چراغ سبز فرانسه به واکسن کرونای فایزر- بایون‌تک

تهران-ایرنا- پس از تایید واکسن کرونای شرکت فایزر- بایون تک توسط سازمان دارویی اروپا، نهاد نظارت بر وضعیت بهداشت و سلامت فرانسه نیز این واکسن را برای استفاده در سراسر کشور تایید کرد.  

به گزارش پایگاه اینترنتی فرانس ۲۴ ، این نهاد اعلام کرد که افراد ۱۶ سال به بالا از جمله افراد مسن می توانند از این واکسن استفاده کنند، دولت فرانسه اعلام کرده است که واکسیناسیون از روز یکشنبه آغاز می شود و خدمه درمان و افراد مسن از اولین افرادی هستد که این واکسن کرونا را دریافت می کنند.

مقامات فرانسوی نگران هستند که ممکن است دوره تعطیلات جهش جدیدی در عفونت ها ایجاد کند زیرا هفته گذشته تعداد تلفات ناشی از کووید-۱۹ در این کشور بیش از ۶۰ هزار نفر بود.

کمیسیون اروپا دوشنبه شب گذشته چند ساعت پس از تایید واکسن فایزر- بیون‌تک توسط سازمان دارویی اروپا برای استفاده از این واکسن در کشورهای عضو چراغ سبز نشان داده بود.

واکسن کرونای محصول مشترک شرکت آمریکایی فایزر و شرکت آلمانی بایون تک که BNT۱۶۲b۲ نام دارد، واکسن mRNA است که به صورت دو دوزی با فاصله ۲۱ روزه تزریق می شود. یک دوز برای تقویت بدن است و سپس چند هفته بعد دوز دوم برای افزایش پاسخ خواهد بود.

پیام رسان های RNA یا mRNA استفاده شده در این واکسن کدهایی برای ساختاری به نام گلیکوپروتئین های سنبله ویروس دارد. این بخشی از ویروس است که از آن برای اتصال به سلول ها استفاده می کند که این واکسن بدن انسان را مجبور به تولید کپی هایی از این پروتئین ها کرده که واکنش ایمنی را به دنبال خواهد داشت که منجر به محافظت بدن انسان در برابر عفونت ویروس کرونا می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش