مسوولان بسطام برای ثبت جهانی مجموعه تاریخی همکاری می‌کنند

شاهرود - ایرنا - رییس هیات امنای امامزاده محمد(ع) بسطام از آمادگی این هیات برای همکاری در ثبت جهانی مجموعه تاریخی این شهر خبر داد

به گزارش ایرنا، حسن رضوانی در نشست کمیسیون گردشگری شهرداری با اعضای هیات امنای امامزاده محمد(ع) بسطام که شامگاه پنجشنبه برای بررسی برخی از مشکلات موجود در مسیر ثبت جهانی مجموعه تاریخی این شهر در محل امامزاده برگزار شد، اظهار داشت: در صورتیکه نگاه سلبی در مدیریت مجموعه تاریخی بسطام وجود نداشته باشد، هیات امنای امامزاده آماده نهایت همکاری برای ثبت جهانی این مجموعه فاخر است.

وی با تأکید بر اینکه عامل ماندگاری این اثر تاریخی، وجود پربرکت امامزاده محمد(ع) است، افزود: تقویت اسلام و انقلاب و زنده نگه داشتن آیین های مذهبی و مناسبتی از وظایف اساسی هیات امنا است.

رییس هیات امنای امامزاده محمد (ع) بسطام افزود: ثبت جهانی آرزوی همه مردم بسطام است و هیات امنا بعنوان متولی مذهبی و فرهنگی امامزاده، تمام توان خود را برای تحقق این اتفاق به کار می گیرد.

رضوانی با انتقاد از طولانی شدن بازسازی سقف مسجد بایزید بیان کرد: مجموعه اوقاف و هیات امنا تاکنون حدود ۳۰۰ میلیون ریال برای بازسازی سقف مسجد به میراث فرهنگی کمک کرده است اما با گذشت زمان و با توجه به مشکلات اقتصادی، کار بازسازی مسجد نیازمند هزینه بیشتر است و به همین دلیل توقع داریم هرچه سریع تر کار مرمت به پایان برسد.

شهردار بسطام نیز با اشاره به آمادگی کامل مدیریت شهری بسطام در تحقق ثبت جهانی مجموعه تاریخی این شهر، ابراز کرد: باید ضوابط ثبت جهانی در اختیار مدیران شهری نیز قرار گیرد تا بر اساس شیوه نامه ها، برای رفع مشکلات در فرایند ثبت اقدام اساسی انجام شود.

مجموعه تاریخی بسطام واقع در مرکز این شهر  در شمال شاهرود شامل بخش هایی چون امامزاده محمد (ع)، آرامگاه بایزید بسطامی، خانقاه یا صومعه بایزید، مسجد دوم بایزید، مسجد جامع بسطام، منار بسطام، گنبد غازان خان، دالان و ایوان الجایتو ، برج کاشانه و مدرسه شاهرخیه است.

بایزید بسطامی عارف نامی قرن دوم و سوم هجری است اما بقعه این عارف به همراه آرامگاه امامزاده محمد (ع) در قرن هشتم به دستور غازان خان ساخته شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها