اولین محموله  واکسن روسی «اسپوتنیک وی» به خارج از این کشور صادر شد

مسکو - ایرنا - «کریل دمیتریف» رئیس صندوق سرمایه گذاریهای مستقیم روسیه (تشکیلات دولتی تامین کننده مالی طرح تولید واکسن روسی به نام اسپوتنیک وی) از ارسال نخستین محموله واکسن اسپوتنیک وی به آرژانتین شامل ۳۰۰ هزار دوز خبر داد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، دمیتریف اعلام کرد: هواپیمای حامل نخستین محموله واکسن اسپوتنیک وی عازم آرژانتین شد.  

وی خاطرنشان کرد که این محموله شامل ۳۰۰ هزار دوز واکسن همزمان با جشن کریسمس به ارژانتین تحویل شد و مردم این کشور در انتظار این رویداد مهم بودند و امیدوارند که با واکسیناسیون کرونا دوره جدیدی در این کشور آغاز شود.  

وی تحویل واکسن کرونا به آرژانتین را نمونه خوب همکاریها خواند که بین مسکو و بوینوس آیرس گسترش می یابد.

 رئیس صندوق سرمایه گذاریهای مستقیم روسیه این را نیز گفت که کلمه وی در نام واکسن اسپوتنیک وی به معنی پیروزی است (از کلمه ویکتوری) و ما امیدواریم بتوانیم بر ویروس کووید-۱۹ غلبه یابیم.   

واکسن اسپوتنیک نخستین واکسن کرونا در روسیه را مرکز گمالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه با رهمکاری وزارت دفاع روسیه می سازد و تاکنون دو میلیون دوز از این واکسن تولید شده است.  

این واکسن با سرمایه صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه تولید شده است و دولت مسکو  برای صادرات این واکسن به کشورهای دیگر یا تولید در خارج از روسیه برنامه ریزی کرده و بیش از ۵۰ کشور جهان برای خرید بیش از ۱.۲ میلیارد دوز از این واکسن ابراز تمایل کرده اند.

«ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه بتازگی به سران کشورهای حاضر در نشست «جی-۲۰» گفت که روسیه آماده است تا واکسن ضد کرونای اسپوتنیک وی را به کشورهایی که به آن نیاز دارند عرضه کند.

از مزیت های واکسن اسپوتنیک وی این است که در برابر ویروس جهش یافته کرونا موثر است.

وزارت بهداشت آرژانتین از آغاز طرح واکسیناسیون ملی کووید-۱۹ در این کشور پس از دریافت نخستین محموله از واکسن روسی اسپوتنیک- وی در هفته جاری خبر داد؛ به این ترتیب آرژانتین پیشتاز کشورهای آمریکای لاتین در آغاز طرح واکسیناسیون خواهد بود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری دولتی «تِلام» آرژانتین، «آلخاندرو کاستا» معاون وزیر بهداشت آرژانتین اعلام کرد، نخستین محموله واکسن روسی اسپوتنیک- وی، روز چهارشنبه (۲۳ دسامبر/ سوم دی ماه) از مسکو به این کشور آمریکای لاتین ارسال خواهد شد. وی همچنین از آغاز احتمالی طرح واکسیناسیون ملی کووید-۱۹ به فاصله پنج روز از زمان دریافت این محموله خبر داد.  

کاستا همچنین اعلام کرد در حال حاضر هیاتی از کارشناسان آرژانتینی به منظور بررسی و ارزیابی مراحل زنجیره تولید واکسن اسپوتنیک- وی در روسیه به سر می‌برد.

این مقام وزارت بهداشت آرژانتین ضمن اعلام تلاش‌ها برای خرید واکسن فایزر در ادامه افزود، دولت هم اکنون در حال برنامه ریزی و طراحی شبکه لجستیک به منظور توزیع سریع واکسن در همه شهرهای کشور است.

طبق اعلام وزارت بهداشت آرژانتین، این کشور در نظر دارد که در بازه ماه‌های ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۱ (دی تا خرداد) حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون نفر از شهروندان این کشور آمریکای جنوبی را در برابر کووید-۱۹ واکسینه کند.

براساس آخرین آمارها از تارنمای «وُردو میترز» با شناسایی پنج هزار و ۷۹۵ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع شمار موارد ابتلا در آرژانتین به یک میلیون و ۵۳۷ هزار و ۱۶۹ نفر رسیده است. همچنین تا کنون بیش از ۴۱ هزار نفر در این کشور جان خود را در اثر ابتلا به بیماری همه‌گیر از دست داده اند.

آرژانتین به لحاظ شمار مبتلایان و جانباختگان بعد از برزیل در جایگاه دومین کشور درگیر بیماری همه‌گیر در منطقه آمریکای جنوبی قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha