تداوم بارش برف و گذر سخت خودروها در جاده‌های کوهستانی اردبیل

اردبیل - ایرنا - بارش برف پس از نزدیک به ۲ روز با اینکه در مناطق شهری استان اردبیل کاهش و یا متوقف شده است ، اما گزارش‌ها از تداوم آن در جاده‌های کوهستانی همراه با وزش باد و کولاک حکایت داشته و داشتن زنجیرچرخ برای تردد خودروها الزامی است.

به گزارش ایرنا، مرکز مدیریت راه‌های استان اردبیل روز جمعه اعلام کرد که هم‌اکنون در اغلب جاده‌های استان اردبیل بارش برف و کولاک جریان داشته و رانندگان باید برای گذر از آنها زنجیرچرخ به همراه داشته باشند و ماموران پلیس راه نیز اجازه تردد به خودروهای فاقد زنجیر چرخ در این راه‌ها را نمی‌دهند.

بر اساس گزارش‌ها  جاده خلخال - اسالم که  به علت بارش برف و کولاک شدید مسدود بوده از صبح امروز بازگشایی شده اما در جاده خلخال - پونل که از مدتی پیش مسدود اعلام شده ، تا اطلاع ثانوی تردد خودروها ممنوع می‌باشد.

بارش برف و وزش باد در جاده‌های اردبیل - آستارا، اردبیل - سرعین،  نیر - سراب، اردبیل - سرچم، اردبیل - مشگین‌شهر- اردبیل - گرمی ، مشگین‌شهر- اهر ادامه دارد و این جاده‌ها لغزنده بوده و رانندگان باید برای تردد در آنها نکات ایمنی را رعایت کنند.

در این حال بارش برف در اغلب شهرستان‌های استان اردبیل اختلال در تردد داخل شهری را نیز موجب شده و با وجود تلاش ماموران شهرداری خیابان‌ها و معابر مملو از برف است.

بر اساس اعلام هواشناسی استان اردبیل، در نزدیک به ۲ روز گذشته ارتفاع برف در داخل مناطق شهری اردبیل و مشگین‌شهر به بیش از ۲۹ سانتیمتر ، نیر ۳۱ سانتیمتر،  نمین ۲۵ سانتیمتر ، فیروزآباد کوثر ۲۱ سانتیمتر ، خلخال ۱۶ سانتیمتر ، سرعین ۱۵ سانتیمتر و گرمی مغان به هشت سانتیمتر رسیده و در شهرستان‌های گرمسیری بیله‌سوار مغان ۱۸.۵ میلیمتر و پارس‌آباد مغان هم ۲.۵ میلیمتر باران باریده است.

در این حال راه ارتباطی اغلب راه‌های روستایی استان نیز به علت بارش برف و کولاک مسدود بوده و راهداران در حال بازگشایی این جاده‌ها می‌باشند.

با وجود اینکه اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل از ارائه آمار راه‌های روستایی خودداری می‌کند اما تنها در شهرستان مشگین‌شهر بر اساس اعلام فرماندار این شهرستان راه بیش از ۱۰۰ روستا بر اثر بارش برف مسدود شده است.

اداره کل هواشناسی استان اردبیل نیز اعلام کرد  که بررسی آخرین نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد که از امروز جمعه (۵ دی) تا اواخر هفته آینده جوی پایدار درسطح این استان حاکم می‌شود.

بنا به اعلام هواشناسی ، پدیده غالب طی امروز کاهش میزان ابرناکی و استقرار هوای سرد زمستانی و یخبندان بویژه در نواحی مرکزی و جنوبی استان خواهد بود و انتظار می‌رود طی صبح روز شنبه (۶ دی) حداقل دما در برخی از نواحی مرکزی و جنوبی استان به منفی ۱۸ درجه سیلسیوس نیز برسد.

همچنین با توجه به حجم سنگین بارش برف طی روزهای گذشته در برخی جاده‌های کوهستانی بویژه گردنه‌های برف گیر استان، با وزش تندبادهای موقتی، کولاک برف در این مسیرها رخ خواهد داد و در پاره‌ای از اوقات می‌تواند دید افقی را کاهش داده و لغزندگی جاده‌ها را تشدید نماید. 

هواشناسی استان اردبیل پیش‌بینی کرد که از روز شنبه تا اواخر هفته آسمان استان در اکثر ساعات صاف تا قسمتی ابری خواهد بود و از روز یکشنبه (۷ دی) تا سه‌شنبه (۹ دی) بر دمای هوا بویژه در طول روز افزوده خواهد شد. 

در این حال بارش برف در تغذیه حیات وحش بویژه پرندگان و وحوش مشکلاتی ایجاد کرده و آنها را مجبور کرده که برای تهیه غذا به مناطق مسکونی نزدیک شوند.

اداره کل محیط زیست در این شرایط آب و هوایی از شهروندان استان خواسته است تا مراقب حیوانات بوده و در تغذیه پرندگان  مشارکت داشته باشند.

شرکت گاز استان اردبیل نیز با اشاره به سرد شدن هوا و افزایش مصرف گاز از شهروندان استان خواست تا در مصرف حامل‌های انرژی بویژه گاز صرفه‌جویی نمایند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها