افزایش آگاهی عمومی در مواجهه با بحران‌ها ضروری است

تهران- ایرنا- رئیس سازمان امداد و نجات در پیامی به ‌مناسبت سالگرد زلزله‌ بم و روز " ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی"، افزایش آگاهی عمومی در مواجهه با بحران‌ها را ضروری دانست.

به‌ گزارش روز جمعه ایرنا از سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، در متن پیام مهدی ولی‌پور آمده است: پنجمین ‌روز از دی‌ماه سال ۸۲ بود که طی ۱۲ ثانیه همه‌چیز عوض شد. «همه‌چیز» یعنی خرابی ۹۰ درصدی یک‌ شهر و صدها ‌کشته؛ «همه‌چیز» یعنی داغی که همچنان برای ما ایرانی‌ها تازه است و تبدیل به خاطره‌ای تلخ شده که هرگز فراموش نخواهد شد از همین‌رو «پنجم دی‌ماه» روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی نام‌گذاری شده تا با آگاهی از خطرات این حادثهی طبیعی و آمادگی بیش‌تر بتوانیم خسارات و تلفات را کاهش دهیم.

وی افزود: در این مسیر افزایش آگاهی‌های عمومی مواجهه با بحران ها و همچنین نظارت بر اجرای قوانین نقش موثری در پیش‌گیری و کاهش تبعات حوادث دارد، همان‌طور که بارها گفته شد ایران جزء کشورهای حادثه‌خیز محسوب می‌شود. این واقعیت، ضرورت برخورد خردمندانه با بحران‌ها را یادآوری می‌کند.

رئیس سازمان امداد و نجات ادامه داد: امدادگران جمعیت هلال‌احمر در جریان زلزله‌ متاثرکننده‌ بم صحنه‌های درخشانی از خدمت را ثبت کردند. آن‌ها با مسئولیت‌پذیری مثال‌زدنی در کنار مردم ایستادند تا حادثه‌دیدگان با حداقل ‌آسیب ممکن تلخی‌های حادثه را پشت‌سر بگذارند. همراهی و همدلی مردم و امدادگران در زلزله‌ بم در سطح دنیا و بین جمعیت‌های ملی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر زبانزد است.

ولی‌پور افزود: در سالگرد این فاجعه ملی شایسته است تا یادی کنیم از مرحوم بیژن دفتری رئیس وقت سازمان امداد و نجات در زمان وقوع زلزلهی بم که فداکارانه خدمت‌های موثری برای یاری‌رسانی به زلزله‌زدگان انجام داد. آن مرحوم ۴۰روز در محل حادثه ماند تا با هدایت و مدیریت تیم‌های عملیاتی، کمک‌رسانی یک‌پارچه‌ای از سوی هلال‌احمر ارائه شود. مرحوم دفتری و هم‌قطارانش توانستند طی دو روز ۱۴ هزار مصدوم را از منطقه خارج کنند که این مهم بعنوان برگی از خدمات جمعیت هلال احمر در تاریخ پر افتخار این سازمان همواره ثبت و ضبط خواهد ماند.

وی گفت: امیدوارم با افزایش تاب‌آوری و پی‌گیری جدی آموزش‌های همگانی و همچنین نظارت بر اجرای قوانین شاهد کشوری آماده در برابر حوادث باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

سرخط اخبار جامعه