غم‌انگیزترین کریسمس انگلیس؛ از هدیه جانسون تا جعل پیام الیزابت

لندن – ایرنا – نخست وزیر انگلیس دست‌یابی به توافق تجاری با اتحادیه اروپا را هدیه کریسمس دولت به مردم خواند و انتشار پیام جعلی کریسمس الیزابت دوم لبخندی را بر لبان مردم این کشور جاری ساخت تا طعم غم انگیزترین کریسمس تاریخ معاصر انگلیس اندکی تعدیل شود.

به گزارش روز جمعه ایرنا، بوریس جانسون در پیام به مناسبت میلاد حضرت عیسی مسیح عنوان کرد که توافق به دست‌آمده با اتحادیه اروپا هدیه ای برای هر کسی که ممکن است در زمان ناهار خواب آور بعد از کریسمس به دنبال خواندن چیزی باشد.

وی توافق حاصله را اساس یک رابطه موفقیت‌آمیز و سعادتمند با اتحادیه اروپا توصیف کرد که از اول ژانویه به تجار، مسافران، سرمایه گذاران، شرکا و همه دوستان ما در اتحادیه اروپا اطمینان می‌دهد.

نخست وزیر انگلیس با اشاره به اینکه وعده سال گذشته دولت برای دست یابی به چنین توافق محقق شده افزود: من معتقدم  این توافق مبنای یک شراکت با ثبات و شاد و موفق با دوستانمان در اتحادیه اروپا در سالهای پیش رو خواهد بود.

انگلیس و اتحادیه اروپا دیروز پنجشنبه پس از ۱۰ ماه مذاکرات نفس‌گیر و طاقت‌فرسا حوالی ساعت ۱۳ و ۴۵ دقیقه به وقت محلی انگلیس درباره آینده همکاری‌های تجاری و امنیتی به توافق دست یافتند. هنوز جزئیات این توافق مشخص نیست اما دو طرف خود را برنده این مذاکرات معرفی می کنند.

انگلیس به گفته بوریس جانسون استقلال خود از اتحادیه اروپا را بدست آورده و پس از این ملزم به رعایت قوانین اتحادیه اروپا و احکام دیوان دادرسی اروپا نخواهد بود. همچنین در صورت بروز اختلاف نیز دیوان دادرسی اروپا مرجع حل اختلاف نخواهد بود.

دو طرف به شهروندان یکدیگر اجازه استفاده از تامین اجتماعی و خدمات درمانی داده، حمل و نقل هوایی کم و بیش مانند قبل ادامه خواهد داشت. انگلیس مقررات و استانداردهای اتحادیه اروپا را در زمینه تولیدات خود رعایت خواهد کرده و  دو طرف مدارک حرفه ای یکدیگر را شناسایی خواهند کرد.

این توافق اینک باید توسط قانون‌گذاران انگلیسی و اتحادیه اروپا تصویب شود. بر اساس گزارش‌ها نمایندگان انگلیس هفته آینده ناگزیر تعطیلات کریسمس را نیمه کاره رها خواهند کرد تا در جلسه اضطراری پارلمان برای رای‌گیری درباره این سند شرکت کنند.

با توجه به چراغ سبز حزب اصلی مخالف دولت (کارگر) انتظار می‌رود که توافق به دست آمده با اکثریت آراء تصویب شود. «کی‌یر استارمر» رهبر حزب کارگر دیروز در واکنش به توافق لندن با اتحادیه اروپا تاکید کرد این توافقی نیست که دولت قول آن را داده بود. وی بیان داشت که توافق به دست آمده "نحیف" است و از تولید، خدمات مالی، صنایع خلاق یا حقوق نیروی کار، حمایت کافی نمی کند.

او با بیان اینکه درباره تدابیری که باید از یکم ژانویه به اجرا گذاشته شود سووالات جدی وجود دارد عنوان کرد که امکان توافق بهتری وجود داشت اما مردم هرگز ما را به دلیل عدم توافق با اتحادیه اروپا نخواهند بخشید.

رهبر حزب کارگر با این حال اهمیت مدیریت در سطح کلان کشور را تصمیم‌گیری‌های دشوار و به سود منافع ملی خواند و افزود که به توافق به دست آمده در پارلمان رای مثبت خواهد داد.

پیام جعلی الیزابت که خبر ساز شد

درحالی که بنگاه خبرپراکنی دولت انگلیس «بی‌بی‌سی» و شبکه آی‌تی‌وی طبق سنت هر سال پیام کریسمس ملکه انگلیس را منتشر می‌کنند اما تصمیم شبکه چهار تلویزیون انگلیس برای پخش یک پیام کریسمس از الیزابت دوم که با استفاده از فناوری «جعل عمیق» ساخته شده بحث‌هایی را در رسانه‌های این کشور برانگیخته است.

در این ویدئوی پنج‌ دقیقه‌ای، که همزمان با ارسال پیام سالانه ملکه الیزابت دوم به مناسبت روز کریسمس منتشر شده است، وی در حال حرکات نمایشی و بیان اظهاراتی درباره شاهزاده هری و مگان مارکل زوج سلطنتی دیده می‌شود.

در این ویدیوی ساختگی الیزابت می‌گوید که به لطف پخش پیام او در شبکه چهار، از محدودیت‌های شبکه بی‌بی‌سی خلاص شده و آزادانه با مردم صحبت می‌کند.

ویدئوهای جعل عمیق ویدئوهایی هستند که در آن‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای هوش مصنوعی فیلم‌ها به نحوی تغییر داده می‌شوند که گویا فرد در حال بیان اظهارات یا اجرای حرکاتی است که در دنیای واقعی هرگز آن‌ها را انجام نداده است. نقش فناوری جعل عمیق در دستکاری در دنیای ویدئو، تقریبا مشابه نقش فتوشاپ در دنیای تصویر به حساب می‌آید.

کانال چهار تلویزیون انگلیس گفته هدف از پخش این ویدئو ارسال «هشدار جدی» درباره تهدید خبر جعلی در عصر دیجیتال است. کاخ سلطنتی انگلیس هم به انتشار این ویدئو واکنشی نشان نداده است.

اما به نظر می‌رسد که این تحولات تلاشی برای تزریق موجی از نشاط به میلیون‌ها شهروند انگلیسی است که نه تنها تشدید ناگهانی محدودیت های کرونایی کریسمس آن‌ها را مختل کرد که در پی شناسایی و گسترش «انفجار گونه» نوع جهش یافته ویروس کرونا درهای جهان به روی آن‌ها بسته شده است.

افزون بر ۵۰ کشور جهان از ترس شیوع گونه‌های جدید ویروس کرونا در انگلیس مرزهای خود را به روی این کشور بسته‌اند و هنوز دورنمای روشنی از بازگشت به روال عادی دیده نمی‌شود.

فرانسه به عنوان تنها راه تجاری انگلیس به خشکی، بلافصله پس از اینکه بوریس جانسون در یک کنفرانس مطبوعاتی از وجود این ویروس جدید پرده برداشت، مرزهای خود به روی انگلیس را بست. این مساله موجب ایجاد یک صف چند کیلومتری از کامیونها در مرز بین دو کشور شده است. به رغم توافقات به عمل آمده هنوز تنش‌ها در مرز بین دو کشور فروکش نکرده است.

این مساله همچنین باعث کمیاب شدن برخی اقلام غذایی و خالی شدن قفسه فروشگاه‌های انگلیس شده است. همانند موج نخست شیوع کرونا، فروشگاه‌ها در انگلیس سیاست قرنطینه را دوباره به اجرا گذاشته آند.

به گفته کارشناسان انگلیس غم انگیز ترین کریسمس تاریخ معاصر را تجربه کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha