تهدید به بستن سفارت؛ حربه آمریکا برای فشار بر عراق

بغداد – ایرنا- عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق تهدید غیرمستقیم آمریکا از طریق برخی گزارش های رسانه ای مبنی بر بستن سفارتش در بغداد را برای فشار به عراق به منظور رسیدن به اهداف و مقاصد خود دانست.

به گزارش ایرنا، «کاطع الرکابی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق در واکنش به برخی گزارش ها مبنی بر قصد واشنگتن برای بستن سفارت خود در بغداد و جستجو برای یافتن مکان دیگری به جای آن پس از حمله راکتی اخیر به منطقه «سبز» در مرکز  بغداد گفت: سخن درباره اینکه آمریکا بدنبال یافتن مکان جایگزینی برای سفارت خود در بغداد و بستن آن است، بی پایه و اساس است.

وی افزود: واشنگتن تلاش می‌کند تا برای اجرای دستورکار خود از طریق تهدید غیرمستقیم به بستن سفارتش در بغداد، به عراق فشار بیاورد.

الرکابی تصریح کرد: هدف قرار دادن سفارت آمریکا و منطقه سبز اکثرا شهروندان بیگناه را در معرض خطر قرار می‌ دهد و این امر نقش دولت را برای یافتن عامل واقعی که در تلاش برای برهم زدن اوضاع و بی ‌ثبات کردن کشور است، ایجاب می کند.

وی افزود: تا زمانی که دولت عاملان واقعی را بازداشت نکرده است، هدف از حملات راکتی مشخص نخواهد شد زیرا ممکن است که گروه‌های تروریستی یا جریانهای مرتبط با خارج در پس پرده این حملات باشند.

الرکابی گفت: رسانه ‌های خارجی در تلاش برای تحریک افکار عمومی در داخل عراق با پخش شایعات مبنی بر نزدیک بودن بستن سفارت آمریکا یا اتخاذ تصمیم بستن آن هستند.

پایگاه خبری « Axios» روز چهارشنبه نوشته بود که آمریکا درصدد بستن سفارتخانه خود بعد از حملات موشکی به منطقه «سبز» در مرکز بغداد است که این سفارتخانه و چندین ساختمان مهم حکومتی عراق در آنجا قرار دارد.

این پایگاه به نقل از دو منبع آگاه نوشت که این گام ممکن است از جمله چند گزینه مطرح برای پاسخ به حملات راکتی باشد.

این پایگاه خبری همچنین افزود: اگر بستن سفارت آمریکا در بغداد انجام شود، «ماتیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد به شهر اربیل در اقلیم کردستان عراق یا پایگاه هوایی «عین الاسد» در غرب عراق منتقل خواهد شد.

منطقه سبز بغداد یکشنبه شب شاهد حمله راکتی به سمت سفارت آمریکا در این منطقه و واکنش سامانه‌های موشکی مستقر در این سفارت بود. شلیک راکت‌ها و واکنش سامانه‌های موشکی سفارت آمریکا به آن، مردم را نگران و هراسان کرده است.

ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق پس از این حمله راکتی در بیانیه‌ای اعلام کرد: یک گروه قانون‌شکن یکشنبه شب چند راکت به سمت منطقه سبز در بغداد شلیک کرد که مشخص شد که از منطقه پادگان «الرشید» شلیک شده و به یک مجتمع مسکونی اصابت کرده است.

در این بیانیه آمده است: بر اثر اصابت این راکت‌ها، خسارت مالی به این ساختمان‌ها و تعدادی خودروی غیرنظامی وارد شد، اما به کسی آسیبی نرسید.

سفارت آمریکا در بغداد نیز یکشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که خسارت جزیی به مجتمع سفارت وارد شده، اما کسی آسیب ندیده است.

نخست ‌وزیر عراق دوشنبه شب از دستگیری گروهی مظنون در ارتباط با این حمله خبر داد.

وزیر کشور عراق نیز روز پنجشنبه گفت که تاکنون چند طرح حمله به منطقه امنیتی «سبز» بغداد خنثی شده است و وزارتخانه متبوعش با مراکز دیپلماتیک برای حفاظت از آنها در بغداد همکاری می‌کند و همچنین روی یک طرح امنیتی – نظامی برای جلوگیری از حمله به منطقه سبز بغداد کار می‌کند.

گروهی از مسئولان، سیاستمداران و سران احزاب و گروههای مقاومت عراقی طی روزهای اخیر حمله به مراکز دیپلماتیک را محکوم و چنین اقداماتی در این برهه زمانی را حرکت مشکوک با هدف فتنه‌انگیزی و برهم زدن اوضاع عراق توصیف کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

سرخط اخبار جهان