حدود هفت هزار پرنده مهاجر وارد سایت‌های آبی زنجان شدند

زنجان - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان گفت: امسال حدود هفت هزار قطعه انواع پرنده آبزی و کنارآبزی وارد سایت‌های آبی این استان شدند.

اسماعیل قلی زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: هنوز سرشماری از پرندگان مهاجرت کننده به این استان صورت نگرفته است اما تا پایان امسال (دی یا بهمن) این کار از سوی کارشناسان و محیط بانان، اتفاق خواهد افتاد.  

وی، افزود: نخستین گروه پرندگان مهاجر از نوع اردک سرسبز و خوتکا به عنوان پیش‌ قراول، آبان ماه امسال وارد استان زنجان شدند و در سدها، بندها و آبگیرهای مختلف این استان ازجمله سد فیله ‌خاصه در منطقه شکار ممنوع در شهرستان زنجان، سد گلابر در شهرستان ایجرود و سدهای قاهران (در ترکی به نام کهران معروف است) و قره تپه در منطقه حفاظت شده سرخ آباد واقع در شهرستان‌های زنجان و طارم، اطراق کردند.

قلی زاده یادآور شد: آذر ماه امسال ۲ شکارچی غیرمجاز، حین شکار پرندگان مهاجر (مرغابی) از سوی محیط بانان دستگیر شدند اما متخلفین قبل حضور مامورانگان حفاظت در محل جرم یک قطعه مرغابی را در حاشیه رودخانه قزل اوزن در اراضی روستای شکورچی هدف قرار داده بودند.

وی با بیان اینکه امسال هرگونه شکار در این استان تخلف محسوب شده و  با خاطیان برخورد قانونی خواهد شد، اظهار داشت: صدور پروانه شکار و صید گونه های جانوری در این استان تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: با توجه به ورود پرندگان مهاجر به این استان، تاکنون موردی از بیماری آنفلوانزای پرندگان (آنفلوانزای مرغی) در میان آنان مشاهده نشده است و محیط بانان و کارشناسان اداره کل، زیستگاه های پرندگان وحشی در زنجان را به منظور اطمینان از عدم آلودگی آنها به این بیماری به دقت پایش می کنند.

پارسال (۹۸) تعداد ۶ هزار و ۸۵۲ قطعه، سال ۹۷ تعداد ۶ هزار و ۳۱۳ قطعه، سال ۹۶ تعداد ۶ هزار و ۸۰۰ قطعه، سال ۹۵ بیش از چهار هزار و ۳۰۰ قطعه و سال ۹۴ نیز ۲ هزار و ۳۰۰ قطعه پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی در مناطق مختلف استان زنجان مشاهده و مورد سرشماری قرار گرفتند.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها