نماینده مجلس: حق‌آبه ورامین از سد ماملو تجدیدنظر شود

تهران- ایرنا- نماینده مردم ورامین، پیشوا و قرچک در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت نیرو باید در حق‌آبه تعیین شده از سد ماملو برای مردم این منطقه تجدیدنظر کند و بر میزان آب گسیل شده به این مناطق بیافزاید.

حسین نوش‌آبادی روز شنبه در جلسه مشترک با تعدادی از کشاورزان شهرستان ورامین اظهار داشت: سد ماملو با هدف تأمین آب دشت ورامین احداث شده ولی در عمل بخش عمده‌ای از آب این سد به شرب تهران اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: حدود ۲۰ سال پیش، احداث سد ماملو با هدف تأمین آب مورد نیاز کشاورزی دشت ورامین در دستور کار قرار گرفت و در مجلس ششم، این موضوع با جدیت دنبال شد و به نتیجه مطلوب رسید.

نوش آبادی اضافه کرد: حق‌آبه بسیاری از کشاورزان دشت ورامین با احداث سد بر روی رودخانه جاجرود از بین رفت پس باید بخش عمده‌ای از آب این سد، به کشاورزان ورامین، قرچک، پیشوا و پاکدشت اختصاص پیدا کند.

به گفته نماینده مردم ورامین، پیشوا و قرچک در خانه ملت، بیش از ۷۰ درصد از آب سد ماملو به مصرف شرب تهران می‌رسد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی با بیان این که تولیدکنندگان حوزه کشاورزی ورامین نیاز غذایی استان تهران را تأمین می‌کنند، اظهار داشت: اگر محصولات دامپروری و کشاورزی شهرستان‌های ورامین و پیشوا نباشد، پایتخت در تامین مواد غذایی مورد نیاز مردم با مشکل مواجه می شود.

وی گفت: در شرایطی که کشور به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه با مشکلات عمده‌ای در حوزه کشاورزی و دامپروری مواجه است، کشاورزان و دامداران دشت ورامین با تلاش و همت، بخشی از نیازهای غذایی کشور را تأمین کرده و اجازه نمی‌دهند استقلال غذایی کشور با مشکل مواجه شود.

نوش آبادی گفت: از مجموع نیاز سالانه کشور به ۱۹ میلیون تن نهاده‌های دامی، پنج میلیون تن در کشور تولید و مابقی به کشور وارد می‌شود و اینجاست که نقش مهم و اثرگذار کشاورزان در تأمین نیازهای داخلی کشور نمایان میشود.

شهرستان‌های ورامین، پیشوا و قرچک با بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت در جنوب‌شرق تهران واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها