کاهش قیمت نفت به علت افزایش نگرانی‌ها از مازاد عرضه

تهران- ایرنا- قیمت نفت در معاملات هفته گذشته تحت تاثیر افزایش ذخیره نفت در آمریکا و شیوع گونه جدیدی از ویروس کرونا که نگرانی‌ها نسبت به مازاد عرضه نفت در بازار را بیشتر کرد،‌ با کاهش همراه شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، قیمت نفت در جریان معاملات هفتگی هفته گذشته کاهش داشت زیرا داده‌های صنعتی نشان داد ذخیره‌سازی نفت خام آمریکا هفته گذشته افزایش یافته است، در صورتی که پیش از آن انتظار می‌رفت ذخیره‌سازی کاهش یابد.

از سوی دیگر، چین نیز ظرفیت ذخیره‌سازی نفت خام خود را افزایش داده و آن را به ۱.۷ میلیارد بشکه رسانده که از آمریکا بیشتر شده است.

بر اساس ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی، مقدار ذخیره‌سازی نفت خام چین در پایان ماه اکتبر برابر ۴۰۳ میلیون بشکه بوده است و بعید به نظر می‌رسد این کشور با تغییر شرایط قیمت‌ها در بازار نفت، شروع به تخلیه آن کند.

همچنین گسترش سریع نوع جدید ویروس کرونا در انگلیس، چند کشور را بر آن داشت تا مرزهای مسافری و باربری با انگلیس را ببندند.

البته موافقت بریتانیا و اتحادیه اروپا برای تعیین ساز و کاری برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا تا حدی کاهش قیمت‌ها در هفته گذشته را جبران کرد و روز جمعه طلای سیاه با افزایش همراه شد.

با این حال در مجموع معاملات هفتگی، نفت برنت ۱.۸ درصد ارزان شد و از ۵۲ دلار و ۲۶ سنت در روز دوشنبه به ۵۱ دلار و ۲۹ سنت رسید.

نفت شاخص آمریکا نیز از ۴۹ دلار و ۱۰ سنت تا ۴۸ دلار و ۳۰ سنت پایین آمد که ۱.۶ درصد افت را به نشان می‌دهد.

به گزارش ایرنا، قیمت نفت در حالی به بالای ۵۰ دلار در هر بشکه در واپسین روزهای سال ۲۰۲۰ میلادی رسیده که در این سال نفت حتی قیمت‌های منفی را نیز تجربه کرد که بیش از هر چیز به دلیل شیوع کرونا و ماراتن تولید بین تولیدکنندگان بزرگ نفت بود.

با این حال، توافق اوپک پلاس برای کاهش ۹.۷ میلیون بشکه‌ای نفت در گام اول و افزایش تدریجی تولید، ‌باعث شد تا قیمت طلای سیاه به مرور رشد کند.

اعضای اوپک پلاس همچنین در آخرین نشست خود توافق کردند تا کاهش تولید در سال ۲۰۲۱ میلادی نیز ادامه داشته باشد که این موضوع قیمت نفت را تا ۵۰ دلار در هر بشکه بالا برد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار اقتصاد