پرداخت ۵۱۷۰ میلیاردریال تسهیلات تولیدی درقم تا جانمایی مسکن اقدام ملی

قم ـ ایرنا ـ پرداخت ۵۱۷۰ میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی، نامشخص بودن وضعیت حوزه پسماندهای صنعتی، جانمایی‌ مسکن اقدام ملی قم ، اِعمال قوانین مناطق آزاد تجاری برای منطقه ویژه سلفچگان، نیاز فوری به ۲۰۰ دستگاه اتوبوس جدید و تسهیل ساخت مسکن در قنوات؛ از اخبار هفته گذشته استان قم بود.

رونمایی از سامانه «سبد قرآنی»، ابقای تولیت حرم مطهر حضرت معصومه(س)، اتصال ۷۲ روستا به فیبر نوری، اجرای الزامات نظام سلامت الکترونیک، جزییات نحوه پرداخت عوارض در آزادراه قم ـ تهران، دریافت خدمات توسط ۲۵۰ معتاد متجاهر در هر شبانه‌روز، کاهش ۱۳ درصدی ولادت، ایی، اولویت تولید تخم‌مرغ در تامین نیاز استان قم، پرداخت ۵۱۷۰ میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی، هزینه بیش از ۳ هزار میلیارد ریال برای طرح‌های آب و برق، افزایش ۱۰ درصدی سمن‌ها، افزایش آمپر کنتورهای قدیمی برق، رشد ۵۰ درصدی نرخ باسوادی، افزایش حجم تولید کشاورزی با فرآوری محصولات، پیگیری بیمه مربیان کُشتی و انتخاب جوان‌ترین رئیس هیات ورزشی استان قم؛ از دیگر خبرهای هفته گذشته قم است.

پرداخت ۵۱۷۰ میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم، با اشاره به عملکرد بانک های عامل قم در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی استان گفت: از اول مرداد ماه تا اول دی ماه امسال بیش از پنج هزار و ۱۷۰ میلیارد ریال تسهیلات به طرح های مورد نظر در سه بخش صنعت، کشاورزی و گردشگری پرداخت شده‌است.

 مهرداد غضنفری هفته گذشته  در پایان جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید قم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا و صدا و سیما افزود: سقفی که برای بانک ها تعیین شده است و مکلف به پرداخت آن هستند، ۱۰ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال می‌باشد.

پیگیری مطالبه‌های معدنکاران توسط دستگاه قضایی  

معاون دادستان عمومی و انقلاب قم، با اشاره به صدور دستورهای قضایی لازم به منظور حمایت از معدنکاران این استان گفت: رفع معارضان محلی و پیگیری مطالبه های معدنکاران از سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) از موضوع هایی است که در دستور کار کارگروه احقاق حقوق عامه دادسرای قم قرار گرفت.

علی اصغر سلطانی افزود: در خصوص بررسی مشکل ها و موانع فعالیت معدنکاران جلسه هایی با حضور مسئولان فرمانداری قم، سازمان صمت، نیروی انتظامی و معدنکاران در حوزه دادستانی استان برگزار و مشکل ها و موانع فعالیت و استخراج معادن بررسی و احصا شد و دستورهای قضایی لازم برای رفع موانع فعالیت قانونی آنان و مدیریت اعتراض‌های مردمی صادر و ابلاغ شد.

اِعمال قوانین مناطق آزاد تجاری برای منطقه ویژه سلفچگان   

استاندار قم، با بیان اینکه موضوع گمرکی اجرایی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در قوانین مربوط به مناطق آزاد به خوبی دیده نشده است و مشکل های ما نیز بیشتر از این ناشی می شود، گفت: اگر قانون نحوه اداره کردن مناطق آزاد به صورت مطلوب در مورد مناطق ویژه نیز اعمال شود، خیلی از این مشکل ها حل خواهد شد.

بهرام سرمست در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی قم افزود: در سطح استان با همکاری که بین گمرکات و منطقه ویژه سلفچگان برقرار شده است، در حال حاضر مشکلی نداریم.

نامشخص بودن وضعیت حوزه پسماندهای صنعتی

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم گفت: در حال حاضر فضای روشنی از وضعیت پسماندهای ویژه و صنعتی در استان وجود ندارد و این حوزه دارای پیچیدگی هایی است.   

سید رضا موسوی مشکینی، در جلسه بررسی طرح پژوهشی وضعیت پسماندهای صنعتی و ویژه استان قم افزود: در حال حاضر به دلیل برخی ابهامات و پیچیدگی ها، فضای روشنی در این زمینه در استان وجود ندارد.

جانمایی‌ متقاضیان مسکن اقدام ملی

مدیرکل راه و شهرسازی قم گفت: متقاضیان مسکن اقدام ملی که در شهر جدید امیر کبیر ثبت نام کرده اند به استان قم انتقال پیدا می کنند.

حسن صبوری  هفته گذشته گفت: با عنایت به پیگیری استاندار و تاکید وزیر راه و شهرسازی و مصوبه اخیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان مبنی بر الحاق ۵۶۰ هکتار از اراضی همجوار شهرک پردیسان به محدوده شهری، زمین تامین مسکن برای متقاضیان طرح مسکن اقدام ملی مهیا می شود که پس از طی کردن مراحل قانونی (تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران) برای ساخت مسکن اقدام خواهد شد.

توسعه خدمات شهری در قنوات نیازمند اجرای مصوبات استانی

رییس شورای اسلامی شهر قنوات گفت: گسترش خدمت رسانی به مردم شهر قنوات در حوزه مدیریت شهری به اجرای کامل مصوبات استانی که در همین زمینه ابلاغ شده است، نیاز دارد.

سید حسن حسینی با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز قم گفت: با توجه به فاصله کوتاه شهر قنوات تا مرکز استان و جذب تعداد قابل توجهی از جمعیت سرریز شهر قم در این شهر، حمایت مسئولان و اجرای دقیق مصوبات استانی، در روند توسعه شهر قنوات و خدمت رسانی بهتر به مردم، اهمیت فراوانی دارد.

افزایش حجم تولید کشاورزی با فرآوری محصولات

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: حجم تولید و سطح اشتغال در بخش کشاورزی استان با ایجاد واحدهای فرآوری محصولات افزایش پیدا می‌کند.

عباس پورمیدانی در گفت وگو با ایرنا افزود: واحدهای فرآوری محصولات در کنار مزارع و باغات استان ایجاد خواهد شد تا ارزش افزوده اقتصادی فعالیت‌های کشاورزی در قم با رشد قابل توجهی مواجه شود.

رشد ۵۰ درصدی نرخ باسوادی

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش قم، با اشاره به افتخارها و دستاوردهای نهضت سوادآموزی قم از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون گفت: نرخ باسوادی در این استان در میان افراد ۱۰ تا ۴۹ سال با ۵۰.۵ درصد رشد از ۴۷ درصد در سال ۵۷ به حدود ۹۷.۵ درصد در سال ۹۹ رسیده است.

حجت الاسلام محمدرضا قاسمی نیا درگفت وگو با خبرنگاران افزود: در حالی که از هر ۱۰۰ تَن ۴۷ تَن در قم با سواد بودند در حال حاضر از هر ۱۰۰ تَن حدود ۹۷ تَن باسواد هستند.

تسهیل ساخت مسکن در قنوات

شهردار قنوات گفت: ساخت مسکن در قنوات تسهیل می‌شود و مجموعه مدیریت شهری به همین منظور اجرای اقدامات حمایتی را در دستور کار دارد.

رضا شکاری در گفت وگو با ایرنا افزود: با هدف حمایت از شهروندان و به خصوص جوانان برای ساخت مسکن در شهر قنوات، اقدامات خوب حمایتی توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر قنوات در نظر گرفته شده است.

افزایش ۱۰ درصدی سمن‌ها

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان قم گفت: تعداد سمن‌های ثبت شده استان از ابتدای سال تاکنون با رشد ۱۰ درصدی از ۳۹ به ۴۳ سمن افزایش یافته‌اند.

محسن فارسی در گفت وگو با ایرنا افزود: از این تعداد،‌هم اکنون۲۰ «سَمَن» (سازمان‌های مردم‌نهاد) استان درحوزه اجتماعی، ۱۴ سمن در حوزه فرهنگی، پنج سمن در حوزه علمی و چهار سمن ورزشی در قم مشغول فعالیت هستند.

نیمی از پرستاران قم به ‌صورت ۲ شیفت کار می‌کنند

مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد پرستاران شاغل در بیمارستان‌های این استان به دلیل تامین معیشت و همچنین جبران کمبود نیروی پرستار، به‌صورت ۲ شیفت کار می‌کنند.

ولی‌الله صمدی در گفت وگو با ایرنا افزود: بر اساس قانون، پرستاران نمی‌توانند بیشتر از ۸۰ ساعت در ماه اضافه‌کار داشته باشند، اما به دلیل کمبود نیروی انسانی در استان، پرستاران تا ۱۷۵ ساعت در ماه اضافه‌کار دارند.

ظرفیت‌های جدید برای تولید محصولات صنعتی ایجاد می‌شود

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت  قم گفت: رویکرد جذب سرمایه گذار و تقویت بخش تولید، راهبرد مهم اقتصاد استان است و به همین منظور ظرفیت‌های جدید برای تولید محصولات صنعتی در قم ایجاد می‌شود.

محمود سیجانی درگفت وگو با ایرنا افزود: درکنار تلاش‌های صورت گرفته برای حفظ روند تولید و اشتغال در واحدهای صنعتی موجود استان، به دنبال ایجاد ظرفیت‌های جدید در این بخش هستیم تا فعالیت‌های صنعتی در قم با حفظ استانداردهای محیط زیستی توسعه پیدا کند.

افزایش آمپر کنتورهای قدیمی برق

سرپرست معاونت خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق قم گفت: آمپر کنتورهای قدیمی برق در راستای استانداردسازی و تامین برق پایدار و مطمئن برای مشترکان افزایش می‌یابد.

سید محمدرضا غفوری، به آغاز طرح استانداردسازی و تامین برق پایدار اشاره و اضافه کرد: در همین راستا شرکت توزیع نیروی برق استان فرصتی را برای افزایش آمپراژ کنتورهای قدیمی فراهم  کرده است.

اتصال ۷۲ روستا به فیبر نوری  

سرپرست ارتباطات وفناوری اطلاعات قم گفت: با اجرای ۹۰ درصد از گام اول طرح تار، ۷۲ روستای این استان قم با اتصال به فیبر نوری از اینترنت پرسرعت برخوردار شدند.

جواد غلامپور درگفت وگو با ایرنا افزود: فاز اول این طرح به طول ۱۰۴ کیلومتر درسطح روستاهای قم در حال اجراست و تاکنون بیش از ۹۰ درصداز عملیات حفاری و فیبرگذاری طرح مذکور  عملیاتی شده‌است.

هزینه بیش از ۳ هزار میلیارد ریال برای طرح‌های آب و برق  

استاندار قم گفت: سرجمع اعتبارات هزینه شده برای افتتاح طرح در حوزه‌های برق، آب، آب و فاضلاب و نیروگاهی که در قالب پویش «هر هفته الف_ ب_ ایران» در این استان به بهره‌برداری رسیده، ۳ هزار و ۶۱۸ میلیارد ریال است.

بهرام سرمست درآیین تجلیل از مدیران شرکت آب و برق قم از سوی وزیر نیرو که به‌صورت ویدیوکنفرانس برگزارشد، با اشاره به طرح‌های افتتاح شده در قالب پویش مذکور افزود: این طرح‌ها به‌عنوان طرح‌های زیربنایی و زیرساختی درتوسعه و ساخت کشور می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار گیرند.

اولویت تولید تخم‌مرغ در تامین نیاز استان قم

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت قم، با تاکید بر اینکه این استان یکی از قطب های تولید تخم مرغ در کشور است، گفت: در شرایط فعلی در موضوع تامین تخم مرغ مورد نیاز جامعه، اولویت با استان است و فقط مازاد تولید به استان های دیگر صادر شود.

محمود سیجانی در پایان جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید قم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا و صدا و سیما افزود: مطابق مصوبه تنظیم بازار استان هر کیلو تخم مرغ درِ مرغداری ۱۲۰ هزار ریال و برای مصرف کننده نهایی ۱۴۵ هزار ریال است.

کاهش ۱۳ درصدی ولادت

مدیرکل ثبت‌احوال قم گفت: از ابتدای امسال تا پایان آذرماه، ۱۳ هزار و ۵۲۸ واقعه ولادت در این استان به ثبت رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال،‌ ۱۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

منوچهر تیموری هفته گذشته  در گفت‌وگو با ایرنا افزود: نام‌های فاطمه، زهرا، زینب، ریحانه، فاطمه زهرا، معصومه، نازنین، زهرا، رقیه و نرگس میان نوزادان دختر و نام‌های علی، امیرعلی، محمدحسین، امیرحسین، امیرعباس، علیرضا، حسین، محمدمهدی، محمدعلی و محمدرضا بیشترین فراوانی را میان نوزادان پسر داشته است.

نیاز فوری به ۲۰۰ دستگاه اتوبوس جدید

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم، با تشریح چالش‌های گوناگون حوزه حمل‌ونقل شهر قم، از جمله نیاز فوری به ۲۰۰ دستگاه جدید اتوبوس و مخالفت این سازمان با مسدود کردن بلوار شهید سلیمانی با هر بارندگی پرداخت.

عباس ذاکریان با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز قم، با تاکید بر ضرورت همراهی رسانه های استان در راستای فرهنگ سازی و ارتقای فرهنگ شهروندی در حوزه حمل و نقل درون شهری افزود: تحول در حوزه حمل و نقل نیازمند تغییر نگرش به این حوزه به ویژه نزد مدیران است که نقش رسانه ها در این زمینه بسیار مهم است.

پرهیز از سفرهای غیرضروری به علت لغزندگی جاده‌ها

مدیرکل مدیریت بحران قم گفت: به دلیل لغزندگی محورهای استان در بخش کوهستانی مردم از سفرهای غیرضرور به این بخش ها پرهیز کنند.

محسن اوروجی هفته گذشته  در گفت وگو با ایرنا افزود: به دلیل بارش برف از شب پنجشنبه گذشته در بخش کهک، محورهای این بخش لغزنده است.

رونمایی از سامانه «سبد قرآنی»  

حجت الاسلام والمسلمین محمد قطبی رییس مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق دفتر تبلیغات اسلامی، از رونمایی یکی از محصولات فناوری اطلاعات این دفتر با عنوان سامانه «سبد قرآنی» توسط سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد.

۴۵ هزار قمی برای کارت هوشمند ملی ثبت‌نام نکرده‌اند

مدیرکل ثبت احوال قم گفت: ۴۵ هزار تَن از شهروندان این استان،‌ معادل پنج درصد جمعیت برای ثبت‌نام کارت هوشمند ملی مراجعه نکرده‌اند که به طور حتم در دریافت خدمات اداری از جمله خدمات بانکی با مشکل مواجه می شوند.

منوچهر تیموری  هفته گذشته در گفت وگو با ایرنا افزود: جمعیت واجد شرایط قم برای کارت هوشمند ملی، ۹۱۹ هزار و ۷۴۵ تن است که تاکنون ۸۷۴ هزار و ۶۱۶ تن معادل ۹۵ درصد از جمعیت واحد شرایط برای کارت هوشمند ملی ثبت‌نام کرده اند.

لزوم مشارکت مجتمع پالایشگاهی سراجه در بیابانزدایی

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم گفت: مجتمع پالایشگاهی سراجه در مرکز یکی از کانون های فعال گرد و غبار قرار گرفته است و در راستای مسئولیت اجتماعی به کاشت گسترده گیاهان بومی و بیابانزدایی در این منطقه اقدام و مشارکت کند.

سید رضا موسوی مشکینی هفته گذشته در بازدید از مجتمع پالایشگاهی و ذخیره سازی سراجه افزود: به خاطر وجود پسماندهای بسیار آلاینده در مجتمع پالایشگاهی سراجه، مدیریت اصولی این پسماندها و نظارت دقیق بر روند انجام آن را بسیار مهم است.

جزییات نحوه پرداخت عوارض در آزادراه قم ـ تهران

رئیس پلیس راهور استان قم، جزییات نحوه پرداخت عوارض آزادراه قم-تهران را اعلام کرد.

سرهنگ غلامرضا صدفی هفته گذشته  افزود: خودروهایی که در این آزادراه تردد دارند، بعد از دریافت پیامک پرداخت عوارض آزادراهی تا مدت ۴۸ ساعت فرصت دارند که نسبت به پرداخت عوارض اقدام کنند.

دریافت خدمات توسط ۲۵۰ معتاد متجاهر در هر شبانه‌روز  

سرپرست معاونت توسعه پیشگیری بهزیستی قم گفت: طی هر شبانه روز در قم به بیش از ۲۵۰ تن از معتادان متجاهر و بلامکان خدمات پیشگیری و حمایتی ارایه می‌شود.

محمد علیمرادی افزود: با عنایت به اینکه بهزیستی یکی از دستگاه‌های اصلی در زمینه پیشگیری از شیوع ویروس ایدز و همچنین ارایه خدمات حمایتی به معتادان متجاهر و بلامکان است، بهزیستی برای ارایه خدمت به این قشر، غیر از تاسیس ۱۰ مرکز اقامتی درمان معتادان، نسبت به راه اندازی و اداره ۲ مرکز گذری کاهش آسیب و یک گروه ون‌سنتر اقدام کرده است.

استاندار قم: صنایع برای حمایت از ورزش پایِ‌کار بیایند

استاندار قم، با تاکید بر ضرورت ورود واحدهای صنعتی استان برای حمایت از تیم های ورزشی این استان گفت: مجموعه مدیریت استان با تمام توان از ورزشکاران و جامعه ورزش قم برای افتخارآفرینی بیشتر در سطح ملی و بین المللی حمایت می کند.

بهرام سرمست، هفته گذشته در دیدار با علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی، با اشاره به اهمیت ورزش در افزایش نشاط اجتماعی افزود: نقش ورزش در قبال جامعه به ویژه افزایش نشاط و کاهش آسیب های اجتماعی بسیار اثرگذار است.

شهردار قم: حمایت از کشتی و فوتسال را وظیفه می‌دانیم

شهردار قم، با اشاره به ظرفیت های خاص قم در برخی رشته های ورزشی گفت: در رشته های فوتسال و کشتی، قم در کشور سطح بالایی دارد و وظیفه ما کمک به این رشته هاست.

سید مرتضی سقاییان نژاد در دیدار با علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی افزود: شهردای برای توسعه زیرساخت های کشتی قم از جمله ایجاد خانه های کشتی در مناطق مختلف شهر برنامه ریزی کرده است.

کُشتی قم از مدعیان اصلی کشور است

رئیس فدراسیون کشتی، رشد این رشته ورزشی طی سال های اخیر در استان قم را بسیار چشمگیر دانست و گفت: کشتی قم که روزی برای سایر تیم ها زنگ تفریح محسوب می شد، امروز با قرار گرفتن در سطح یک کشور به یکی از مدعیان اصلی تبدیل شده است.

علیرضا دبیر هفته گذشته  در دیدار با بهرام سرمست استاندار قم افزود: کشتی قم در سال های گذشته در سطح ملی هیچ حرفی برای گفتن نداشت، ولی امروز به دلیل سرمایه گذاری و برنامه ریزی مناسب به یکی از قطب های کشتی فرنگی کشور تبدیل شده است.

انتخاب جوان‌ترین رئیس هیات ورزشی استان قم

مجمع انتخاباتی هیات شمشیربازی قم با حضور فضل‌الله باقرزاده رئیس فدراسیون شمشیربازی با ۱۱ رای، علی قنبری را به عنوان نخستین رئیس هیات شمشیربازی استان قم و جوان ترین رئیس هیات های ورزشی این استان انتخاب کرد.

ابقای تولیت حرم مطهر حضرت معصومه(س)  

آیت‌ الله سید محمد سعیدی با حکم رهبر معظم انقلاب  اسلامی به مدت پنج سال دیگر به عنوان تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) ابقا شد.

حکم تولیت آستان مقدس، پنجشنبه هفته گذشته توسط حجت‌الاسلام والمسملین محمد محمدیان مسئول امور ارتباطات حوزوی دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت(س) به آیت‌ الله سعیدی تقدیم شد.

پیکر مادر شهیدان کارکوب‌زاده به خاک سپرده شد

پیکر مادر شهیدان کارکوب زاده صبح دیروز (جمعه) پس از اقامه نماز توسط آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گلزار شهدای علی ابن جعفر(ع) شهر قم آرام گرفت.

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha