ارزشیابی مجازی مدارس البرز سازماندهی شد

کرج- ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش البرزاعلام کرد: ارزشیابی مجازی مدارس این استان در فضایی ایمن سازماندهی شده است تا دانش آموزان بتوانند در زمان متعارف به سوالات آزمون درسی خود پاسخ دهند.

سالارقاسمی روز جمعه درگفت وگوی اختصاصی با ایرنا اظهارداشت: نه تنها درزیست بوم جدید آموزشی که به دلیل شیوع ویروس کرونا بوجود آمده بلکه درسال های گذشته هم ارزشیابی نوبت اول سال تحصیلی با هدف شناخت والدین از وضعیت آموزشی فرزندانشان صورت می گرفت.

وی خاطرنشان کرد: درآیین نامه آموزشی،ارزشیابی دی ماه جزئی از جریان آموزشی محسوب می شود وحتی برحسب نظر شورای مدرسه، ارزشیابی نوبت اول درهرسال تحصیلی می تواند طبق قانون برگزارنشود.

وی ارزشیابی نوبت دوم را برای مدارس الزامی دانست و عنوان کرد: اختیار ارزشیابی نوبت اول دانش آموزان بر عهده مدیر وشورای مدرسه است که در استان البرز، فرآیند ارزشیابی نوبت اول سال تحصیلی جاری توسط معلمان در فضای مجازی کلاس صورت می گیرد.

وی بیان داشت: همه مدیران و معلمان نسبت به قوانین و ضوابط ارزشیابی سال تحصیلی حتی درزیست بوم جدید کرونایی آشنایی لازم را دارند به همین دلیل برای هردرس زمان مناسبی تعیین شده تا دانش آموز بتواند به سوالات طبق آموخته هایش در کلاس درس پاسخ دهد.

وی یادآورشد: معلمان به دلیل شناختی که ازدانش آموزان کلاس خود دارند، ارزشیابی مجازی را همراه با مدیر مدرسه کنترل و نظارت می کنند و حتی قانون این اجازه را به مدیرمدرسه می دهد که بدون برگزاری آزمون فقط برحسب عملکرد دانش آموز در کلاس درس معلم، وضعیت درسی آن را برای والدین مشخص کند.

قاسمی به موضوع تقلب و امکان اینکه فرد دیگری به جای دانش آموز در ارزشیابی مجازی نوبت اول شرکت کند، پرداخت و اضافه کرد: در زمان متعارفی که معلم برای ارزشیابی درس تعیین کرده فکر نمی کنم دانش آموز فرصت جستجو کردن پاسخ درست از منبع کتاب، کمک گرفتن از والدین و دیگر راهها را داشته باشد.

وی گفت: به مدیران مدارس نیزتوصیه شده است که از گرفتن ارزشیابی به صورت تستی در مدارس خود داری کنند.

نقدها غیرمنصفانه است

وی نقدهایی را که برخی نسبت به آموزش و ارزشیابی مجازی دانش آموزان در شبکه شاد و یا سایر پیام رسان ها ی داخلی انجام می دهند را غیرمنصفانه ذکر کرد و افزود: در این وضعیت سخت آموزشی معلمان و دانش آموزان جریان آموزشی را طبق زیست بوم جدید طی می کنند و معلمان درکلاس درس مجازی هم شناخت خوبی از وضعیت درسی دانش آموزان دارند.

مدیرکل آموزش و پرورش البرز ادامه داد: فضای آموزشی و ارزشیابی کلاس درس معلمان ایمن است زیرا از ابتدای سال تحصیلی تا کنون شاگردان هر کلاس پس ازآموزش دیدن، تکالیف مربوط به هردرس را انجام و برای معلمان ارسال کرده اند و همچنین دراین مدت بارها آزمون های کلاسی از هر درس برگزار شده است پس نگرانی در مورد سلامت ارزشیابی نوبت اول در مدارس این استان وجود ندارد.

وی اظهارداشت: تیم های نظارت برفرآیند آموزش مجازی مدارس و همچنین بررسی روند فرآیند ارزشیابی نوبت اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ دراستان فعال شده است تا با حضوردر مدارس روند برگزاری کلاس های درس و ارزشیابی معلمان  مورد بازبینی قرارگیرد.

ارزشیابی مکتوب ضروری نیست

وی بیان داشت: درعصر تکنولوژی دیگر ارزشیابی به صورت مکتوب ضرورتی ندارد و زیست بوم جدید آموزشی ناشی از شیوع و تداوم ویروس کرونا به ما نشان داد که بجز روش های سنتی می توان از فضای مجازی برای استمرار جریان آموزشی و ارزشیابی در مدارس استفاده کرد.

قاسمی بیان داشت: اما امتحانات دی ماه برای دانش آموزان بزرگسال و داوطلب آزاد راه دوربا رعایت کامل پروتکل های بهداشتی از ۱۵ دی ماه تا ۸ بهمن ماه ۹۹ به صورت حضوری دراستان البرز برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: تا کنون برای شرکت حدود ۵ هزار نفر داوطلب شرکت درامتحانات حضوری دی ماه ۲۲ حوزه در استان البرزپیش بینی شده است.

وی یادآورشد: دانش آموزان همواره در هر ارزشیابی که صورت می گیرد نیازبه آرامش دارند که در ایجاد این شرایط مناسب مدرسه و والدین نقش مهمی دارند پس بیائید با عدم استفاده از لغت امتحان که خود استرس زا می باشد، دانش آموزان را به سمت حضوری همراه با آرامش و تمرکز در ارزشیابی مجازی کلاسی معلمان سوق دهیم.

مدیرکل آموزش و پرورش البرز تاکید کرد: مراقبت و نظارت برسلامت ارزشیابی دانش آموزان یکی از وظایف اصلی ستاد سنجش استان را درهرسال تحصیلی تشکیل می دهد لذا این روند در زیست بوم جدید آموزشی هم وجود دارد به گونه ای که پس از اطلاع پیدا کردن از هرگونه تخلف، موضوع مورد بررسی قرارگرفته و طبق قانون با افراد متخلف برخورد شده و می شود.

استان البرز ۴۷۳ هزار دانش آموز دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها