کاهش فعالیت علمی دانشگاه‌ها تحت تاثیر تحریم‌ها

تهران- ایرنا- استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: تحریم‌ها تمام ارکان جامعه را تحت تاثیر قرار داده است؛ دانشگاه‌ها و مراکز علمی نیز از این قاعده مستثنی نبوده‌اند به گونه‌ای که فعالیت‌های علمی این مراکز به شدت کاهش یافته است.

در حال حاضر روز به روز تحریم های ناعادلانه و ظالمانه علیه کشور در حال تشدید است و تاثیر آن بر دانشگاه ها و مراکز علمی نیز کاملا مشهود است. در این خصوص غلامرضا ظریفیان روز  شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا با اشاره به تاثیر تحریم ها روی فعالیت های دانشگاه ها اظهار داشت: تحریم ها دو تاثیر مهم بر فعالیت دانشگاه ها داشته است. 

وی در این خصوص توضیح داد: بخش مهمی از دانشگاه های معتبر کشور وابسته به دولت است و زمانی که اقتصاد کشور بر اثر تحریم ها آسیب می بیند، روی تمام ارکان جامعه از جمله دانشگاه ها تاثیر می گذارد.

ظریفیان ادامه داد: بودجه دانشگاه ها به دولت مربوط می شود و بخش عمده بودجه دولت به نفت وابسته است. در شرایط تحریم بودجه دولت و به دنبال آن بودجه دانشگاه ها نیز آسیب می بیند. زیرا زمانی که دولت دچار مشکلات بودجه ای و درآمدی می شود، اولویت آن مثل سایر کشورها پرداخت دستمزد کارکنان خواهد بود و موضوع پژوهش با مشکل رو به رو می شود.

عضو هیات علمی دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران عنوان کرد: تحریم ها یقینا روی حوزه پژوهش تاثیر می گذارد البته تا به امروز دانشگاه تمام تلاش خود را کرده است تا از تمام ظرفیت ها، توان و تجربه خود استفاده کرده و به کشور در امر پژوهش کمک کند اما حوزه پژوهش به دلیل کاهش درآمد دولت تا حدودی از برنامه های خود عقب مانده است.

ظریفیان در مورد تاثیر دوم تحریم ها در حوزه پژوهش دانشگاه ها، توضیح داد: بسیاری از اساتید ارتباطات بین المللی دارند که به دلیل وجود تحریم ها، در حوزه پرداخت های ارزی دچار چالش شده و ارتباطات آنها با مشکل مواجه شده است.

وی با اشاره به شیوع بیماری کرونا گفت: در زمان کرونا با وجود تلاش زیاد محققان و دانشمندان برای تولید دارو، به دلیل تحریم ها با مشکلات زیادی روبه رو بودند و در واقع تحریم به طور مستقیم روی تحقیقات و داده های علمی تاثیر می گذارد.

چرا برجام اهمیت دارد؟

این استاد علوم سیاسی با اشاره به پیروزی بایدن در ریاست جمهوری آمریکا عنوان کرد: سیاست های آمریکا تعریف شده است و در این ۴۰ سال ما تجربه زیادی در مورد این کشور داریم. اما رییس جمهورها تفاوت های رفتاری دارند به عنوان مثال در زمان باراک اوباما این تفاوت های رفتاری را دیدیم که از آن برجام بیرون آمد و روی کار آمدن بایدن می تواند تاثیری در جهان برجامی ما داشته باشد اما هوشمندی نظام تدبیر ایران نکته مهمی است.

وی ادامه داد: در حوزه بین الملل بسیار اهمیت دارد که تا چه میزان ایران می تواند با جامعه پیرامون خود هوشمندانه برخورد کرده و از فرصت ها و تحولات بهره گیری کند و مانع تهدیدات شود.

ظریفیان عنوان کرد: برجام یکی از کانونی ترین موضوعات است که می تواند دریچه ای برای موفقیت در سایر بخش های دیپلماسی باشد اما نباید سیاست خارجی معطوف به برجام باشد و نیاز است به مسائل منطقه ای نیز توجه زیادی داشته باشد زیرا منطقه خاورمیانه تعارضات زیادی دارد و ایران می تواند نقش سازنده ای در تعامل با همسایگان و دیپلماسی فعال داشته باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه برجام می تواند دریچه ای برای ارتباطات بهتر و کاهش تحریم‌ها باشد، تصریح کرد: همچنین برجام می تواند ستم نظام بین الملل را که به کشورهای مستقل تحمیل می شود، از طریق ساختارها و قوانین بین الملل کاهش دهد به همین دلیل برجام سندی بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش ایرنا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافقی بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران است که در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ میان ایران و کشورهای گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) در شهر وین صورت گرفت.

مذاکرات طولانی مدت میان ایران و پنج قدرت جهانی برای دستیابی طرفین به "برجام"، همزمان با "توافق موقت ژنو" در نوامبر ۲۰۱۳ آغاز شد. پس از توافق ژنو، دو طرف مذاکرات را به مدت ۲۰ ماه ادامه دادند تا سرانجام در آوریل ۲۰۱۵ به "تفاهم لوزان" به عنوان چارچوبی برای توافق وین دست یافتند و برجام با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد تائید قرار گرفت.

در خرداد ۹۹ به دلیل کارشکنی های آمریکا و خروج یکجانبه و غیرقانونی از برجام، این توافق خوب با مشکل مواجه شد. اقدام آمریکا در خروج از برجام مخالف قطعنامه شورای امنیت و مغایر با قوانین بین المللی، عرف سیاسی و همه تعهدات اخلاقی بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش