ارزش سالانه تولیدات کشاورزی استان اردبیل ۲۰۰ هزار میلیارد ریال است

اردبیل- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، ارزش سالانه تولیدات کشاورزی استان اردبیل را ۲۰۰ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: فعالیت بیش از ۱۲۰ هزار نفر بهره‌بردار و اشتغال بیش از ۳۰ درصد جمعیت شاغل استان در این بخش حکایت ظرفیت بالای کشاورزی این خطه دارد.

خلیل نیکشاد پنجشنبه شب در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل که با حضور سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با ارائه گزارشی از سیمای کشاورزی این استان گفت: استان اردبیل در تولید ۱۲ محصول مشمول شاخص‌های اقتصاد مقاومتی در تراز ملی رتبه یک الی هفت کشوری را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان این که استان اردبیل در تولید بذر ویترین کشور است، افزود: از ۱۰ سال گذشته تاکنون، ۱۷۲ طرح در تراز ملی در بخش طرح‌های تحقیقاتی استان اردبیل به اجرا درآمده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به ظرفیت بالای سه دشت اردبیل، مشکین‌شهر و مغان با اقلیم‌های بسیار متفاوت و مطلوب، وجود این ظرفیت را فرصتی مغتنم برای سرمایه گذاری و توسعه این استان برشمرد و اضافه کرد: در شهرستان‌های خلخال و کوثر در جنوب استان نیز بیش از ۴۳۰ گونه گیاه دارویی تولید می‌شود که ظرفیت بالایی برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.

وی شهرستان گرمی را سرآمد تولید محصولات پاک به ویژه در محصول عدس در کشور ذکر کرد و ادامه داد: استان اردبیل در زمینه تولید بذر پیشتاز است به طوری که ۱۰۰ درصد بذر چغندر قند کشور را تولید کرده و در حال حاضر، نیاز بذری ۱۰ استان دیگر را تامین می‌کند.

نیکشاد، وجود بیش از سه میلیون واحد دامی در استان اردبیل را از جمله ظرفیت‌‎های این استان در تامین بخش مهمی از نیاز کشور به پروتئین ذکر کرد و گفت: این استان با تولید بیش از ۲۷۰ هزار تن شیر و تولید عسل با برند بین‌المللی "عسل سبلان"  در سطح مشور و دنیا مشهور شده است.

وی مجموع تولیدات دامی، باغی و زراعی استان اردبیل را حدود چهار میلیون تن اعلام کرد و گفت: با اجرای سه طرح شاخص و ملی شهرک گلخانه‌ای، شبکه آبیاری پایاب سد خداآفرین و طرح‌های آبیاری تحت فشار، این استان به زودی در زمینه تولیدات کشاورزی جهش چشمگیری خواهد داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، احداث بزرگترین شهرک گلخانه‌ای کشور به مساحت یک هزار و ۶۰۰ هکتار در شمال استان اردبیل و در منطقه مغان را گامی مهم در افزایش تولیدات کشاورزی عنوان کرد و افزود: برای اجرای این طرح بزرگ که از سال گذشته آغاز شده، بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال توسط بهره‌برداران بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده است.

وی اظهار کرد: اجرای عملیات شبکه‌های فرعی اراضی پایاب سد خداآفرین در سطح ۴۲ هزار و ۵۰۰ هکتار با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد و اجرای طرح‌های متنوع در زمینه آبیاری مدرن و تحت فشار را از جمله توفیقات بخش کشاورزی استان اردبیل اعلم کرد.

نیکشاد همچنین گفت: استان اردبیل با کسب رتبه چهارم کشوری در اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار گامی مهم برای استفاده از ظرفیت های منابع آب و خاک خود برداشته است که آثار آن به زودی در جهش تولیدات کشاورزی استان آشکار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها