پنج حفار غیرمجاز در چالوس دستگیر شدند

ساری - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران از دستگیری پنج حفار غیرمجاز در شهرستان چالوس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران، سرهنگ محمدرضا کردان گفت : در پی خبری از سوی میراث‌بانان افتخاری در خصوص حفاری غیرمجاز در منزل شخصی فردی با هویت اعلام‌شده در منطقه مرزن‌آباد شهرستان چالوس، نیروهای این یگان به این منطقه اعزام شدند.

وی گفت : مأموران پس از اخذ دستور مقام قضایی در قالب یک عملیات توانستند پنج حفار غیرمجاز را که از افراد غیربومی در منطقه بودند ، دستگیر کنند.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران افزود : در این عملیات، ابزار و ادوات حفاری کشف و ضبط شد و متهمان به دستور مقام قضایی و پس از تنظیم صورت‌جلسه و بازجویی‌های اولیه به‌منظور تشکیل پرونده و سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی شهرستان ارجاع داده شدند.

استان مازندران بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی دارد که از این تعداد کمتر از ۸۰۰ اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

علاوه بر این بسیاری از روستاها و مناطق شهری استان به دلیل قدمت طولانی سکونت انسانی دارای تارخچه و بقایای ارزشمند میراثی هستند که دست نخورده باقی مانده و همین وضعیت وسوسه سوداگران اشیای عتیقه را به همراه دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =