سه هزار و ۳۰۰ کنتور هوشمند در چاه‌های کشاورزی قزوین نصب شده است

قزوین- ایرنا- مدیرعامل آب منطقه‌ای استان قزوین با اشاره به ۶ هزار حلقه چاه در سطح این استان گفت: تاکنون سه هزار و ۳۰۰ کنتور هوشمند در چاههای کشاورزی نصب شده است.

یدالله ملکی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس تصمیم شورای حفاظت از منابع آبی، نصب کنتور هوشمند در همه چاه‌های آب استان قزوین الزامی است و تا ۲ سال آینده همه چاه‌ها دارای کنتور می‌شوند.
وی اظهار داشت: با نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌های آب از طریق سامانه مرکزی ، منابع آبی کنترل شده و نظارت بر میزان برداشت نیز بیشتر می شود و از اضافه برداشت آب‌های زیرزمینی نیز به شدت جلوگیری می‌شود.
ملکی با اشاره به شناسایی چاه‌های غیرمجاز تصریح کرد: امسال ۴۴۰ حلقه چاه غیر مجاز در سطح استان قزوین مسدود شده است .
این مسوول اضافه کرد: از سال ۹۳ در بررسی‌ها مشخص شد میزان افت آب منابع زیرزمینی در استان بیش از یک متر و ۷۰ سانتیمتر است که با اقدامات پیشگیرانه و اجرای طرح های تعادل بخشی وبستن چاه های غیرمجاز این میزان برای اولین بار امسال به یک سانتیمتر رسیده است.
وی با اشاره به رشد پنج برابری اعتبارات این شرکت در سالجاری افزود: امسال ۲۸۰ میلیارد تومان اعتبارات شرکت آب منطقه ای استان بوده که از این میزان ۴۰ میلیارد تومان تهاتر شده است در حالی که سال گذشته کل اعتبارات این شرکت ۵۵ میلیارد تومان بود.
مدیرعامل آب منطقه ای استان قزوین تاکید کرد: با توجه به تخصیص اعتبارات کار آبرسانی به شهرها و روستاهای استان در دستور کار قرار دارد و مهمترین اولویت ما در سالجاری طرح آبرسانی به شهرستان آبیک است.
وی با اشاره به اجرای طرح انتقال آب از سد طالقان خاطرنشان کرد: با توجه به هزینه بر بودن این کار برای عملیاتی شدن این پروره سالانه پنج میلیون متر مکعب از آب شرب در اختیار سرمایه گذار  قرار می گیرد.
وی یادآور شد: این طرح دارای ۳۲۰ کیلومتر خط انتقال و یک تصفیه خانه بزرگ است که  ۲۵ سال حق بهره برداری از آب شرب به میزان سالانه پنج میلیون متر مکعب را دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها