واکسن های موجود بر نوع انگلیسی کرونا موثر است

تهران- ایرنا- "مسعود مردانی" با اشاره به اینکه جهش کروموزومی در کرونا قدرت انتقال ویروس را دو برابر افزایش داده است،گفت: این جهش باعث تغییر ساختار کلی ویروس نشده و واکسن های موجود همچنان موثرند. کشور انگلیس نیز که درگیر این فرم جهش یافته از ویروس کرونا است، از واکسن های موجود استفاده می کند.

گسترش ویروس کرونا که از شهر ووهان در چین آغاز شد بنا به ماهیت خطرناک و سرایت بسیار سریع آن ابعاد مختلف زندگی اجتماعی در همه جای جهان را به ‌طور جدی و بنیادین به‌چالش کشید به گونه‌ای که سازمان بهداشت جهانی آن را پدیده ای همه گیر اعلام کرد.  ویروسی که یک ‌تنه جهان را زمین‌گیر کرد و تمام پیشرفت های عصر صنعتی بشر در بسیاری از حوزه ها به چالش کشیده شد.  بسیاری از مشاغل نیز به طور کامل تعطیل شدند تا به این ترتیب انسانی که این روزها با این ویروس منحوس دست و پنجه نرم می‌کند برای حق حیات بجنگد. کرونا همچنان در جهان جولان می‌دهد، با این حال، تلاش‌ها برای پایان دادن به آن، وارد مرحله تازه‌ای شده و با تولید واکسن، مردم خوشحال از روزهای پایانی عمر این ویروس بودند اما این پایان راه نیست و خبرها حاکی از آن است که گونه جدید و جهش یافته ای از کرونا در انگلیس شناسایی شده است.

با شناسایی گونه جدید ویروس کرونا، معادلات به هم ریخته است. در روزهای گذشته کشورهای مختلف مرزهای خود را به روی انگلیس بسته‌اند. علاوه بر کشورهای اروپایی، عربستان، تایلند و کلمبیا نیز به دلیل نگرانی از شیوع گونه جدید ویروس کرونا دست به اقدام مشابهی زده‌اند. از طرفی برخی کشورها قوانین سفت و سخت‌تری برای مسافران از انگلیس در نظر گرفته‌اند. به طور مثال مسافرانی که از انگلیس وارد یونان می‌شوند، فارغ از اینکه نتیجه آزمایش کرونا آن‌ها منفی باشد باید هفت روز خود را قرنطینه کنند. رسانه های استرالیایی، آمریکایی و آفریقایی هم با انتشار گزارش‌هایی نسبت به سرایت ویروس جدید و افزایش فشارها بر اوضاع بحرانی کنونی هشدار دادند.

بررسی‌ها بر روی گونه جدید ویروس کرونا فعلاً در ابتدای راه است و هنوز در مورد ماهیت آن پرسش‌های بی پاسخ و نگران کننده زیادی وجود دارد. هنوز به طور دقیق مشخص نیست رفتار این ویروس تغییر یافته نسبت به گونه اولیه چه تغییراتی داشته است اما نگرانی ها در همه جهان و همچنین ایران وجود دارد که این گونه ویروس در کشور شیوع پیدا نکند. پژوهشگر ایرنا در همین خصوص با «مسعود مردانی» عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت و گویی انجام داده است که را در ادامه می‌خوانید:

ایرنا:  از چه زمانی ویروس جدید کرونا، در انگلیس مشاهده شده و تا کنون  به کدام کشورها سرایت کرده است؟

مردانی: ویروس جدید کرونا از اواخر شهریورماه امسال در جنوب لندن پیدا شده و  از همین جا به جنوب انگلیس انتشار پیدا کرد و بعد از آن به هلند، دانمارک و ایتالیا رسید و حتی الان گزارش هایی وجود دارد که در عمان هم این بیماری مشاهده شده و در استرالیا هم انتشار پیدا کرده است.

ایرنا:  آیا واکسن کووید در برابر ویروس جهش یافته کرونا مصونیت ایجاد می کند؟

مردانی: این ویروس جهش کروموزومی پیدا کرده اما خوشبختانه این جهش باعث تغییر ساختار کلی ویروس نشده است که واکسن کرونا را بی اثر کند و هنوز هم کشورهایی مانند انگلیس که خودشان درگیر این فرم جهش یافته از ویروس کرونا هستند از همین واکسن کرونا که وجود دارد استفاده می کنند و به نظر می آید که همین واکسن می تواند حتی برای عدم ابتلای به این فرم از ویروس که جهش یافته هم موثر باشد.

ایرنا: ویژگی ها و تفاوت های گونه جدید ویروس کرونا نسبت به ویروس قبلی در چیست؟ 

مردانی: ویروس کرونای جدید که از انگلیس شیوع پیدا کرده است به شدت عفونی بوده و حتی میزانی ۲ برابری با ویروس کرونای قبلی دارد، ۷۰ درصد در تماس های عادی و افرادی که مبتلا هستند باعث ابتلای جدید می شوند. پس این ویروس بسیار شدیدتر است و خیلی سریع در جامعه گسترش پیدا می کند و دوست دارد که خودش را به جای ویروس قبلی جایگزین کند.

ایرنا: تشخیص افراد مبتلا به این ویروس چگونه امکان پذیر است؟

مردانی: برای روش تشخیص این نوع از ویروس هفته ها یا ماه های وقت لازم است که ما بتوانیم تشخیص دهیم زیرا احتیاج به مطالعات فیلوژنتیک یا مطالعات کروموزومی دارد.

ایرنا: آیا مورد تازه ای از این ویروس در ایران مشاهده شده است؟

مردانی: در ایران مورد ثابت شده ای از این ویروس جدید وجود ندارد اما اگر مسافری از لندن وارد کشور شود، همانگونه که به هلند رفته ممکن است وارد ایران هم شود اما اینکه ما الان موردی پیدا کرده باشیم، آزمایش داده باشد و گفته باشیم که این فرم جهش یافته از ویروس کرونا است، تا به حال پیدا نشده است.

ایرنا: دولت برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونای جدید چه اقداماتی انجام داده است؟

مردانی: در وهله نخست تمام پروازهایی که از مقصد لندن به تهران می آمد، قطع شده اند. تمام پروازهای مستقیم و غیر مستقیم که از کشورهای اروپایی به مقصدهای واسط مانند امارات، دوحه، استانبول و جاهای دیگر می آید و مسافرانی وارد ایران می شوند، لیست آنها تهیه شده و تست آنها گرفته می شود و همچنین افرادی که از کشورهای اروپایی وارد می شوند را در قرنطینه نگهداری می کنند تا اشتباهی که در خصوص ویروس قدیمی کرونا به وجود آمد و از چین وارد کشور شد، دیگر تکرار نشود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha