۴ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۹
کد خبرنگار: 2110
کد خبر: 84160388
۱ نفر

برچسب‌ها

زکات عاملی برای تحقق عدالت اجتماعی

سنندج - ایرنا - دین اسلام راهکارهای مختلفی برای رفع محرومیت و فقر که منشا بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است در نظر گرفته که امروز می‎توان این تفکر را گامی مهم در تحقق عدالت اجتماعی اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، زکات همواره به عنوان راهکاری برای رفع نیازهای ضروری نیازمندان و مستمندان در دین مبین اسلام مورد استفاده قرار گرفته به طوریکه می توان گفت از همان عصر نبی اکرم (رص) این دین توجه خاصی برای حمایت از محرومان و مبارزه با فاصله طبقاتی دارد.

از این رو پس از انقلاب اسلامی ایران نیز این مهم در دستور کار قرار گرفت و با تشکیل شوراهای زکات در شهرستان‌ها این فریضه روز به روز بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

در راستای ارایه گزارش، شورای زکات سروآباد روز پنجشنبه با حضور مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) کردستان تشکیل شد و امام جمعه سروآباد در این جلسه با اشاره به اینکه تعهد شهرستان برای جمع آوری زکات در سالجاری ۳۲ میلیارد ریال است، گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۲۳ میلیارد ریال شامل ۷۵ درصد این تعهد جمعآوری شده است.

ماموستا سید عبدالقادر اظهار داشت: زکات جمع آوری شده در سرفصل های زکات غلات، مال التجاره، فطریه،‌کفاره و سایر اموال زکوی بوده که ۲۲ میلیارد و ۲۹۲ میلیون ریال آن در اختیار معتمدین و ۸۵۲ میلیون ریال ان در اختیار کمیته امداد امام خمینی (ره) بود و در بین فقرا و نیازمندان توزیع شده است.

وی زکات را از فرایض مهم دین برشمرد و یادآور شد: زکات وظیفه دینی و شرعی همه مسلمانان است و خداوند متعال در آیات قرآنی پرداخت آن را بر مسلمانان واجب کرده است.

رییس شورای زکات سروآباد یادآور شد: پرداخت زکات در جامعه باعث ایجاد عدالت اجتماعی و کاهش فقر و تضاد طبقاتی می‌شود و به نوعی می‌توان گفت انسان مسلمان با پرداخت زکات اموال و ثروت خود را بیمه می کند.

فرماندار سروآباد نیز در این جلسه اظهار داشت: این شهرستان در بحث زکات جزو شهرستان‌های برتر کردستان بوده که در سال های گذشته رتبه اول جمع آوری زکات را به خود اختصاص داده است.

یوسف باشی افزود: زکات فریضه الهی است که پرداخت آن باعث می‌شود با کاهش فاصله بین فقیر و غنی ریشه بسیاری از معضلات اجتماعی که امروز جوامع زیادی گریبانگیر آن است، از بین برود.

وی با تقدیر از خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) به فقرا و نیازمندان گفت: این نهاد منشا خدمات بسیاری بوده و باعث افزایش رضایتمندی مردم از نظام مقدس جمهوری اسلامی شده است.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) سروآباد نیز در این جلسه اظهار داشت: هفت هزار و ۱۱۲ نفر در قالب سه هزار و ۶۵۳ خانوار این شهرستان از خدمات این نهاد بهره‌مند هستند.

کوهسار قاضی زاده افزود: ۲ هزار و ۸۹۳ نفر در قالب یک هزار و ۵۷ خانوار جمعیت مستمری بگیر تبصره ۱۴ در شهرستان سروآباد هستند و ۶۵ نفر نیز در قالب ۲۲ خانوار مشمول خدمات چندخدمتی هستند.

وی افزود: افزود: چهار هزار و ۲۶۷ سالمند، ۳۸۶ نفر ایتام و چهار هزار و ۹۵۵ نفر زنان سرپرست خانوار تحت پوشش این نهاد هستند و تعداد ۹۱۲ نفر نیز حامی در این شهرستان از مددجویان حمایت می کنند.

در پایان این جلسه از ۴۰ نفر از عاملین زکات شهرستان سروآباد تقدیر و تجلیل شد.

در ادامه مدیر کل کمیته امداد استان کردستان به همراه فرماندار سروآباد و جمعی از مسوولان شهرستانی از چند خانواده مددجو و نیازمند سطح شهرستان دیدار کردند.

از جمعیت ۵۲ هزار نفری شهرستان سروآباد بیش از ۱۰ هزار نفر آن از خدمات کمیته امداد امام (ره) بهره مند هستند.

شهرستان سروآباد با ۲ بخش مرکزی و هورامان و جمعیتی افزون بر ۵۲ هزار نفر در فاصله ۹۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و ۲۴ کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها