ارتباط با مذاهب از مسائل مهم فقه اهل بیت(ع) است

قم- ایرنا - رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار با تاکید برضرورت آشنایی سایر ادیان با فقه اهل بیت (ع) گفت: دایره فقه اهل‌بیت بسیار وسیع است و منحصر به مسائل عبادی و معاملات نیست و ارتباط با مذاهب دیگر از مسائل مهم آن است.

به گزارش پنجشنبه ایرنا آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی در نشست هم اندیشی رئیس و معاونان مجمع جهانی اهل بیت اظهار داشت: اینکه مجمع جهانی اهل‌بیت با ۳۰ سال سابقه فعالیت ۲ هزار و ۵۰۰ عنوان کتاب را به زبان‌ های مخلتف منتشر کرده کار بسیار عظیمی است.

فاضل لنکرانی مجمع را یکی از عوامل گسترش تشیع و فرهنگ اهل‌بیت در جهان دانست و افزود:  ارتباط با مراکز شیعه در دنیا و تقویت گروه ها، نهادها و مراکز فرهنگی شیعه از کارهایی است که در این مجموعه صورت می‌گیرد گر چه انقلاب ما اینطور نیست که یک انقلاب شیعی محض باشد ولی پر واضح است که مبانی این انقلاب بر مکتب اهل‌بیت استوار است که خود این یک بحث مهم و ارزشمند است.

عضو جامعه مدرسین افزود: از برکت های انقلاب این است که ما آن را به عاشورا پیوند می‌زنیم و پایان آن را قیام امام زمان (عج) قرار می‌دهیم مشروعیت حکومت را نیز بر مبنای ولایت فقیه قرار می‌دهیم همین امر نشان دهنده این است که محور اصلی انقلاب اهل‌بیت است و این یک مساله بسیار روشنی است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار ترسیم یک افق روشن برای شیعه را امری مهم دانست و گفت: مجمع جهانی یک برنامه طولانی مدت و یک نقشه راه اساسی دارد اما پیدا است که در کنار آن اگر مراکز علمی حوزه، بزرگان، محققان و پژوهشگران حوزه نیز همراهی کنند و در کنار این نقشه حضور داشته باشند غنای بیشتری به این مجموعه می‌بخشند همان‌طور که برای خود آن مجموعه‌ها نیز ایجاد غنا می‌کند.

وی با بیان اینکه دنیا و مراکز حقوقی دنیا از فقه اهل‌بیت اطلاعی ندارند و برغم اینکه در قانون مدنی بعضی از کشورها خیلی از متون فقهی ما ترجمه شده و در متن قانون آنها قرار دارد ولی واقع مساله این است که فقه اهل‌بیت را ما هنوز نتوانستیم به دنیا معرفی کنیم افزود: دایره فقه اهل‌بیت یک دایره بسیار وسیعی است منحصر به مسائل عبادی نیست فقط مسائل معاملات نیست خود ارتباط با مذاهب دیگر از مسائل مهم آن است.

وی ادامه داد: در فقه اهل‌ بیت نحوه ارتباط و تعاون با سایر ادیان و پیروان مذاهب کاملا تبیین و تحکیم شده چیزی که در مذاهب دیگر وجود ندارد.

وی تصریح کرد: در حوزه‌های علمیه نیز با این سابقه فراوان اعم از حوزه قم و نجف هنوز ما نمی‌توانیم بگوییم یک درصد بالایی از معارف اهل‌بیت را توانستیم استخراج کردیم بشر به سمت امامت و حقانیت گرایش پیدا کرده و ما نیز که معتقدیم منتهی الیه بشریت قیام حضرت حجت است باید بشر را با اهل‌بیت و مساله امامت آشنا کنیم.

این مدرس خارج فقه حوزه با بیان اینکه امروز در دنیا بشر از جهت عقلی ضعیف شده که بدترین نوع اعتقادها را به او تحمیل می‌کنند و او نیز می‌پذیرد گفت: اگر یک وقت خیال می‌کردیم چطور ۱۴۰۰ سال پیش یک عده بت می‌پرستیدند امروز افرادی در دنیا هستند که بسیار کودن‌ تر از آنها هستند یک جهت این مشکل برای این است که این مجموعه‌هایی که بر محور حق هستند نتوانستند این حق را درست منتشر کنند و به دنیا برسانند.

وی ادامه داد: امروز افراد زیادی به دنبال ایجاد انحراف در مکتب اهل‌بیت هستند از این رو باید حوزه قم و مراکز تحقیقاتی به دنیا اعلام و معرفی کنند که مکتب اهل‌بیت در قرآن و نماز چنین است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها