یکپارچه‌سازی سرعت آبرسانی در روستاهای کرمانشاه را افزایش داد

کرمانشاه- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کرمانشاه، ادغام ۲ شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی و اجرای طرح یکپارچه‌سازی را موجب افزایش سرعت عمل در کار آبرسانی به روستاها دانست و گفت: براساس بررسی عملکردها این یکپارچه‌سازی مثبت و به افزایش سرعت آبرسانی در روستاها موثر بوده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ «علیرضا کاکاوند» روز پنجشنبه در نشست خبری با خبرنگاران خبرگزاری های استان افزود: بحث یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی از سال ۹۲ مطرح شد و چند استان نیز این طرح را اجرا کردند اما باتوجه به بروز مشکلاتی منتفی شد اما در نهایت در سال ۹۸ این موضوع در سطح کشور وارد مرحله اجرایی شد.

وی با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب روستایی ۱۰۰ درصد دولتی و شرکت آب و فاضلاب شهری غیردولتی بود این یکپارچه سازی به سختی و با مشکلاتی فراوان انجام شد و لقب بزرگترین کوچک سازی دولت را به آن دادند.

او این ادغام را در راستای اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی مورد تاکید رهبر معظم و در راستای کوچک کردن دولت دانست و گفت: این طرح در ۲۷ اسفند سال ۹۸ در استان کرمانشاه اجرایی شد و عملا ۲ شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی در هم ادغام شدند و اکنون با عنوان شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه به مردم استان خدمات ارایه می دهیم.

افزایش سرعت کار با یکپارچه سازی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کرمانشاه در ادامه سخنانش با اشاره به مشکلات آب روستاهای استان گفت: شرکت آب و فاضلاب روستایی قبل از ادغام حتی یک تانکر آبرسان نداشت و روستاهای استان با مشکلات جدی آب روبرو بودند.

کاکاوند با بیان اینکه اکنون نیز آب ساکنان ۱۲۰ روستای استان را با تانکر تامین می کنیم، افزود: با حمایت های استانداری و هلال احمر سه تانکر ۱۴ هزار لیتری تامین آب به روستاها اختصاص دادیم و تا حدودی مشکلات را رفع کردیم.

او تصریح کرد:آب جمعیتی معادل ۲۰ هزار نفر را با تانکر تامین می کردیم که با افتتاح چند طرح آبرسانی در روستاهای استان این جمعیت اکنون به ۱۲ هزار نفر رسیده است.

وی یکی از برنامه های این شرکت را آبرسانی به ۱۵ درصد از این روستاها در سال عنوان کرد و گفت: آبرسانی به ۱۰۰ روستا در سال یکی از برنامه های شرکت است که امسال تاکنون به ۸۲ روستا آبرسانی شده و تا پایان سال از مرز ۱۰۰ روستا هم عبور خواهد کرد.

وی توضیح داد که قبل از یکپارچه سازی امکان تامین آب برخی روستاهای نزدیک به شهرها را به دلیل جدا بودن ساختار ۲ شرکت آبفا و آبفار نداشیم در حالیکه در برخی از شهرهای استان با مازاد آب مواجه بودیم و نمی توانستیم آب روستاهای مشکل دار را تامین نماییم که خوشبختانه با ادغام ۲ شرکت این موضوع حل شد.

 اضافه شدن ۱۵۰۰ مشترک جدید روستایی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه در ادامه به تشریح عملکرد ۹ ماه سپری شده از سال جاری این شرکت در حوزه روستایی پرداخت و گفت: در این مدت چهار پمپ، تابلو برق و ترانس برق را در روستاهای تحت پوشش شرکت عوض کردیم و هزار و ۵۰۰ مشترک نیز به تعداد مشترکان روستایی اضافه شد.

به گفته کاکاوند، همچنین ۱۷ دهنه چشمه و یک رشته قنات نیز در این مدت لایروبی و بهسازی و ۱۷۳ کیلومتر شبکه و خط انتقال نیز اجرا شد.

وی با اشاره به ۲هزار و ۸۸۷ روستای استان کرمانشاه، تعداد روستاهای دارای سکنه را ۲ هزار و ۵۵۶ روستا اعلام کرد و گفت: ۴۹۸ هزار و ۱۱۸ نفر ساکن این روستاها هستند.

به گفته او، از این میزان جمعیت ۴۱۲ هزار و ۸۷۰ نفر ساکن در هزار و ۸۸۸ روستا معادل ۸۳درصد روستاهای استان زیر پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب استان هستند.

۸۳ درصد روستاها زیر پوشش خدمات شرکت است

وی یکی از مشکلات در موضوع آب در روستاها را مربوط به روستاهایی دانست که زیرپوشش این شرکت نیستند، دانست و گفت: زمانی که موضوع آلودگی آب این روستاها پیش می آید شرکت آب و فاضلاب مورد بازخواست قرار می گیرد در حالیکه این روستاها زیرپوشش خدمات ما نیستند.

او گفت: این روستاها اگرچه لوله کشی شده و آب دارند اما کنتور آب ندارند و آب بها پرداخت نمیکنند و شبکه بهداشت بر وضعیت کیفیت اب این روستاها نظارت دارد اگرپه ما هم به آنها در زمینه تامین کلر و سایر اقلام موردنیاز کمک می کنیم.

وی با بیان اینکه متولی و مسوول آب این روستاها اکنون مشخص نیست و متولی خاصی ندارد، گفت: بیشترین میزان ناررضایتی به شرکت آب و فاضلاب به این روستاها بر میگردد که ما در خواست می کنیم این موضوع برطرف شود و این روستاها نیز زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب بیایند.  

وی همچنین افزود: ما در موضوع یکپارچه سازی و اغام ۲ ضشرکت هیچ گونه تعدیل نیرویی نداشتیم و احکام همه نیروها را هم صادر کردیم و اعتقاد دارم که یک یکپارچه سازی دیگری هم باید انجام شود و شرکت های آب منطقه ای و اب و فاضلاب شهری هم باید در هم ادغام شوند تا سرکت انجام کارها بیشتر شود.

او گریزی هم بودجه سال گذشته شرکت اب و فاضلاب استان زد و گفت: در بحث روستایی ۱۵۰ میلیارد تومان و شهری هم ۱۷۰ میلیارد تومان بودجه داشتیم که در شهری ۹۶ میلیارد و روستایی ۱۱۳ میلیارد تومان تخصیص یافت.

وی بودجه امسال این شرکت را نیز در روستایی ۶۴ میلیارد تومان و شهری هم حدود ۱۲۰ میلیارد تومان اعلام کرد و از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی خواست باتوجه به اهمیت موضوع آب بودجه این شرکت را افزایش دهند.  

سرخط اخبار استان‌ها