ژاپن از توافق تجاری انگلیس و اتحادیه اروپا استقبال کرد

تهران – ایرنا – به دنبال توافق تجارت آزاد شب گذشته میان انگلیس و اتحادیه اروپا، «تارو آسو» (Taro Aso) وزیر دارایی ژاپن که کشورش از شرکای تجاری مهم اروپایی ها محسوب می شود، روز جمعه از حصول این توافق استقبال کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر  افزود: تارو آسو روز جمعه (امروز ) اعلام کرد که ژاپن از توافق تجارت آزاد بین انگلیس  اتحادیه اروپا که  تا پیش از اجرایی شدن برگزیت صورت گرفت استقبال می کند.

بنابراین گزارش وزیر دارایی ژاپن پس از نشست کابینه دولت ژاپن درجمع خبرنگاران دراین باره گفت: از اینکه چنین توافق مهمی بین این دو صورت گرفته  موضوعی بسیار ارزشمند است .

رویترز نوشت: انگلیس و اتحادیه اروپا درست هفت روز پیش از اجرایی شدن برگزیت به این توافق تجاری دست یافتند.

ژاپن در سال ۲۰۱۹ هفتمین شریک تجاری بزرگ اتحادیه اروپا هم در زمینه واردات و هم در زمینه صادرات بود. حجم مبادلات تجاری دو طرف در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۲۴ میلیارد دلار بود که ۶۱ میلیارد دلار آن سهم صادرات اروپا به ژاپن و ۶۳ میلیارد هم سهم صادرات ژاپن به کشورهای عضو این اتحادیه بود.

به گزارش ایرنا از دفتر لندن، انگلیس ۳۱  ژانویه ۲۰۲۰ (۱۱ بهمن ۱۳۹۸) رسماً اتحادیه اروپا را پس از چهار دهه عضویت ترک کرد. به این ترتیب یک دوره انتقالی تا پایان سال میلادی وضع شد که طی آن روابط تجاری و مقررات مشترک برقرار ماند تا دو طرف برای جزئیات شکل جدید رابطه‌شان به توافق برسند.

نمایندگان انگلیس و اتحادیه اروپا پس از نزدیک به ۱۰ ماه مذاکرات فشرده و طاقت فرسا سر انجام روز پنجشنبه درباره آینده همکاری‌های تجاری میان دو طرف در دوره پسا برگزیت به توافق رسیدند.

این توافق که از سوی بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در کنفرانس خبری اعلام شد به این معنا است که از یکم ژانویه (۱۲ دی‌ماه) صادرات و واردات بین دو طرف همچنان بدون تعرفه‌های گمرکی ادامه پیدا خواهد کرد.

اینک اعضای پارلمان اروپا و انگلیس فقط یک هفته فرصت دارند تا پیشنویس توافق به‌دست آمده را که از حدود دو هزار صفحه تشکیل شده تصویب کنند. بر اساس گزارش‌ها پارلمان انگلیس چهارشنبه هفته آینده (۱۰ دی) درباره این توافق رای‌گیری خواهد کرد.

**۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

سرخط اخبار جهان