مراقبت‌های بهداشتی در فرودگاه‌های استان فارس بیشتر می‌شود
عکس تزیینی است

شیراز - ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به گزارش‌هایی مبنی بر شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا در برخی کشورها به ویژه کشور انگلیس، بر رعایت کامل پروتکل‌ها و افزایش مراقبت‌های بهداشتی و نظارت بیشتر بر فرودگاه های استان فارس تاکید کرد.

مهرزاد لطفی روز شنبه در نشست ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا در شیراز تشدید مراقبت های بهداشتی در مبادی ورودی به ویژه فرودگاه های استان را از جمله راهکارهای مهم در تامین سلامت شهروندان در مقابله با نوع جهش یافته ویروس کرونا عنوان کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا در کشور مبادی ورودی استان فارس نیز زیر ذره بین کارشناسان بهداشتی دانشگاه قرار گرفت، افزود: طبق گزارش های واصله نوع جهش یافته ویروس کرونا  در کشور انگلیس مشاهده شده که باید برای ورود احتمالی آن، فرودگاه های استان به ویژه پروازهای خارجی تحت نظارت و بررسی بیشتر قرار بگیرند.

دکتر لطفی در این نشست ضمن بررسی آمار نمونه های انجام شده آزمایش کرونا طی روز گذشته تاکنون در فارس؛ به بررسی آمار مبتلایان، موارد مرگ و میر، افراد بستری و بهبودیافته، روند خدمت رسانی به مبتلایان و موارد مشکوک در مراکز درمانی و عملکرد مراکز آزمایشگاهی تشخیصی کروناویروس پرداخت.

هر چند به گفته مسوولان بهداشتی تاکنون هیچ موردی از ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی در ایران مشاهده نشده است و همه مسافران خارجی از انگلیس رصد می شوند اما درباره ویروس جدید انگلیسی گفته شده  به محض اطلاع از این جهش که انگلیسی ها با تاخیر یک تا دو ماهه اعلام کردند. پروازها از مبدا و به مقصد انگلیس ممنوع شده است.

بر اساس شواهد موجود ، مسافران با واسطه و غیر مستقیم هم  در فرودگاههای استان فارس رصد می شوند، مسافران اروپایی علاوه برگه منفی تست کرونا،  در ایران هم تحت آزمایش کرونا قرار می گیرند و توصیه شده که حتما باید دو هفته در  قرنطینه بمانند.

همیاران سلامت ، عصای دست مبتلایان  به کرونا در بیمارستان های استان فارس 

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز  نیز تجلیل بیش از ۱۰۰ همیار سلامت در بیمارستان نمازی شیراز را یادآور شد و  عنوان کرد: همیاران سلامت، افتخار انسان به انسانیت را معنی کردند.

 حجت الاسلام  محمد مهدوی با اشاره به اینکه کادر درمان بی وقفه در مقابله با بیماری کووید۱۹ و ارایه خدمات به بیماران، ایثارگرانه در میدان بوده اند، اضافه کرد: یکی از الزامات بیمارستان ‌ها برای سرعت بخشیدن به بهبود بیماران بستری، ارایه خدمات مراقبتی، حمایتی و عاطفی از بیماران در کنار خدمات درمانی تخصصی است.

مهدوی با بیان اینکه وظایفی که در شرایط عادی از سوی همراهان بیمار ایفا شده و در روزهای کرونایی جای آن احساس می شود، افزود: با توجه به شیوع بیماری کووید ۱۹ در کشور و نیاز بالای بیمارستان ‌ها و کادر درمان به کمک ‌های جهادی و داوطالبانه، طرح «همیاران سلامت» ضمن دریافت مجوزهای لازم از وزارت بهداشت و تحت نظارت و همراهی مسوولان بیمارستان با هدف کمک رسانی به جامعه پزشکی و پرستاری، کمک در ایجاد روحیه مثبت و حمایت عاطفی بیماران بستری و یاری رسانی در امور شخصی، حمایتی و مراقبتی بیمار آغاز به کار کرد.

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه  علوم پزشکی شیراز ادامه داد:این نهاد با همکاری موسسه فرهنگی تبلیغی نصیر و بسیج جامعه پزشکی فارس طی فراخوانی با عنوان «همیاران سلامت» از مردم برای انجام خدمات جهادی برای بیماران کرونایی دعوت کرد که با استقبال پُرشور مردم مواجه شد.

او در ادامه اعلام کرد: از روز شنبه یکم آذر سال جاری با نام نویسی، تشکیل پرونده و آموزش جهادگران برای اعزام آنها به بخش های مختلف کووید۱۹ بیمارستان نمازی فعالیت این طرح آغاز شد.

حجت الاسلام  مهدوی با اشاره به ممنوعیت حضور همراهان بیمار در بخش‌های کرونایی، گفت: این همراهی و حمایت خالصانه در بیمارستان‌ نمازی شیراز به مدت یک ماه انجام شد که بیش از ۱۰۰ نیروی جهادی متشکل از دانشجویان رشته پرستاری و رشته های مرتبط، روحانیون و نیروهای مردمی، بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ ساعت در بخش های کووید۱۹ بیمارستان به مراجعان خدمت رسانی کردند.

اوافزود: به صورت روزانه میانگین ۸ تا ۱۲ نفر در شیفت های صبح از ساعت ۸ تا ۱۳ ظهر و شیفت عصر از ساعت ۱۳ تا ۲۰ شب حضور داشته و نزدیک به۶۰ درصد این داوطلبان، بانوان بودند.

ابتلای ۲۰۰ نفر از کارکنان بیمارستان نمازی شیراز به کرونا 

محمد صادق مسعودی رئیس بیمارستان نمازی به ابتلای ۲۰۰ کادر درمانی این بیمارستان به بیماری کووید۱۹ اشاره کرد و از جهادگران و همیاران سلامت برای همکاری با کادر درمان و همراهان بیمار قدردانی کرد و افزود: رفع بحران های کشور با اقدامات جهادی و همدلی ها بَرطرف می شود و این دید یاریگری و مسلمانی در بیمارستان نمازی شگفتی آفرید.

وی فعالیت جهادی و حضور همیاران سلامت در بیمارستان نمازی را موجب افتخار این مرکز درمانی دانست و تلاش بسیجیان و طلاب در این بیمارستان را موجب دلگرمی کارکنان این مرکز درمانی برشمرد.

بر اساس آمارهای منتشر شده  با بررسی ۵۴۴ هزار و ۵۵۱ مورد تست تشخیصی کروناویروس در فارس از ابتدای شیوع تاکنون  ۱۶۰ هزار و ۲۹۹ مورد مثبت قطعی کرونا در این استان شناسایی شده است. همچنین  از ابتدای شیوع کووید۱۹ تاکنون، دو هزار و ۹۶۶ هم استانی  در اثر این بیماری از دست داده ایم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها