابون، رعایت فاصله اجتماعی ۲ متری ، پرهیز از شرکت در هر نوع تجمع، خودداری از حضور در فضاهای سربسته، تقویت ایمنی سیستم بدن با مصرف میوه و غذاهای سالم و رعایت تهویه منزل ، مراقبت از کودکان و افراد دارای بیماری زمنیه ای بستگی دارد.

همچنین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد امرورز در صفحه توییتر خود نوشت: بسیار نگران بروز موج چهارم کرونا در استان در ماه بهمن یا اسفندماه ۹۹ است.

دکتر محمود نوری شادکام افزود: ای کاش هر چه سریعتر برای واکسیناسیون فراگیر جامعه فکری شود؛ تمامی تلاش خود را انجام خواهیم داد که مراکز درمانی استان مجهزتر و آماده‌تر از قبل باشد.

وی  ادامه داد: قطعا اگر موج جدید شیوع کرونا اتفاق بیفتد و عزیزانی مبتلا یا جانی از دست برود در پیشگاه حضرت حق و مردم مسوول خواهیم بود.

شایع ترین علایم بیماری کووید ۱۹ تب، خستگی و سرفه خشک است، سایر علایم آن با شیوع کمتر شامل احساس درد، گرفتگی بینی، سردرد، التهاب ملتحمه، گلودرد، اسهال، از دست دادن حس چشایی یا بویایی، ظهور لکه‌های پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پاست، این نشانه ها معمولاً خفیف بوده و به تدریج شروع می‌شود، در حالی که برخی از افراد بدون احساس علایم بسیار خفیف به عفونت آلوده می‌شوند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

ویروس کرونا عمدتا از طریق قطره‌های تنفسی ترشح شده توسط شخصی که سرفه می‌کند یا علایم دیگری مانند تب یا خستگی دارد ترشح می‌شود، اما بسیاری از افراد آلوده به کووید ۱۹ فقط علایم بسیار خفیفی از خود نشان می‌دهند. در واقع ممکن است این بیماری را از شخصی که سرفه خفیف دارد و احساس بیماری نمی‌کند، بگیرید.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

این ویروس  دی ماه سال ۹۸ در شهر ووهان چین برای نخستین بار شناسایی و در ایران نیز اوایل اسفند ماه سال قبل گزارش شد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها