حمایت از حقوق کودکان موضوع ملی است

یزد - ایرنا - معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری با بیان اینکه حمایت از کودکان موضوع ملی است ، گفت: آینده کشور در دستان آنهاست و به همین دلیل باید پایگاه های علمی در این حوزه ایجاد تا از این گروه جمعیتی دفاع کند.

به گزارش ایرنا محمود عباسی عصر پنجشنبه در آیین افتتاح  کلینیک تخصصی حقوق کودک در اردکان افزود: در دین مبین اسلام حقوق بشر با محوریت کودک آغاز می‌شود که این نشانگر اهمیت موضوع است و از طرفی در جوامع مختلف کودکان با نگاهی ویژه دیده می‌شوند، در قوانین کشورها و اسناد بین‌المللی توجه خاصی هم به این حوزه شده است.

وی اضافه کرد: مسوولان باید برای کودکان برنامه داشته باشند، از قوانین و ساختارهای نامناسب باید عبور کرد و به برنامه‌های منسجم و دقیقی نیاز است تا نیازهای اساسی جامعه کودکان را پاسخ دهد.

نمی‌توان با برنامه دیروز، کودک امروز را برای فردا تربیت کرد.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری افزود:  امروز شاهد آسیب‌هایی هستیم که کودکان را تهدید می‌کند از جمله فضای مجازی، بازماندگی از تحصیل، محرومیت‌هایی که ناشی از تحریم‌های یک جانبه آمریکا و اروپا متوجه مردم مظلوم ایران به ویژه کودکان است که در این زمینه باید تاسف خورد.

عباسی اظهار کرد: راه اندازی کلینیک‌های حقوق کودک در دستور کار قرار داردکه در پرتو انجمن‌های علمی حقوق کودک فعالیت می‌کند، این انجمن پایگاه علمی است، نخبگان شهرستان‌ها به صحنه می‌آیند و کسانی که به نحوی از موضوع کودک و مسوولیت حقوق کودک را در کشور برعهده دارند در این شورای انجمن هم‌فکری و برنامه‌هایی برای برون رفت از این چالش‌ها در دستور کار قرار می‌دهند.

همچنین با حضور عباسی کلینیک تخصصی حقوق کودک میبد امروز با حضور تعدادی از مسولان محلی افتتاح شد.

حقوق زنان و کودکان ارجح تر است 

همچننی امام جمعه اردکان گفت: امروزه اگر جنگ و درگیری پیش آید و کودکان و زنان آزار و اذیت ببینند جرم و جنایتی سهمگین‌تری قلمداد می‌شود.

حجت‌الاسلام‌ سید اسماعیل شاکر اظهار امیدواری کرد که راه اندازی کلینیک یادشده در اردکان بتواند گام موثری در راستای تحقق حقوق کودکان بردارد.

شهردار اردکان هم در این آیین افزود: این شهرستان در زمره با فرهنگ‌ترین شهرها محسوب می‌شود اما به‌واسطه جهش اقتصادی و مهاجرت منفی صورت گرفته به آن، تنش و آسیب‌های اجتماعی نیز در این شهر افزایش یافته است، امید می رود با تعامل، همکاری و همراهی دیگر نهادهای متولی بتوان این معضلات را رفع کرد.

« مصطفی پوردهقان اردکان » گفت: شهرداری در کنار پرداختن به اقدامات عمرانی و اقتصادی، توجه ویژه‌ای به مسیولیت های فرهنگی و اجتماعی خود و پیشگیری از رشد آسیب‌های اجتماعی در سطح شهر دارد.

وی اظهار کرد : پرداختن به کودکان که بیشترین تأثیر را از تغییر محیط اطراف می‌پذیرند، بایستی در اولویت امور قرار گیرند ، چراکه آنان به‌عنوان تحویلداران آینده شهر، عظیم‌ترین جامعه ذی نفع از تصمیم‌سازی‌ها و اجرای پروژه‌های شهری هستند.

شهردار اردکان ادامه داد: مهم‌ترین زمان شکل‌گیری شخصیت افراد در دوره کودکی است که باید به این مساله توجه ویژه شود و در این حوزه نیاز به طرح، برنامه و نقشه‌ راه، با رویکرد حمایت از کودکان است.

پوردهقان اردکان با بیان اینکه شهری که در آن سهم کودکان ادا نشود، موجودیناقص‌الخلقه است که نمای آن کَریه و باطن آن نامبارک است، یادآور شد: هدف از ایجاد این کلینیک، آموزش و ترویج حقوق کودک، معاضدت حقوقی و مشاوره به خانواده‌ها و مردم است.

 آموزش‌ ها در کلینیک ها همگانی و ارایه خدمات رایگان است 

وی با اشاره به اینکه کلینیک‌های حقوق کودک بهترین ابزار مدیریت آسیب‌های اجتماعی است که در آن حقوقدان‌ها، مشاوران، وکلا و مددکاران اجتماعی برای مدیریت آسیب‌های اجتماعی و حقوقی کودکان گام برمی‌دارند، اظهار کرد: خدمات این کلینیک شامل همه کودکان می‌شود و در آن آموزش‌های همگانی و ارایه خدمات رایگان است.

در این مراسم همچنین احکام اعضای شورای دفتر نمایندگی انجمن حقوق کودک ایران در شهرستان نیز تقدیم اعضا شد.

شهرستان ۱۰۵ هزار نفری اردکان که مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، خرانق، احمدآباد و اردکان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها