زمینه آزادی ٢٢٠٠ زندانی فراهم شد

تهران - ایرنا- با اجرای ۲ تفاهم نامه منعقد شده میان سازمان زندان ها، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و ستاد دیه کشور زمینه آزادی ۲۲۰۰ نفر از زندانیان واجدشرایط فراهم شد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، بر اساس مفاد تفاهم نامه شماره یک، مقرر شد مبلغ ۴۰ میلیارد تومان شامل ١۶ میلیارد تومان نقد و ۲۴ میلیارد تومان تسهیلات برای آزادی زندانیان واجد شرایط در اختیار ستاددیه کشور قرار گیرد.
در این تفاهم نامه زمینه آزادی زندانیان با شرایطی تا بدهی ۱۰۰ میلیون‌تومان فراهم شد؛ این زندانیان واجد شرایط شامل مددجویان نوجوان کمتر از ۱۸ سال، زنان زندانی سرپرست خانواده یا بالای ۵۵ سال سن با اولویت زنان دارای ۳ فرزند و بیشتر، زنانی که همزمان همسران آن‌ها نیز در زندان هستند، افرادی که دارای فرزند معلول، صعب العلاج و یا ناتوان ذهنی هستند و همچنین مردان بالای ۶۰ سال، جانبازان و ایثارگران فاقد سوء پیشینه است.

همچنین زندانیانی که محل زندگی آنان در شهرهای کم برخوردار است، زندانیانی که صرفاً محکومیت مالی دارند و به جهت عدم امکان تودیع وثیقه، از زمان ورود به زندان به مدت بیش از شش ماه از مرخصی بهره‌مند نشده اند با اولویت بخشی به مددجویان دارای سه فرزند یا بیشتر و  زندانیان دارای معلولیت جسمی و حرکتی که نگهداری آنان در زندان همراه با سختی است، مشمول زندانیان واجد شرایط هستند.

بر اساس تفاهم نامه شماره دو، زمینه همکاری برای آزادی بخش دیگری از زندانیان مستمند و معسر، توسعه حمایت از خانواده‌های زندانیان، مساعدت به فرزندان زندانیان در ارائه کمک‌های تحصیلی، مساعدت به خانواده زندانیان در تهیه جهیزیه دختران، ایجاد کمپ ترک‌اعتیاد در زندان به صورت نمونه، مساعدت در اجرا و برگزاری برنامه‌های فرهنگی و تشکیل کارگروه برای توسعه اشتغال زندانیان فراهم شد.

محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در دیدار با رئیس سازمان زندان‌ها با اضافه شدن مبلغ ۱۱۰ میلیارد ریال دیگر به مبلغ تفاهم نامه دوم برای آزادی ۱۲۰۰ نفر از زندانیان واجد شرایط موافقت کرد؛ بنابراین دو تفاهم نامه در مجموع مبلغ ۵۱میلیارد تومان برای آزادسازی و حمایت از خانواده‌های زندانیان اختصاص یافت.

بنابراین، در مجموع بر اساس دو تفاهمنامه منعقد شده ۲۲۰۰ زندانی واجد شرایط از زندان‌های کشور آزاد خواهند شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

سرخط اخبار جامعه