تک رقمی شدن شمار جانباختگان کرونا در فارس و خطر عادی انگاری شرایط
عکس تزیینی است

شیراز - ایرنا- شمار جان باختگان کرونا در ۲ روز گذشته در استان فارس تک رقمی شده است، کاهش تب کرونا در این استان خطر عادی انگاری شرایط را به همراه دارد؛ گزارش های دریافتی حاکی از آمد و شد نسبتا متراکم خودروها به خارج از شیراز به ویژه در مسیر پیست اسکی شهرستان سپیدان دارد.

خروج برخی شهرستان‌های استان فارس از وضعیت قرمز و تبدیل آنها به وضعیت نارنجی هرچند یک موفقیت در کنترل ویروس کرونا بوده اما باعث نگرانی از عادی انگاری و بازگشت به رفتارهای معمول آن هم در شرایط شکننده فعلی شده است.

براساس رنگ بندی جدید اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ۳۶ شهرستان استان فارس  ۳۳ شهرستان در وضعیت زرد و سه شهرستان در وضعیت نارنجی شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

هم اکنون تنها شهرستان های شیراز، جهرم و خفر در وضعیت نارنجی شیوع ویروس کرونا قرار دارند و هیچ شهرستان قرمزی در استان نداریم. این موضوع هر چند نوید بخش بهتر شدن شرایط و موفقیتی در مرزبندی ها و اجرای محدودیت ها دارد اما می تواند خطر عادی انگاری شرایط را نیز به همراه داشته باشد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز جمعه گفت: با بررسی ۵۴۴ هزار و ۵۵۱ مورد تست تشخیصی کرونا در فارس از ابتدای شیوع تا امروز پنجم دی، ۱۶۰ هزار و ۲۹۹ مورد مثبت قطعی شناسایی شده است.

 سید روح اله حسینی ،  جانباختگان این بیماری طی ۲۴ ساعت گذشته را نیز ۹ نفر اعلام کرد و افزود: از ابتدای شیوع کرونا تا کنون، ۲ هزار و ۹۶۶ هم استانی را در اثر این بیماری از دست داده ایم.

او در ادامه به آمار بیماران بستری اشاره کرد و با بیان اینکه هم اکنون ۶۰۵ بیمار مثبت قطعی و مشکوک و دارای علایم کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند، گفت: از این تعداد ۱۵۹ بیمار در وضعیت وخیم بوده و در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

حسینی آمار بهبود یافتگان کرونا ۱۹ از ابتدا تا کنون را نیز ۱۵۵ هزار و ۲۶۱ نفر اعلام کرد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز  با تاکید بر اینکه کاهش آمار کنونی کرونا در استان به منزله پایان آن نیست، یادآور شد: در شرایط کنونی نیز لازم است همه ما نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی از دیگران و پرهیز از برگزاری مهمانی و تجمعات پایبند بوده و بتوانیم مانع از انتشار بیشتر این بیماری شویم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها