نشست ویژه رئیس جمهوری و وزیر دفاع عراق درباره امنیت مراکز دیپلماتیک

بغداد – ایرنا- رئیس جمهوری و وزیر دفاع عراق امروز پنجشنبه در نشستی ویژه راه‌های تامین امنیت مراکز دیپلماتیک برای جلوگیری از حملات گروه‌ها در این کشور را بررسی و بر حفظ جان و سلامت دیپلمات ها تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، در بیانیه دفتر اطلاع رسانی رئیس جمهور عراق آمده است که «جمعه عناد سعدون» وزیر دفاع عراق امروز با «برهم صالح» رئیس جمهوری این کشور در کاخ «السلام»  بغداد دیدار کرد.

این بیانیه افزود: "در این دیدار تحولات امنیتی اخیر عراق و لزوم تقویت حاکمیت نظام و دستگاه‌های امنیتی برای اعمال نظم و امنیت و تعقیب گروه‌های تروریستی قانون شکن و توقف فعالیت های آنها و تحویل آنها به دست عدالت و جلوگیری از اقداماتی که می تواند به امنیت عمومی ضربه بزند، بررسی شد".

در بخش دیگری از این بیانیه تصریح شد: دوطرف لزوم اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم برای حفظ امنیت اموال شهروندان، تاسیسات و ساختمان های دولتی و تامین امنیت مراکز دیپلماتیک و حفظ جان و سلامت دیپلماتها در برابر حملاتی که چالشی برای حاکمیت نظام و ضربه به حاکمیت کشور و ثبات آن به شمار می رود، تاکید کردند.

وزیر کشور عراق امروز (پنجشنبه) گفت که تاکنون چند طرح حمله به منطقه امنیتی «سبز» بغداد خنثی شده است و وزارتخانه متبوعش با مراکز دیپلماتیک برای حفاظت از آنها در بغداد همکاری می‌کند و همچنین روی یک طرح امنیتی – نظامی برای جلوگیری از حمله به منطقه سبز بغداد کار می‌کند.

منطقه سبز بغداد یکشنبه شب شاهد حمله راکتی به سمت سفارت آمریکا در این منطقه و واکنش سامانه‌های موشکی مستقر در این سفارت بود. شلیک راکت‌ها و واکنش سامانه‌های موشکی سفارت آمریکا به آن، مردم را نگران و هراسان کرده است.

ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق پس از این حمله راکتی در بیانیه‌ای اعلام کرد: یک گروه قانون‌شکن یکشنبه شب چند راکت به سمت منطقه سبز در بغداد شلیک کرد که مشخص شد که از منطقه پادگان «الرشید» شلیک شده و به یک مجتمع مسکونی اصابت کرده است.

در این بیانیه آمده است: بر اثر اصابت این راکت‌ها، خسارت مالی به این ساختمان‌ها و تعدادی خودروی غیرنظامی وارد شد، اما به کسی آسیبی نرسید.

سفارت آمریکا در بغداد نیز یکشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که خسارت جزیی به مجتمع سفارت وارد شده، اما کسی آسیب ندیده است.

نخست‌وزیر عراق دوشنبه شب از دستگیری گروهی مظنون در ارتباط با این حمله خبر داد.

گروهی از مسئولان، سیاستمداران و سران احزاب و گروههای مقاومت عراقی طی روزهای اخیر حمله به مراکز دیپلماتیک را محکوم و چنین اقداماتی در این برهه زمانی را حرکت مشکوک با هدف فتنه‌انگیزی و برهم زدن اوضاع عراق توصیف کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

سرخط اخبار جهان