کاهش قیمت نهاده‌های دام و طیور در بازار آزاد

تهران - ایرنا - مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: با توزیع گسترده نهاده‌های دام و طیور در سامانه بازارگاه در هفته‌های اخیر، قیمت این کالاها در بازار آزاد نیز روند کاهشی به خود گرفته است.

«محمدعلی کمالی»  روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: طی هفته های اخیر با افزایش توزیع نهاده ها در سامانه بازارگاه قیمت نهاده ها در بازار آزاد نیز روند کاهشی به خود گرفته است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی اظهارداشت: در حالی که طی ماه های اخیر در بازار آزاد نرخ هر کیلوگرم کنجاله سویا بین ۱۵ هزار تا ۱۷ هزارتومان و ذرت بین چهار هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزارتومان به فروش می رسید، اکنون با توزیع گسترده نهاده در سامانه بازارگاه نرخ هر کیلوگرم کنجاله سویا در بازار آزاد بین ۱۰ هزار تا ۱۳ هزارتومان و ذرت بین سه هزارو ۵۰۰ تا سه هزارو ۹۰۰ تومان رسیده که روند کاهشی را نسبت به هفته های گذشته نشان میدهد.

به گفته وی،  طبق مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار در آذرماه، نرخ هر کیلوگرم ذرت و جو در مبادی ورودی یک هزار و ۷۰۰ تومان، دانه سویا سه هزار ۱۰۰ تومان و کنجاله سویا سه هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شده است.

بازار گوشت مرغ در حال متعادل شدن 

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی علت روند کاهشی قیمت گوشت مرغ را توزیع مناسب نهاده های طیور در سامانه بازارگاه برشمرد و گفت: با توزیع گسترده نهاده های طیور در سامانه بازارگاه طی دو تا سه هفته اخیر، قیمت مرغ زنده و گوشت مرغ در بازار روند کاهشی به خود گرفته  و بازار در حال به تعادل رسیدن است.

کمالی اظهارداشت: طبق آمار اواخر هفته گذشته متوسط کشوری قیمت جوجه یکروزه به دو هزار و ۷۴۷ تومان رسید که نسبت به اواسط هفته قبل ۵۰۰ تومان کاهش داشته،  مرغ زنده با ۳۸۸ تومان کاهش به ۱۴ هزارو ۶۳۹ تومان و مرغ کشتار با ۳۴۰ تومان افت به ۲۰ هزارو ۵۲۲ تومان رسید.

به گفته وی، طبق بررسی های میدانی قیمت هر کیلوگرم  مرغ زنده ۱۴ هزارو ۴۰۰ تومان و گوشت مرغ در بازار بین ۲۰ هزارو ۴۰۰ تومان تا ۲۲ هزارتومان به فروش می رسد.

شرکت پشتیبانی در حال خرید مرغ مازاد از تولیدکنندگان 

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی تصریح کرد: اکنون شرکت پشتیبانی امور دام برای متعادل نگه داشتن بازار گوشت مرغ همچنان در حال توزیع گوشت مرغ گرم و مرغ منجمد است.

وی افزود: طبق آمارها روزانه بین یک هزار و ۵۰۰ تا دو هزارتن گوشت مرغ منجمد و گرم تازه در بازار سراسر کشور با نرخ های مصوب گوشت مرغ گرم ۱۸ هزارو ۵۰۰ تومان و مرغ منجمد ۱۵ هزار تومان در میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود.

کمالی اضافه کرد: البته این شرکت در برخی از استان های کشور در حال خرید مرغ مازاد برای حفظ ذخایر استراتژیک کشور است به نحوی که هر کیلوگرم مرغ تازه را با نرخ  ۱۸ هزارو ۶۰۰ تومان و مرغ منجمد شیرین پک (خط دو) با نرخ  ۱۹ هزارو ۶۰۰ تومان از تولیدکنندگان خریداری می کند.

به گفته وی،  آنچه که اکنون با نرخ های مصوب در حال توزیع در بازار است مربوط به خرید سه تا چهار ماه گذشته توسط این شرکت است.

جوجه

پیشنهاد ۲۰ درصدی افزایش قیمت مرغ به ستاد تنظیم بازار 

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: با افزایش نرخ رسمی قیمت جوجه یک روزه، نهاده های طیور از جمله کنجاله سویا و ذرت و کرایه حمل و نقل باید قیمت مرغ زنده حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا کند.

وی افزایش قیمت مرغ زنده و گوشت مرغ را مربوط به قبل از افزایش نرخ رسمی جوجه، نهاده ها و حمل و نقل دانست و افزود: براساس گزارش های موجود قیمت جوجه یک روزه ۸۰ درصد، قیمت نهاده ها نزدیک ۳۰ درصد و قیمت کرایه حمل و نقل نیز ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده،  بنابراین نرخ مجدد مرغ زنده و گوشت مرغ نیازمند بازبینی است.

کمالی اظهارداشت: براساس مصوبه جدید نرخ جوجه یک روزه ۴۲۰۰ تومان تعیین شده است که البته هنوز ابلاغ نشده اما همین افزایش قیمت در قیمت تمام شده مرغ زنده تاثیرگذار است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی تصریح کرد: بنابراین براساس افزایش نرخ موارد مذکور، نرخ مرغ زنده باید نزدیک ۲۰ درصد افزایش پیدا کند تا تولیدکنندگان متضرر نشوند، به همین منظور اتحادیه اخیرا مکاتباتی را با ستاد تنظیم بازار داشته است اما تاکنون پاسخی دریافت نکرده ایم.

به گفته وی، طبق مصوبه تیرماه سال ۹۹ ستاد تنظیم بازار قیمت هر قطعه جوجه یک‌روزه دو هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شد، در حالی که در سال ۹۸  قیمت مصوب جوجه یک روزه گوشتی توسط ستاد تنظیم بازار هر قطعه دو هزار و ۶۵۰ تومان تعیین شده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =