وتوی لایحه کنگره؛ ترامپ در پی مجازات جمهوری‌خواهان است؟

تهران- ایرنا- خبرگزاری آسوشیتد پرس نوشت: بسیاری از جمهوری‌خواهان، وتوی بسته حمایتی کنگره از سوی ترامپ را نوعی مجازات سیاسی هم حزبی هایش تلقی می کنند؛ هم حزبی هایی که رئیس جمهوری آمریکا منتقد حمایت ناکافی آنها در ابطال آرای انتخاباتی بوده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از این خبرگزاری آمریکایی، در حالیکه بسته کمک‌های دولتی کرونایی توسط «دونالد ترامپ» وتو شد، رئیس جمهوری آمریکا کریسمس خود را در فلوریدا در حال بازی گلف سپری می‌کند.  

ترامپ برای تعطیلات به زمین‌های گلف خود در فلوریدا رفته است، آن هم در حالیکه بسته حمایتی دولتی را زیر سوال برد و آن را وتو کرد.

درواقع ترامپ با وتوی این لایحه و پس از آن ورود به فلوریدا، کمک‌های دولتی به میلیون‌ها آمریکایی را رد کرده و دولت را در میانه اوج شیوع کرونا در آستانه تعطیلی قرار داده است. وتوی این طرح می‌تواند دولت را در تاریخ ۲۹ دسامبر (۹ دی) تعطیل کند زیرا این لایحه ضمیمه یک برنامه بودجه یک تریلیون و ۴۰۰ میلیاردی برای تامین هزینه‌های دولت در ۹ ماه آینده است.  

از سوی دیگر، در حالی که ترامپ در فلوریدا مشغول گلف بازی است، کاخ سفید بدون ارائه جزئیات تنها اعلام کرد ترامپ در تعطیلات به شیوه‌ای "خستگی ناپذیر" کار می‌کند و "جلسات و تماس‌های زیادی دارد". 

اما تعطیلات ترامپ در حالی رخ می‌دهد که واشنگتن همچنان به دلیل آنچه که کنگره به عنوان بسته کمک‌های دولتی ارائه کرده بود و توسط ترامپ وتو شد، شگفت زده است. این لایحه که در واقع یک مشوق مالی در خلال بحران اقتصادی ناشی از کرونا است و قرار بود کمک‌های دولتی را از ۶۰۰ دلار به دو هزار دلار برساند به دلیل آنچه که ترامپ آن را "شرم آور" دانسته است، رد شد.  

انتظار می‌رفت این لایحه پس از آنکه روز دوشنبه در کنگره تصویب شده بود، توسط ترامپ که دوره ریاست جمهوریش در تاریخ ۲۰ ژانویه (یک بهمن) به پایان می‌رسد، امضا شود. اما وی یک روز بعد در پیامی اعلام کرد:   «کنگره بودجه هنگفتی برای کشورهای دیگر، لابی گران و منافع خاص در نظر گرفته حال آنکه کمترین میزان ممکن را برای آمریکایی‌ها اختصاص نمی‌دهد. این تقصیر آن‌ها نیست. تقصیر چین است». 

ترامپ در این خصوص در توئیتی نوشت: «تماس‌های زیادی برقرار کردم و دیدارهای بسیاری داشتم. چرا سیاستمداران نمی‌خواهند بیش از ۶۰۰ دلار به مردم ۲۰۰۰ دلار بدهند؟ این تقصیر آن‌ها نبود، تقصیر چین بود. پول مردم ما را بدهید»!  

بسیاری از جمهوری خواهان تصمیم ترامپ برای حمله به بسته لایحه حمایتی ارائه شده از سوی کنگره را نوعی مجازات سیاسی برای آنچه وی حمایت ناکافی جمهوریخواهان کنگره از مبارزات انتخاباتی در لغو نتایج انتخابات سه نوامبر (۱۳ آبان) با ادعاهای بی‌اساس تقلب در رای دهندگان می‌داند، تلقی کرده‌اند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha