هفدهمین اهدای عضو در زنجان به ثبت رسید

زنجان - ایرنا - مسؤول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: کبد و کلیه‌های بیمار مرگ مغزی در این استان به بیماران نیازمند اهدا شد تا هفدهمین ایثار ماندگار استان در سال جاری به ثبت برسد.

شهریار اماموردی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مرحوم "حسین امیدی نیا" ۴۲ ساله به دلیل خونریزی مغزی از شهرستان ابهر به مرکز آموزشی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان انتقال یافته بود که دچار مرگ مغزی شد.

وی اضافه کرد: متاسفانه تلاش پزشکان و پرسنل تلاشگر بیمارستان موثر واقع نشد و پس از اعلام مرگ مغزی بیمار، کارهای لازم برای کسب رضایت از خانواده وی انجام شد.

این مسؤول ادامه داد: با کسب رضایت از خانواده، پس از تایید مرگ‌مغزی توسط تیم معالج، بیمار روز گذشته برای اهدای ارگان‌ها به بیمارستان سینای تهران منتقل و امروز این عمل خداپسندانه انجام شد.

وی یادآوری کرد: روحیه گذشت و فداکاری خانواده مرحوم امیدی نیا، تلاش گروه پزشکی بیمارستان آیت الله موسوی زنجان (Icu) و همکاران ساعی و پرتوان واحد اهدای عضو استان قابل تقدیر و تمجید است.

اماموردی افزود: هر مورد مرگ مغزی می‌تواند یک تا هشت بیمار نیازمند پیوند عضو را از مرگ نجات دهد و به همین دلیل این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است.

 وی، از جمله روش‌های دریافت کارت اهدای عضو را  ارسال کد ملی به شماره ۳۴۳۲ - شماره‌گیری #۳ *۳۴۳۲* و یا مراجعه به سایت اهدای عضو به آدرس https://ehda.center جهت اخذ کارت اهدای عضو اعلام کرد.

اماموردی اظهار داشت: طبق برآوردهای انجام شده، اهدای نسوج به بیماران نیازمند، کیفیت زندگی ۵۸ بیمار را ارتقا می‌دهد.

به گفته وی، سال گذشته، ۶۵ مورد بیمار مرگ مغزی در استان زنجان شناسایی شد که از این تعداد ۳۱ مورد به اهدای عضو، ۱۲ مورد عدم رضایت به اهدای عضو وجود داشت و ۲۲ مورد از موارد شناسایی شده نیز قابلیت اهدای عضو نداشتند.

شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان از سال ۸۷ آغاز به کار کرده است.

این مسؤول خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی اپیدمی کووید _۱۹ تلاش پزشکان و پرسنل فداکار پرستاری بیمارستان و تیم پرتلاش اهدا عضو استان در نگهداری و آماده سازی مرحوم جهت اهدا عضو ستودنی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

سرخط اخبار استان‌ها