کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق عفو قاتلان آمریکایی را محکوم کرد

بغداد – ایرنا- کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق اقدام رئیس جمهوری آمریکا در عفو چهار نیروی شرکت بدنام امنیتی خصوصی «بلک واتر» آمریکا که ۱۴ غیرنظامی عراقی را در سال ۲۰۰۷ میلادی به قتل رساندند، محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، در بیانیه کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق آمده است: این کمیسیون تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای عفو عناصری که در دادگاههای آمریکا به جرم به قتل رساندن غیرنظامیان عراقی در میدان «النسور» بغداد در سال ۲۰۰۷ میلادی محکوم شدند، به شدت محکوم می کند.

این بیانیه افزود: این کمیسیون از جانب خود اقدامات وزارت خارجه در این زمینه را پیگیری خواهد کرد.

کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق در این بیانیه که امروز در رسانه های این کشور انتشار یافت، خواهان توقف یا بازنگری در قراردادها با شرکت های امنیتی آمریکایی در پاسخ به این موضع دولت این کشور شد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه فرمان عفو چهار نیروی شرکت بدنام امنیتی خصوصی بلک واتر آمریکا را که به دلیل به قتل رساندن ۱۴ غیرنظامی عراقی در سال ۲۰۰۷ میلادی در بغداد به زندان طولانی مدت محکوم شدند، صادر کرد.

این چهار نفر بخشی از یک کاروان زرهی بودند که به طور پراکنده و بی‌هدف با تیربار و پرتاب نارنجک به سمت گروهی از مردم بی‌پناه در پایتخت عراق، تیراندازی کردند که به «کشتار میدان النسور بغداد» مشهور شد.

وزارت خارجه عراق چهارشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد: معتقد است که این تصمیم خطرات جنایت مرتکب شده را مد نظر قرار نداده و منسجم با تعهد دولت آمریکا در خصوص ارزش‌های حقوق بشر، عدالت و حکومت قانون نیست و به طور تاسف بار کرامت قربانیان و احساسات و حقوق بستگان آنها را نادیده می‌گیرد.

این بیانیه افزوده است: وزارت خارجه عراق موضوع را با دولت آمریکا از طریق کانال‌های دیپلماتیک دنبال خواهد کرد که آن را برای صرف نظر کردن از این تصمیم ترغیب کند.

«مارتا هورتادو» سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز روز پنجشنبه در بیانیه‌ای از تصمیم ترامپ برای عفو چهار نیروی سابق شرکت بلک واتر که غیرنظامیان عراقی را به قتل رساندند، «به شدت ابراز نگرانی» کرد.

هورتادو گفت: ما در قبال تصمیمات اخیر رئیس جمهوری آمریکا برای عفو چهار کارمند شرکت نظامی خصوصی بلک واتر احساس نگرانی شدید می‌کنیم و عفو آنها فرار از مجازات را تقویت و دیگران را به ارتکاب چنین جنایت هایی در آینده تشویق می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

سرخط اخبار جهان