عشایر شاهرود خواهان همراهی بیشتر در اجرای طرح پلاک‌کوبی دام شدند

شاهرود- ایرنا- عشایر شهرستان شاهرود با اذعان به اینکه پلاک کوبی دام‌ اقدام مناسبی برای جلوگیری از قاچاق دام و تامین علوفه و نهاده های دامی با نرخ دولتی به دامداران است، خواستار تسهیلات و همراهی بیشتر دستگاههای اجرایی با عشایر در اجرای این طرح شدند.

به گزارش ایرنا،  تعدادی از عشایر و دامداران شهرستان شاهرود در منطقه خارتوران که نیازمند تامین نهاده های دامی در فصل پاییز و زمستان برای دام های سبک خود هستند، می گویند که شرط برخورداری از علوفه دولتی، پلاک‌کوبی دام‌ها است.

طرح پلاک کوبی دام ها مصوبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که با هدف جلوگیری از سرقت و قاچاق دام زنده از کشور و تامین امنیت غذایی از حدود دو سال پیش اجرای آن کلید خورده است.

حسن احمدی دامدار خارتورانی با بیان اینکه طرح پلاک کوبی دام در کشور مزایای زیادی دارد به ایرنا گفت:برای هر پلاک کوبی بیش از ۴۵ هزار ریال هزینه اخذ می شود که برای دامداران و عشایری که دام و احشام زیادی دارند، هزینه بالایی می شود.

وی تاکید کرد: در سرمای زمستان تامین نهاده برای جلوگیری از هدررفت سرمایه های عشایر ضرورتی اجتناب ناپذیر است و خواهان همراهی مسوولان با عشایر و دامداران در اجرای آن هستیم

یک دامدار دیگر خواستار اعطای فرصت مناسب برای پلاک کوبی دام به عشایر شد و گفت: تعداد زیاد رمه عشایری در این منطقه ووجود دارد که هزینه پلاک کوبی را در این شرایط کرونایی برای عشایر سنگین کرده است. 

حسن ملک محمدی که نیمی از دام های خود را پلاک کوبی کرده است، افزود: پلاک دام های عشایر در برخی زمان ها با دام روستایی به اشتباه ثبت می شود.

وی ادامه داد: روند اصلاح دوباره ثبت دام در سامانه روستایی و عشایری برای رمه داران طولانی است که با کمی دقت در همان ابتدای کار از این اتفاق ناخواسته می توان جلوگیری کرد.

احمد مرادی دامدار دیگر شاهرودی هم گفت: دفترچه دامداران عشایر می تواند برای توزیع عادلانه نهاده های دامی ملاک عمل باشد.

وی با اشاره به اینکه پلاک کوبی اگر همگانی در سراسر استان سمنان  انجام شود برای جلوگیری از سرقت های دام زنده مناسب است، تاکید کرد: اجرای این طرح همت و تلاش همگانی دستگاههای اجرایی و مردم را می طلبد.

رییس اداره امور عشایری شهرستان شاهرود در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: اجرای طرح پلاک کوبی دام عشایر از یکسال و نیم قبل آغاز شده است.

رضا نقی زاده اجرای این طرح را مصوبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دانست و گفت: اجرای پلاک کوبی دام های سبک عشایر مزایای بسیاری دارد از جمله اینکه با ثبت دقیق اطلاعات دام زنده در این سامانه خدمات دهی بهتر و سریعتر به عشایر و دامداران منطقه انجام می شود.

به گفته وی، پلاک کوبی دام در خرید و فروش، کشتار و جلوگیری از سرقت احشام و قاچاق بسیار موثر است .

رییس اداره امور عشایری شهرستان شاهرود گفت: پلاک‌کوبی دام برای توزیع نهاده های دامی به نرخ مصوب دولتی بین عشایر منطقه که دفترچه دارند، راهگشا است و به آنان کمک می‌کند. 

وی با اشاره به اینکه این مساعدت ها برای دام های بدون پلاک هم در توزیع نهاده ها درحال انجام است، تاکیدکرد: دامداران عشایر در فرصت های تعیین شده باید در اسرع وقت دام های خود را سریعتر پلاک کوبی کنند.

نقی زاده با بیان اینکه تاکنون ۲۷ هزار راس دام عشایر پلاک کوبی و ثبت سامانه این طرح شدند، افزود: عشایر شهرستان شاهرود تعداد ۱۴۰ هزار راس دام داشتی سبک دارند که برای ۴۰هزار راس آن توسط تشکل ها و شرکت های خصوصی پلاک خریداری شده است.

رییس اداره امور عشایری شهرستان شاهرود گفت: چنانچه پلاک کوبی دامی در حوزه عشایری و روستایی به اشتباه در سامانه ثبت شود امکان جابجایی و اصلاح اطلاعات آن وجود دارد.

نقی زاده ادامه داد: ۳۷۵ تن جوی سهمیه ای توسط شرکت تعاونی عشایر شاهرود خریداری و توزیع شده است و قیمت هر کیلوگرم آن در دورترین روستاها و آبادی های عشایری این شهرستان ۲۱هزار ریال است.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان شاهرود هم با برشمردن مزایای طرح پلاک کوبی دام زنده سبک در این شهرستان، تاکید کرد: با ثبت مشخصات دام ها در این سامانه جلوی بسیاری از سرقت ها و قاچاق دام گرفته می شود.

مجتبی گلی افزود: در فصل قشلاقی و شرایط مساعد جوی و رویش مناسب مراتع، عشایر بسیاری از مناطق و استان های همجوار به این سمت کوچ می کنند.

وی با اشاره به اینکه تعداد دام های کوچ روی عشایر در این فصل از سال به بیش از ۵۰۰ هزار راس دام سبک زنده می رسد، اظهار داشت: با توجه به پراکندگی آغل ها، مراتع و گستره جغرافیایی منطقه تحت پوشش و نظارت این اداره خدمات رسانی و نظارت با تلاش بی وقفه همکاران انجام می شود.

به گفته وی، خرید واکسن مورد نیاز دام انجام شده و بیش از ۴۰ درصد تقاضای واکسیناسیون داشتیم که تاکنون این مهم انجام شده است.  

در شهرستان شاهرود ۲۳۰ هزار دام سبک و ۱۸ هزار رأس دام سنگین وجود دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =