برنامه پیشگیری از اعتیاد در ادارات کرمانشاه اجرا می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل اداره بهزستی کرمانشاه؛ از اجرای «کارزار رسانه‌ای پیشگیری از اعتیاد در محیط کار» از ششم تا ۲۵ دی ماه سال جاری در سطح ۲۴ دستگاه اجرایی استان خبر داد.

«فرحناز محمدی» روز شبنه در مراسم افتتاحیه کارزار رسانه ای پیشگیری از اعتیاد در محیط کار که همزمان با ۱۴ استان دیگر کشور برگزار شد، از افزایش چند برابری اعتبارات پیشگیری از اعتیاد در چند سال گذشته خبر داد و گفت: ۲۰ درصد از اعتبارات مالی حوزه درمان موادمخدر به بحث پیشگیری اختصاص دارد.

او یکی از ماموریت های بزرگ سازمان بهزیستی را بحث درمان موادمخدر عنوان کرد و افزود: بحث پیشگیری از اعتیاد در محیط کار در سال گذشته در سطح ۲ دستگاه اجرایی با موفقیت اجرا شد و این ما را برآن داشت در سطح همه دستگاه های اجرایی آن را اجرایی کنیم.

محمدی، شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی را مانع برگزاری کلاس ها و کارگاه های پیشگیری از اعتیاد در سطح ادارات دانست و گفت: کارزار پیشگیری از اعتیاد در محیط کار به صورت مجازی و با استفاده از شبکه های اجتماعی ادارات که کارکنان عضو آن هستند، اجرا می شود.

وی اضافه کرد: آموزش های پیشگیری از اعتیاد در محیط کار به ۲ شکل برگزاری کلاس آموزشی به صورت برخط توسط مدرسان مجرب که ساعت پخش زنده آن به کارکنان  اطلاع رسانی می شود و آموزش محیطی به صورت نصب بنر، پوستر، توزیع کتابچه و لوح فشرده در سطح دستگاه های اجرایی صورت می گیرد.  

استرس کاری یکی از مهم ترین ریشه های اعتیاد کارکنان ‌است 

معاون پیشگیری از اعتیاد اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه در ادامه این جلسه با تشریح اهداف کارزار رسانه ای پیشگیری از اعتیاد در محیط کار؛ هدف از برگزاری این کارزار را آگاه سازی و اطلاع رسانی و حساسیت زایی دلایل اعتیاد در محیط کار اعلام کرد.

دکتر «مسعود پایدار»  اضافه کرد: استرس کاری یکی از ریشه های مهم اعتیاد در محیط کار و رفتن کارکنان به سمت مصرف موادمخدر است.

او اعتیاد را تنها مصرف موادمخدر سنتی و صنعتی رایج ندانست و افزود: مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان نیز اعتیاد است که افراد براساس باور غلط برای رفع خستگی مصرف می کنند.   

وی اظهار داشت: وجود باورهای غلط در مورد مصرف برخی از موادهای مخدر مانند «گل» و اینکه این ماده اعتیاد آور نیست را ریشه بسیاری از اعتیادها  و مبتلا شدن افراد دانست که باید توسط رسانه ها اطلاع رسانی و آگاه سازی و حساسیت زایی شود.

 معاون پیشگیری از اعتیاد اداره کل بهزیستی کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام شماره ۰۹۶۲۸ خط ملی اعتیاد گفت: این شماره در زمینه درمان و پیشگیری از انواع موادمخدر به خانواده ها و افراد مشاوره می دهد و آنها را به مراکز مشاوره ای معرفی می کند.

پایدار،  همچنین با اعلام شماره ۱۲۳ به خانواده ها توصیه کرد در راستای مداخلات فوری نیاز به روانشناسی فوری با این شماره تماس بگیرند.

وی در پایان گفت: کارزار رسانه ای پیشگیری از اعتیاد در محیط کار بیشتر با هدف آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و حساسیت زایی در خصوص باورهای غلط در مصرف برخی از مواد است که در هفته اول در سطح ادارات شهرستان کرمانشاه و در هفته دوم در سطح ادارات شهرستان های گیلانغرب اسلام آبادغرب، پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر و دالاهو  و هفته سوم در کنگاور، صحنه، هرسین، سنقر و سرپل ذهاب، قصرشیرین برگزار می شود.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۱۴ شهرستان ۳۲ شهر و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا دارد.  

سرخط اخبار استان‌ها