۴ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۲۷
کد خبرنگار: 986
کد خبر: 84160502
۱ نفر

برچسب‌ها

اردبیل زیر سرما و بارش سنگین برف رفت

اردبیل - ایرنا - بارش سنگین برف با سرمای زیاد در چهارمین روز زمستان سبب بروز مشکلاتی برای ساکنان اردبیل و پهنه گسترده‌ای از این استان شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، بارش برف از نخستین ساعات پنجشنبه به شکل آرام آغاز و حوالی سپیده دم متوقف شد ولی دوباره از قبل از ظهر برف شروع به بارش کرده و میانگین ارتفاع آن در گذرگاه‌های درون‌شهری به ۲۵ و در بیرون شهر به ۳۵ سانتیمتر رسیده است.

شدت بارش و سرما به اندازه‌ای است که باوجود تلاش ماموران شهرداری اردبیل در برفروبی و نمک‌پاشی خیابان‌های اصلی باز هم سطح این گذرگاه‌ها را یخبندان فرا گرفته و تردد خودروها را کند کرده است.

وضعیت کوچه‌ها و خیابان‌های فرعی بویژه در شهرک‌ها و حواشی شهر نامساعدتر است و حجم انبوه برف تردد را مختل کرده است.

همراهی بارش برف با سرمای منفی پنج درجه و وزش باد از جانب شمال شرق با بیشینه سرعت ۳۵ کیلومتر در ساعت سبب وقوع کولاک و کاهش دید افقی در گذرگاه‌های مرتفع حواشی شهر اردبیل شده است.      

در شهرستان‌های سرعین ، خلخال ، نمین ، مشگین‌شهر ، نیر و گرمی نیز برف می‌بارد و دمای هوای شهرستان گرمی منفی یک و در دیگر نقاط منفی پنج درجه سانتیگراد است.

تازه‌ترین برونداد نقشه‌های همدیدی از ادامه و تشدید بارش برف از امشب تا بامداد جمعه در استان اردبیل حکایت دارد و دما نیز با کاهش شدید به حوالی منفی ۱۲ درجه سانتیگراد خواهد رسید.

از عصر فردا تا اوایل هفته پیش رو با گذر موج جوی ناپایدار و نفوذ هوای سرد پشت آن و صاف شدن آسمان سرما و یخبندان شدید بر تمام نقاط سردسیر استان اردبیل حاکم می‌شود.

در جلگه گرمسیر مغان در شمال استان اردبیل شامل شهرستان‌های پارس‌آباد و بیله‌سوار دمای کنونی ۴ درجه بالای صفر بوده و آسمان بارانی است اما باتوجه به کاهش چشمگیر دما از ساعاتی دیگر احتمال تبدیل بارش به برف در این نقاط زیاد است.

مرکز پایش راه‌های اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل اعلام کرد: تمام جاده‌های مواصلاتی اصلی این استان باز هستند ولی به خاطر ریزش سنگین برف و برودت هوا در مقاطعی به خصوص در گردنه‌های الماس در جاده خلخال به اسالم ، صایین در محور نیر به سراب ، حیران در محور اردبیل به آستارا و بودالالو در محور اردبیل به فیروزآباد کوثر و تمام جاده‌های کوهستانی و برفگیر تردد خودروها بدون زنجیر چرخ امکان ندارد.

این مرکز از مردم خواست از سفرهای غیرضروری به جاده‌های استان اردبیل تا آرامش اوضاع جوی طی ۲ روز آینده پرهیز و در صورت ضرورت ، زنجیرچرخ و تجهیزات کامل زمستانی همراه داشته باشند و ضمن رعایت احتیاط و سرعت مطمئنه با پلیس راه و ماموران راهداری همکاری کنند.

در عین حال بارش سنگین برف موجب بسته شدن بسیاری از راه‌های روستایی کوهستانی در استان اردبیل شده است.

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی از نقاط سردسیر ایران است و هوای بسیار متغیر دارد. این پنجمین و پرقدرت ترین موج جوی از ابتدای فصل سرما تاکنون در این شهرستان است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها