یک درصد فروش معادن یزد برای جبران زیان منطقه اختصاص یابد

یزد - ایرنا - رییس شورای عالی اسلامی استان یزد با اشاره به تخصیص یک درصد فروش معادن در برنامه ششم توسعه کشور، خواستار ‌اختصاص آن به مناطق استقرار معادن برای جبران خسارت و اجرای پروژه های عمرانی و بهداشتی شد.

سیدمحمود میرابوالقاسمی روزشنبه در نشست مشترک ‌اعضا شورا با رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان افزود: در برنامه ششم توسعه تصریح شد که حساب های بانکی و گردش مالی معادن در استان‌ها و مناطق محل ذخایر معدنی انجام شود اما به دلیل نبود قانون این مهم ۱۰۰ ‌درصد محقق نمی شود. 

رییس شورای شهرستان بهاد در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دولت بودجه سال ۱۴۰۰ را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد، لازم است نمایندگان مردم استان یزد در مجلس در کمیسیون‌های مختلف بررسی بودجه حضوری تاثیرگذاری داشته باشند و با همراهی نمایندگان از ظرفیت‌های ملی در نظر گرفته شده در بودجه برای توسعه یزد گام های موثری برداشته شود.

میرابوالقاسمی با ارایه گزارشی از فعالیت‌های شورا یادشده در یک سال گذشته ،گفت: در آخرین سال فعالیت شورا با اقتدار کارها و ماموریت ها ادامه می یابد.

همچنین رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد به جایگاه اهمیت شوراها در قانون اساسی اشاره کرد و گفت: اعضا شوراهای شهر و روستا در حقیقت ‌نمایندگان مردم هستند و در حوزه نظارتی نیز جایگاه ویژه‌ای دارند و در هر مقطع و شرایطی آماده برای پاسخگویی به شورا هستند.

سیدمجتبی حسینی پور همچنین وضعیت اعتبار، درآمد و هزینه های استان یزد در لایحه بودجه سال آینده را تشریح کرد و افزود: ارقام بودجه استان نسبت به سال قبل از رشد خوبی برخوردا است.

ازحدود ۵۵۰ معدن استان، پنج مورد در مقیاس بزرگ ملی قرار دارد و بقیه در حد متوسط و کوچک است و از میان معادن ملی می توان به سنگ آهن چادرملو اردکان، زغال سنگ بافق( ۲ معدن)، سرب و روی مهدی آباد مهریز و اورانیوم ساغند اشاره کرد و ذخیره قطعی مجموع معادن استان حدود ۲ میلیارد تن تخمین زده می شود.

در یزد بیش از ۵۰ نوع اندیس معدنی وجود دارد و به همین دلیل چهارمین استان توسعه یافته صنعتی و از لحاظ تنوع معدنی دومین استان کشور است و  این منطقه به دلیل واقع شدن در مرکز ایران و فرو افتادگی کویر مرکزی و وجود چند گسل فعال، بستر ذخایر معدنی متعددی است که وجود این معادن مزیتی برای استان هست.

هم اکنون بیش از ۱۲ هزار نفر در معادن استان یزد قغلیت دارند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها