نبود غسالخانه در مهریز مانع ثبت آمار دقیق فوت افراد است

یزد- ایرنا- رییس اداره ثبت احوال مهریز از شهردار و اعضای شورای اسلامی مرکز شهرستان خواست، تدابیر و راهکارهای لازم را برای ساخت غسالخانه متمرکز اتخاد کنند که نبود چنین فضایی مانع جمع آوری آمار دقیق مرگ و میر افراد ،تجزیه و تحلیل داده هاست.

مهدی مصدق روز جمعه به مناسبت هفته ثبت احوال ( سه الی ۹ دی ) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به همین دلیل تعداد زیادی از موارد  فوت افراد در شهرستان به صورت دقیق ثبت نمی شود .        

به گفته وی به دلیل نبود غسالخانه متمرکز، تعدادی از شهروندان مهریز برای غسل اموات خود به یزد مرکز استان مراجعه می‌کنند که این امر علاوه بر تحمیل هزینه ها به خانواده متوفی،  سبب نداشتن آمار و اطلاعات دقیق فوتی هاست.

وی ادامه داد: وجود این مشکل در شهرستان سبب برخی کاستی‌ها در ارایه خدمات به شهروندان شده و دولتمردان را در جمع‌بندی‌های آمارها و اطلاعات دقیق جمعیتی برای برنامه‌ریزی و پیگیری اهداف و تصمیم‌گیری‌های کلان بر اساس مقررات با مشکل مواجه کرده است .

این مسول اظهار کرد: با توجه به پیگیری‌های مکرر امید می رود هرچه سریع‌تر شهرداری و شورای شهر نسبت به این موضوع به اتفاق نظر برسند و هم مشکل مردم رفع و هم ارایه اطلاعات جمعیتی شهرستان واقعی‌تر شود تا نتایج آن به نفع مردم تمام شود.

مصدق بیان کرد: اگر شورای شهر و شهرداری که نقش اصلی در ایجاد غسالخانه متمرکز دارد، محقق نشود همچنان به صورت منظم و دقیق از داشتن آمار فوتی‌ها در مناطق شهری و روستایی بی اطلاع هستیم و تصمیم‌گیری برای مسوولان امر سخت تر می شود.

رییس ثبت احوال مهریز در ادامه به سایر عملکردهای این اداره اشاره کرد و یادآور شد: در ۹ ماهه امسال۶۰۰ سند ولادت، ۲۱۱ سند فوت ، ۲۳۷ واقعه ازدواج و ۴۹ واقعه طلاق در این شهرستان به ثبت رسید.

مصدق از جمله خدماتی که این اداره به صورت برخط ( آنلاین ) در کمترین زمان به مردم ارایه می شود، پاسخ‌دهی به استعلام  نهادهای دولتی ذکر کرد که این مورد به گفته او نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۰ درصد افزایش دارد.

این مسوول خاطرنشان کرد: در این مدت یک هزار و ۱۵۴ کارت هوشمند ملی به مردم تحویل شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۰ درصد افزایش دارد و تاکنون ۹۵ درصد مردم نسبت به تکمیل اطلاعات خود برای دریافت کارت  اقدام کرده اند. 

مهریز از جمله شهرهای استان یزد است و با توجه به وسعت محدود آن از چند محله نزدیک به هم تشکیل شد و محله های آن آرامستان (قبرستان)‌های متعددی دارد.

این شهر از سه محله اصلی بغداد آباد، مزویر آباد و مهرپادین تشکیل شده است و ۳۵ هزار نفر جمعیت در حوزه شهری دارد و در حال حاضر مردم اموات خود را در پنج آرامستان منطقه دفن می‌کنند.

سابقه دفن اموات در آرامستان‌های مهریز که در گذشته نه چندان دور خارج از محل زندگی مردم قرار داشت ، به بیش از ۵۰۰ سال می‌رسد و این روزها با گسترش زندگی شهرنشینی، برخی این مکان‌ها در وسط یا نزدیک محله های مسکونی قرار دارد.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

تاسیس ثبت احوال در ایران ،۳۰ آذر ماه ۱۲۹۷ هجری شمسی به تصویب هیات وزیران وقت رسید و با صدور اولین شناسنامه برای دختری به نام « فاطمه ایرانی» در تاریخ سوم دی ماه ۱۲۹۷ در تهران فعالیت خود را آغاز کرد.و  جمعیت ایران حدود ۸.۵ میلیون نفر بود.

ثبت احوال از جمله سازمان‌های دولتی است که جمع‌آوری اطلاعات و آمار جمعیتی را به عهده دارد و از نهادهای زیرمجموعه وزارت کشور است و وظیفه تهیه اطلاعات اساسی مانند زاد و ولد، مرگ و میر ،ازدواج و ظلاق  و نیز صدور مدارک هویتی مانند شناسنامه را بر عهده دارد.

در گذشته ثبت امور مربوط به ولادت و ازدواج در ایران به صورت سنتی بیشتر با مراجعه به روحانیان ، ریش سفیدان محله یا بزرگان قوم انجام می‌شد و ثبت احوال به شیوه کنونی با پیروی از کشورهای اروپایی در ایران رواج یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها