حقوقدان عراقی: اقدام ترامپ درعفو قاتلان عراقیها سیاسی و ناقض عدالت است

بغداد – ایرنا- کارشناس حقوقی عراقی اقدام رئیس جمهوری آمریکا در عفو چهار نیروی شرکت بدنام امنیتی خصوصی «بلک واتر» آمریکا که ۱۴ غیرنظامی عراقی را در سال ۲۰۰۷ میلادی به قتل رساندند، جانبدارانه، سیاسی و ناقض عدالت جهانی دانست.

به گزارش ایرنا، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه فرمان عفو چهار نیروی شرکت بدنام امنیتی خصوصی بلک واتر آمریکا را که به دلیل به قتل رساندن ۱۴ غیرنظامی عراقی در سال ۲۰۰۷ میلادی در بغداد به زندان طولانی مدت محکوم شدند، صادر کرد.

این چهار نفر بخشی از یک کاروان زرهی بودند که به طور پراکنده و بی‌هدف با تیربار و پرتاب نارنجک به سمت گروهی از مردم بی‌پناه در پایتخت عراق، تیراندازی کردند که به «کشتار میدان النسور بغداد» مشهور شد.

«علی التمیمی» کارشناس حقوقی عراقی امروز (پنحشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در بغداد درباره این اقدام رئیس جمهوری آمریکا و ابعاد حقوقی آن گفت: قانون اساسی آمریکا اجازه می دهد که رئیس جمهوری این کشور در مواردی خاص قرار عفو صادر کند اما ترامپ باید وضعیت عراق و مادران داغدیده، بیوه زنان و ایتام عراقی را که توسط این نیروها به قتل رسیدند، مدنظر قرار می‌داد. او رئیس جمهوری بزرگترین کشور جهان است که باید عدالت و احساسات دیگران را رعایت کند. او مجبور نبود که چنین تصمیمی را در سه ماهه آخر دوره ریاست جمهوری و وقت اضافه بگیرد.

وی افزود: در نتیجه نیاز است که دولت عراق نسبت به این تصمیم که احساساست بستگان این عراقی و عراقی‌ها را جریحه دار کرده است، اعتراض کند؛ خصوصا که توافقنامه دوجانبه بین عراق و آمریکا وجود دارد که بستر همکاری دوجانبه را فراهم می کند.

التمیمی گفت: این اقدام ترامپ تصمیم درستی نبود بلکه یک تصمیم جانبدارانه بود که حتی به عدالت در خود آمریکا ضربه زد.

وی تاکید کرد: جرم صورت گرفته یک جرم داخلی در آمریکا نیست که رئیس جمهوری آمریکا قرار عفو صادر کند بلکه جرمی است که با روابط بین الملل، حقوق بین الملل و توافقنامه های دوجانبه ارتباط پیدا می‌کند.

این کارشناس حقوقی عراقی تاکید کرد: تصمیم ترامپ، یک تصمیم سیاسی و جانبدارانه بود و عراق را نادیده گرفت و حتی دستگاه قضایی آمریکا را به رسمیت نشناخت.

«مارتا هورتادو» سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز در بیانیه‌ای که امروز (پنجشنبه) در تارنمای رسمی این کمیساریا منتشر شد، از تصمیم ترامپ برای عفو چهار نیروی سابق شرکت بلک واتر که غیرنظامیان عراقی را به قتل رساندند، "به شدت ابراز نگرانی" کرد.

هورتادو گفت: ما در قبال تصمیمات اخیر رئیس جمهوری آمریکا برای عفو چهار کارمند شرکت نظامی خصوصی بلک واتر احساس نگرانی شدید می‌کنیم و عفو آنها فرار از مجازات را تقویت و دیگران را به ارتکاب چنین جنایت هایی در آینده تشویق می کند.

وزارت خارجه عراق نیز به نوبه خود چهارشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد: معتقد است که این تصمیم خطرات جنایت مرتکب شده را مد نظر قرار نداده و منسجم با تعهد دولت آمریکا در خصوص ارزش‌های حقوق بشر، عدالت و حکومت قانون نیست و به طور تاسف بار کرامت قربانیان و احساسات و حقوق بستگان آنها را نادیده می‌گیرد.

این بیانیه افزوده است: وزارت خارجه عراق موضوع را با دولت آمریکا از طریق کانال‌های دیپلماتیک دنبال خواهد کرد که آن را برای صرف نظر کردن از این تصمیم ترغیب کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

سرخط اخبار جهان