۵ دی ۱۳۹۹،‏ ۲:۰۰
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84160747
۰ نفر

برچسب‌ها

توافق پسابرگزیت و نفس راحتی که کشیده شد

لندن – ایرنا – شخصیت‌ها و مقام‌های سیاسی انگلیسی و اتحادیه اروپا واکنش‌های متفاوتی را به توافق پسابرگزیت که پس از ماه‌ها مذاکرات نفس‌گیر و فشرده حاصل شد، نشان داده‌ اما از میان همه طرف‌ها ایرلند که این اواخر به پاشنه‌آشیل مذاکرات تبدیل شده بود نفس راحتی کشید.

به گزارش ایرنا، مایکل مارتین نخست‌وزیر ایرلند شامگاه پنجشنبه در سخنانی بیان داشت: چیزی تحت عنوان برگزیت خوب برای ایرلند وجود ندارد ... اما توافق به دست آمده کم‌ ضررترین نسخه ممکن از برگزیت و بسیار بهتر از خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپاست.

وی در کنفرانس خبری افزود که پنجشنبه نسبت به تمام ایام سال ۲۰۲۰ روز بهتری بود و توافق به دست آمده تبعات منفی برگزیت را کاهش می‌دهد. به همین حاطر خیلی‌ها نفس راحتی کشیدند.

آینده وضع دو ایرلند یکی مناقشه‌های اصلی انگلیس و اتحادیه اروپا در جریان مذاکرات برگزیت بود. ایرلند، کشوری در همسایگی انگلیس که عضو اتحادیه اروپا است اما ایرلند شمالی از نظر جغرافیایی در جزیره ایرلند و در قلمرو سیاسی انگلیس است.

اتحادیه اروپا و ایرلند تاکید داشتند که بعد از برگزیت باید امکان تردد آزاد بین دو ایرلند وجود داشته باشد. این درخواست به دلایل اقتصادی و مهم‌تر از آن حفظ توافق صلحی است که به چند دهه خشونت بین ناسیونالیست‌های ایرلندی و وفاداران به انگلیس پایان داد.

اگر انگلیس و اتحادیه اروپا به توافق تجاری دست پیدا نمی‌کردند، ایرلند شمالی به لحاظ قوانین تجاری وضعیت پیچیده‌ای پیدا می‌کرد که می‌توانست پیمان صلح دو ایرلند را به مخاطره بیندازد. اما به لطف توافق برگزیت از یکم ژانویه (۱۲ دی‌ماه) که دوره گذار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به پایان می‌رود صادرات و واردات بین دو طرف همچنان بدون تعرفه‌های گمرکی ادامه پیدا خواهد کرد.

توافق به دست آمده قولی نیست که دولت داده بود

کی‌یر استارمر رهبر حزب مخالف دولت انگلیس (کارگر) در واکنش به توافق لندن با اتحادیه اروپا درباره برگزیت با تاکید بر اینکه این توافقی نیست که دولت قول آن را داده بود، اظهار داشت که توافق به دست آمده "نحیف" است و از تولید، خدمات مالی، صنایع خلاق یا حقوق نیروی کار، حمایت کافی نمی کند.

وی بیان داشت که درباره تدابیری که باید از یکم ژانویه به اجرا گذاشته شود سووالات جدی وجود دارد. استارمر عنوان کرد که امکان توافق بهتری وجود داشت اما مردم هرگز ما را به دلیل عدم توافق با اتحادیه اروپا نخواهند بخشید.

وی با بیان اینکه مدیریت به معنای گرفتن تصمیم‌های دشوار و به سود منافع ملی است عنوان کرد که به توافق به دست آمده در پارلمان رای مثبت خواهد داد.

اسکاتلند باید شانس برگزاری همه پرسی مجدد داشته باشد

نیکلا استرجن سر وزیر اسکاتلند در واکنش به توافق پسابرگزیت با صدور بیانیه‌ای عنوان کرد: جای تاسف است که در میانه همه‌گیری کرونا و رکود اقتصادی اسکاتلند ناگزیر از اتحادیه اروپا خارج می‌شود.

وی با بیان اینکه برگزیت با توافق، بهتر از برگزیت بی توافق است افزود: فقط چون دولت انگلیس دقیقه نود تصمیم گرفت تا از عدم توافق با اتحادیه اروپا صرف نظر کند نباید فراموش کرد که این کشور مزایای عضویت در اتحادیه اروپا را از دست می‌دهد.

استرجن عنوان کرد که بوریس جانسون در توافق پسابرگزیت خلف وعده کرد و موضع اسکاتلند در این باره روشن است. «ما اکنون حق داریم که درباره آینده‌مان به عنوان یک کشور مستقل انتخاب کنیم و بار دیگر از مزایای عضویت در اتحادیه اروپا بهره‌مند شویم»

مکرون: توافق پسابرگزیت از شهروندان اروپایی حمایت می‌کند

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در توئیتی نوشت: مقاومت و اتحاد اروپایی نتیجه داد. توافق به دست‌ امده با انگلیس برای حفاظت از شهروندان، صیادان، تولید کنندگان ما حیاتی است.

وی افزود: اروپا به سمت جلو حرکت و به آینده ای متحد، مستقل و قوی نگاه می‌کند

گفتگوها بر سر جبل الطارق ادامه دارد

پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا به رغم توافق پسابرگزیت میان انگلیس و اتحادی هاروپا گفت: گفتگوها میان دو طرف برای حفظ تردد و جابجایی آزادانه افراد و کالا میان جبل‌الطارق و اسپانیا ادامه می‌یابد.

وی ضمن استقبال از توافق بدست آمده در توئیتی تصریح کرد: اسپانیا و بریتانیا به گفتگو برای دستیابی به توافق بر سر جبل‌ الطارق ادامه خواهند.

جبل الطارق که در منطقه راهبردی بسیار مهمی مسلط بر آبراه غربی دریای مدیترانه قرار دارد، از ۳۰۰ سال پیش به انگلیس تعلق داشته است.

این منطقه‌ صخره ای به وسعت حدود ۷ کیلومتر مربع که نزدیک به ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد، به‌ جز سیاست خارجی و دفاعی دارای خودمختاری بوده و پادگان و یک پایگاه دریایی بریتانیا در این منطقه مستقر است.

در همه‌ پرسی سال ۲۰۰۲ میلادی حدود ۹۹ درصد ساکنان جبل‌الطارق به طرح حاکمیت مشترک انگلیس و اسپانیا بر این منطقه رأی منفی دادند.

کمیسیون اروپای پیش از این در بیانیه ای اعلام کرده اسپانیا از حمایت کامل اتحادیه اروپا بر سر آینده جبل الطارق برخوردار است اما شماری از اعضای ارشد حزب حاکم محافظه کار انگلیس، هرگونه کوتاه آمدن بر سر جبل الطارق را رد و تلاش مادرید به منظور تسلط بر این منطقه را محکوم کرده اند.

سفیر آمریکا در انگلیس: فرصت‌های جدید تجاری با آمریکا وجود دارد

وودی جانسون سفیر دونالد ترامپ در انگلیس از توافق پسابرگزیت استقبال و در توئیتی عنوان کرد که فرصت‌های جدید برای توسعه‌ همکاری‌های اقتصادی پیش روی دو طرف است.

ترامپ که کمتر از یک ماه دیگر کاخ سفید را به جانشین خود واگذار خواهد کرد یکی از طرفداران پر و پا قرص برگزیت بود و به بوریس جانسون وعده قراردادهای گسترده تجاری در دوره پسابرگزیت را داده بود.

این در حالیست که جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا به دلیل برخورداری از پیشینه ایرلندی، چندان طرفدار برگزیت نیست و حتی نسبت به آینده همکاری‌های تجاری دو کشور در صورت تحقق برگزیت بی‌توافق هشدار داده بود.

انگلیس ۳۱  ژانویه ۲۰۲۰ (۱۱ بهمن ۱۳۹۸) رسماً اتحادیه اروپا را پس از چهار دهه عضویت ترک کرد. به این ترتیب یک دوره انتقالی تا پایان سال میلادی وضع شد که طی آن روابط تجاری و مقررات مشترک برقرار ماند تا دو طرف برای جزئیات شکل جدید رابطه‌شان به توافق برسند.

نمایندگان انگلیس و اتحادیه اروپا پس از نزدیک به ۱۰ ماه مذاکرات فشرده و طاقت فرسا سر انجام روز پنجشنبه درباره آینده همکاری‌های تجاری میان دو طرف در دوره پسا برگزیت به توافق رسیدند.

اینک اعضای پارلمان اروپا و انگلیس فقط یک هفته فرصت دارند تا پیشنویس توافق به‌دست آمده را که از حدود دو هزار صفحه تشکیل شده تصویب کنند. بر اساس گزارش‌ها پارلمان انگلیس چهارشنبه هفته آینده (۱۰ دی) درباره این توافق رای‌گیری خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

سرخط اخبار جهان